Yüzdeki Tüyler Nasıl Gider? Şimdi Onlar Düşünsün!

Tüyler hepimizin ortak derdi. Özellikle yüzümüz gibi sürekli görünen bölgelerdeki istenmeyen tüylerimiz, gerekli müdahaleler yapılmadığında inatçı bir hal alabiliyor. Üstelik estetik açıdan da oldukça rahatsız edici. Bugüne kadar yüzümüzdeki istenmeyen tüylerden kurtulma yöntemlerinin hepsini denedik. Bildiğimiz en ilkel yöntem olan iple almadan tut da, günümüzün en popüler olan teknolojisi lazer epilasyona kadar hiçbirinde kalıcı bir fayda görmedik. E ne yapalım şimdi, yüzümüzde engel olamadığımız birkaç minik şeftali tüyü var diye atlayalım mı bir yerden aşağı? Hayır tabii ki! Gel; yüzdeki tüyler neden çıkar, nasıl yok edilir, neler yapmak gerekir hepsini birlikte öğrenelim.

Yüzde tüylenmenin nedenleri

Yüzdeki Tüyler Nasıl Gider? Şimdi Onlar Düşünsün!

Yüzümüzde çıkan tüylerin birçok nedeni var ve tüylerle baş etmek istiyorsak önce nedenlerini ortadan kaldırmamız gerekli. Tabii bazı etnik kökenlerde tüy sorunu genetik olabiliyor. Yani eğer kökeninde Orta Doğu, Güney Asya veya Akdeniz yörelerinden izler varsa tüylerinin sebebi genetik olabilir. Bu durumda elden pek bir şey gelmez maalesef. Peki, bunun dışında yüzdeki tüylenmenin nedenleri nelerdir dersen şöyle sıralayabiliriz:

  • Çağımızın baş belası stres ve stresten kaynaklanan hormonal değişimler
  • Hormonal rahatsızlıklar
  • Kortizol içerikli ilaç kullanımı
  • Menopoz
  • Antibiyotikler
  • Regl düzensizlikleri
  • Ergenlik

Yüzdeki tüyler nasıl geçer?

Yüzdeki Tüyler Nasıl Gider? Şimdi Onlar Düşünsün!

Evet, yüzümüzdeki tüylerin oluşma sebeplerini saydık. Şimdi gelelim fasulyenin faydalarına, yani bu tüylerden kurtulma kısmına. Yüzümüzdeki tüylerden kurtulmanın en etkili ve pratik yolu hepimizin bildiği gibi cımbız yöntemi. Ama tabii cımbız yalnızca az olan tüylerde işe yarayan bir yöntem. Mesela bıyığımızın tamamını cımbızla alamayız değil mi? Ama iple bıyık alma da pratik ve etkin bir yöntem olarak yıllardır hayatımızda. Aslında yüzümüzdeki şeftali tüyleri de tıpkı bıyıklarımız gibi iple alınabilir. Önemli olan tüylerin kökünü sertleştirmemek ve alırken ucunu kırıp kökünü içinde bırakmamak. Bu da bir kuaför deyimi!

Yüzdeki Tüyler Nasıl Gider? Şimdi Onlar Düşünsün!

İstenmeyen tüylerimizden kurtulmanın diğer bir yolu da ağda. Bence gayet temiz bir iş çıkarıyor ama acısına dayanabilmek de büyük bir başarı. Lazer epilasyon nispeten daha acısız ve pratik bir yol. Sadece diğerlerine göre doğal olarak biraz daha maliyetli. Ne var ki lazer epilasyon kalıcı bir çözüm getirebiliyor.

Bir de epilatörler var. Epilatör biraz daha can yakıcı olsa da hızlı ve temiz bir çözüm sunuyor. Tüy sarartıcı kremler yine tercih edilen çözümler arasında. Ama benim gibi tüylerin zaten sarıysa boşuna zaman kaybı. Yüzünü tıraş bıçağı ile temizleyenler de var. Yok yok şaka yapmıyorum, gerçekten var! Hatta kısa bir süre için de olsa %100 pürüzsüzlük sağladığını söylüyorlar.

Yüzdeki Tüyler Nasıl Gider? Şimdi Onlar Düşünsün!

Doğrusu benim tüylerim sarı ve pek de görünmüyor. Ama güneş vurunca bir bir çıkıyorlar meydana. Ben genel olarak ağda yöntemini tercih ediyorum çünkü lazer epilasyon maalesef kıl köklerimi görmüyor.

Yüzde tüylenme sorununa karşı çözümler

Yüzde tüylenme nasıl geçer, yüzde tüylenme çözümleri nelerdir gibi soruları Google'da binlerce kez arattığını biliyorum. Bulduğun hiçbir sonuç seni tatmin etmiyor muhtemelen. Her yöntem her kişinin yüzüne iyi gelmeyebilir. Hatta öyle ki olumsuz sonuçlarla bile karşılaşabilirsin. Düşünsene bir sabah uyanmışsın, yüzün maymun yüzü gibi kıllı! O yüzden sen sen ol, denenmemiş yöntemleri ve kocakarı ilaçlarını yapmayı aklından bile geçirme! Eğer tüylerin gerçekten baş edilemez bir durumdaysa büyük ihtimalle hormonal bir problem vardır ve bir uzmana danışman en iyi seçenek olacaktır.

Yüzdeki Tüyler Nasıl Gider? Şimdi Onlar Düşünsün!

Şimdi sana iki minik sır vereceğim. Hayır, kesinlikle kocakarı ilacı değil! Bizzat denediğim ve yüzümdeki tüyleri azalttığını gördüğüm doğal çözümler bunlar. Kağıdını kalemini hazırla bakalım.

  • Ev yapımı ağda: Kimyasallara ve birtakım işlemlere maruz kalmadan da tüylerimizden kurtulabiliriz cici kız. Bunun için ihtiyacımız olan üç temel şey var: Şeker, bal, limon suyu. Bir de mikrodalga fırınımızın olması gerekiyor. 3 yemek kaşığı şekere 1 yemek kaşığı balı katarak 2-3 dakika için mikrodalga fırına koy. Şeker içinde iyice eriyecek ve ağdaya benzer bir form alacak. Sonra içine abartmadan birkaç damla limon sık. Güzelce karıştır. Oldu mu sana ev yapımı ağda? Sıcaklığına dikkat ederek yüzün dahil tüm bölgelerinde kullanabilirsin.
    Yüzdeki Tüyler Nasıl Gider? Şimdi Onlar Düşünsün!

Maske yöntemi: Doğal yöntemlerle yapacağımız bu maske hem cildimiz hem tüylerimiz için harika bir çözüm. İhtiyacımız olan şeyler ise; mısır unu, şeker ve yumurta. 1 tanecik yumurtayı kır ve beyazı ile sarısını ayır. Beyazının içine 1 yemek kaşığı mısır unu ile 1 çorba kaşığı şeker ekle ve pürüzsüz olana kadar karıştır. Daha sonra bu karışımı yüzünde tüy olan bölgeye uygula ve kurumasını bekle. Kuruduktan sonra nazikçe yüzünden çekip ılık suyla durula. Haftada 3-4 kere yapabilirsin.

Yüzdeki Tüyler Nasıl Gider? Şimdi Onlar Düşünsün!
Cevapla