Evde Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır? Hayatını Kolaylaştıracak Bilgilerle Tanış!

hoşgezeninhoşkalfası

Biz kadınlar için önemli bir gereklilik olan epilasyon bir noktadan sonra can sıkı bir hal alabiliyor. Bu yüzden kendimizi alternatif çözümler arayışında bulabiliyoruz ve yardım çığlıkları atmaya başlayabiliyoruz. İşte tam da bu noktada lazer epilasyon teknolojisi imdadımıza yetişiyor ve adeta bize "Korkma ben varım!" diyor. Lazer epilasyonun da uygulanma yöntemleri var ve en merak edilen konulardan biri de evde lazer epilasyon yapma konusu. Gel, bu konuyu bir irdeleyelim...

İşe lazer epilasyonu tanıyarak başlayalım

Evde Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır? Hayatını Kolaylaştıracak Bilgilerle Tanış!

Lazer ışınları kullanılarak kıl köklerini tabiri caizse yakmaya yarayan işleme lazer epilasyon deniyor. Burada "yakmak" tabiri seni korkutmasın çünkü genel anlamıyla kıl köklerine belirgin bir zarar vermeyen ve hücreleri etkileyerek tekrar uzamasını engelleyen bir uygulama. Amaç kalıcı bir epilasyon gerçekleştirerek tüylerden tamamen kurtarmak ve gerçekten oldukça etkili bir epilasyon çeşidi. Diğer tüm uygulamalarda tüylerin farklı sürelerde tekrar çıkarken bu uygulamada belirli bir seanstan sonra tüylerine veda ettiğini görüyorsun.

"Lazer epilasyon zararlı mı?" diye endişe etmen yersiz

Evde Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır? Hayatını Kolaylaştıracak Bilgilerle Tanış!

Malum bizde adettir, her konuda korkutmayı ve panik yapmayı severiz. Her şeye bir ön yargı ile yaklaşır ve aklımızı yok yere meşgul ederiz. Bu konuda da felaket tellalları görevini yapmaya devam ediyor ama panik yok! Çünkü zararlı olduğuna dair hiçbir bulgu yer almıyor. Sadece kıl köklerine etki ettiği ve cildin alt katmanlarına ilerlemediği için zarar vermesi söz konusu değil ve özel bölgeye uygulandığında kısırlık yapması gibi tezler de şu ana kadar hiç desteklenmedi.

Güzellik merkezi mi, yoksa evde kendi kendine uygulama mı?

Evde Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır? Hayatını Kolaylaştıracak Bilgilerle Tanış!

Güzellik merkezlerinde kalıcı epilasyon pekala yaptırabilirsin. Ama yeterli vaktin yoksa ve tüylerine dilediğin zaman müdahale etmek istiyorsan bir IPL cihaz almanda fayda var. Yoğunlaştırılmış atışlı ışık anlamına gelen bu teknoloji, lazer ışınla birebir aynı olmasa da işlev açısından benzer ve tüyleri yok etmeye yarar. Yani en azından ev tipi lazer epilasyon bu cihazlarla kolayca yapılabilir. Bu noktada evde lazer epilasyon cihazları konusunda araştırmaya girip farklı markaların cihazlarını incelemen yararına olur fakat iyi markaların cihazları genelde birbiriyle benzerlik gösteriyor zaten. Bütçene uygun olan herhangi birini tercih edip kendi kendine çok rahat bir şekilde epilasyon yapabilirsin.

Peki lazer epilasyon aleti nasıl kullanılır?

Evde Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır? Hayatını Kolaylaştıracak Bilgilerle Tanış!

IPL cihazlar atış yapma prensibiyle çalışır. Vücudunda uygulamak istediğin bölgeye dik konumda yerleştirmeli ve tuşa basarak atış yapmasını sağlamalısın. Atış yaptığını ortaya çıkan ışıkla anlayabilirsin. Acı hissi IPL cihazlarda çok olmaz, sadece o bölgeye iğne batmış gibi bir hisse kapılırsın.

Bir de bu cihazlarda ayar yapmak önemli. Yani seviyelerden birini belirlemeli ve ona göre atış yapmalısın. Tüylerin çok kalın yapıdaysa yüksek seviyeleri tercih edebilirsin ama ince tüylerin varsa daha düşük seviyeler işini görecektir. Tüm bu uygulamalardan önce tüylerini tamamen temizlemiş olman da önemli. Burada Gillette Venus serisini kullanarak tüylerini yok edebilir ve cildini epilasyona hazır hale getirebilirsin.

Bu noktalara özellikle dikkat!

Evde Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır? Hayatını Kolaylaştıracak Bilgilerle Tanış!

Bu birkaç hususa dikkat etmezsen evde lazer epilasyon zararları ile karşılaşırsın. Epilasyon yaptığın süre boyunca güneş ışınlarından korunman inanılmaz önemli. Çünkü cildinde leke oluşumuna sebep olabilir bu durum. Yaz mevsiminde uygulama yapıyorsan da uygulama öncesinde ve sonrasında en azından birkaç gün o bölgeyi kapalı tutman gerekir. Yani yeni bronzlaştıysan lazer epilasyondan uzak durmalısın.

Öte yandan, eğer cihazı doğru kullanmazsan cildinde kızarıklıklar ve tahrişler ortaya çıkar. Atış yapacak yüzeyi cildine tam dik şekilde konumlandırmalısın. Eğer cildinle arasında belirli bir açı olursa cildinde yanmalar oluşur. Epilasyondan sonra cildine nemlendirici kremler sürmen de rahatlatıcı olacaktır. Ek olarak; birkaç kızarıklık görürsen şaşırma ve kafaya takma. Eğer hatalı bir uygulama yapmadıysan geçici bir durumdur çünkü bu.

Son olarak; kaç seans uygulama yeterli olur?

Evde Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır? Hayatını Kolaylaştıracak Bilgilerle Tanış!

Genel olarak 5-6 seansta tamamlanan bu uygulama tüylerin yoğun ve inatçı olduğu bölgeler için daha fazla seansa ihtiyaç duyabilir. Bu aslında sana özgü bir durum. Epilasyonun ne kadar sürdüğünü merak ediyorsan da tüy yoğunluğuna bağlı olarak değişecektir. Örneğin; bacakların için 30-40 dakika gibi bir süre harcarken yüzün için 6-7 dakika ayırman yeterli olur. Tüm bu uygulamaları yaptığında pürüzsüz bir cilde sahip olacaksın, şimdiden hayırlı olsun!

Yalnıııızzz; vitiligo, sedef gibi bazı deri hastalıkları olan veya 18 yaşından küçük bireyler, solaryum ve güneşlenmeye bağlı yanık gelişmiş hastalar, son 6 ay içerisinde akne tedavisi için ilaç kullanan kişiler ve hamileler için lazer epilasyon uygulamasının önerilmediğini de hatırlatmak isterim. Ayrıcaaa; çok koyu bir ten veya sarı tüylerin de epilasyonu zorlaştırdığını bilmelisin.

Peki senin bu konudaki fikirlerin, tecrübelerin ne yönde? Paylaşarak bize destek verir misin?

Evde Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır? Hayatını Kolaylaştıracak Bilgilerle Tanış!
8
2
Görüşünü yaz

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • Çok yorucu ama ya 🙄 fayda etse bile insan bunu her hafta yapacağıma ağda/epilasyon yapar daha rahat ederim diye düşünüyor bakalım
  Bazı bölgelerde daha etkili bazı bölgelerde biraz daha az etkili anlamadım sağ ile sol bir değil hep 😅
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

72
 • Merkür_00
  Çok yorucu yaaa
 • Britney1_
  ipl cihazlara guvenmiyorum kili tetikliyorlarmis
 • Gizli Üye
  Ben güvenemem kendim yapmaya yaptirmamda
 • Güzel. Kendinizi cansız mankene çevirmeyin yeter.
 • DımtısDabadum
  Doğru merkezler seçmek lâzım
 • Profosyonel yardım almak en güzeli
 • mmmyyyzbd
  Aldım denedim bu aletler çok güçsüz maalesef bütün tüyler gitmiyor. Olmuyor yetersiz.
 • Gizli Üye
  Bu işi evde yapmak çok kullanışlı.
 • 24_Eylül_1991
  Sarı tüyler olmaz mı yani😕😞
YÜKLENİYOR...