Yüze Ağda Yapmak ya da Yapmamak! İşte Bütün Mesele Bu!

Kaşlarımı ve bıyıklarımı aldırdığım ilk günü asla unutmuyorum. Daha doğrusu unutamıyorum! Çünkü o gün çektiğim acı resmen içime işledi. Kuaförde etimden et koparmışlar gibi kıvrandım. İşte o gün yüzümdeki tüyleri alırken ip gibi ürünler kullanmaya tövbe ettim ve kendimi ağdanın kollarına bıraktım.

Yüze Ağda Yapmak ya da Yapmamak! İşte Bütün Mesele Bu!

Evet biliyorum, ağda da öyle acısız bir yöntem değil. Ama en azından bütün tüyleri bir seferde temizliyor ve diğerlerine göre daha uzun süre pürüzsüzlük hissi yaşatıyor. Böylece çektiğin acının karşılığını alabiliyorsun. Hem artık çeşit çeşit ağda var. Elle çekilenler, küçük bantlar derken seçenekler arttıkça arttı ve ağdayı kullanmak gittikçe kolaylaştı. Artık kuaföre gitmeden de tüylerden rahatlıkla kurtulabiliyoruz. Yani en azından ben öyle yapıyorum. Eğer sen de evde yüze ağda nasıl yapılır, bu işin püf noktaları nelerdir diye merak ediyorsan sesime kulak ver!

Yüz ağdası nasıl yapılır?

Yüze Ağda Yapmak ya da Yapmamak! İşte Bütün Mesele Bu!

Aslında yüze ağda yapmak oldukça basit. Dediğim gibi artık ağdanın çok kolay kullanılabilen formları var.

 • Bant şeklinde olanlar zaten hemen hazır hale geliyor. Ama onları yapıştırmak biraz zor olabiliyor.
 • Bir de yeni çıkan el ağdaları var. Boncuk ağda olarak da biliniyor. Belki görmüşsündür, yüz ağdası erkek berberlerinde de sık sık kullanılıyor. İşte bu boncuk ağda dediğim onların kullandığı elle çekilen ürünlere benziyor. Gerçi birçok güzellik salonunda da var bu ürünlerden. Ama orada çok ağda olduğu için bazen hangisi nereye uygun, anlamak zor olabiliyor.
 • Neyse, ürünlerin arasında kaybolmayalım. Burada önemli olan senin elinin alışkın olduğu ya da kolay kullanabileceğin bir ağda olması. Ben elle çekilenleri tercih ediyorum ama ablam bantlarla rahat ediyor mesela. Sen de kendine uygun olanı birkaç deneme ile bulabilirsin.
 • Ağdayı seçtiysen artık işe koyulabiliriz demektir!

Hazırlık aşaması çok önemli

Yüze Ağda Yapmak ya da Yapmamak! İşte Bütün Mesele Bu!

Elbette işe koyulmak derken öyle hemen ağdayı yüze sürüp tüyleri almaktan bahsetmiyorum. Biliyorsun ki ağda yapmadan önce titiz bir hazırlık aşamasından geçmek gerekiyor. Yüz oldukça hassas bir bölge. Özensiz uygulamalar yüz ağdasından sonra sivilce ve kızarıklığa neden olabilir.

 • İlk olarak yüzünde krem, makyaj gibi kozmetikler varsa bunları güzelce temizle.
 • Sonra yüzünü ılık suyla yıka. Böylece gözeneklerin açılır ve tüyleri alman kolaylaşır.
 • Ağda öncesinde yüzünün kuru olması çok önemli. O yüzden cildini iyice kurula. Bu aşamada istersen yüzündeki teri ve nemi alması için pudra da kullanabilirsin.

Sür, çek, tüylerden kurtul!

Yüze Ağda Yapmak ya da Yapmamak! İşte Bütün Mesele Bu!

Hazırlıklar tamamsa tüyleri alalım, gitsin!

 • Ağda yapma şekli her bölgede aynı aslında. Ağdayı tüylerin çıkış yönünde sürüyorsun ve ters yönde hızlıca çekiyorsun.
 • Eğer ağda bandı kullanacaksan elinde düzgünce ısıttığın bantları birbirinden ayır ve dikkatli bir şekilde tüyleri alacağın yere yapıştır. Sonra da çek.
 • Yüzündeki tüyleri el ağdasıyla alacaksan ağdayı önce yoğun bir bal kıvamına gelene kadar ısıt. Daha sonra bir spatula yardımıyla yüzüne sür. Bu ürün elle sürüldüğü için kaş gibi kavisli bölgelerde daha rahat kullanılıyor.
 • Bıyık ve çene bölgesini almak nispeten kolay. Ama kaş bölgesi daha zorlu olabiliyor. Bu yüzden sana tavsiyem, kaşlarını ağdayla almadan önce kontürünü belirlemen olacak. Eğer kaş şekline önceden karar verirsen çıkan tüyleri alman daha kolay olur.

Peki, ya sonra?

Yüze Ağda Yapmak ya da Yapmamak! İşte Bütün Mesele Bu!

Evet, geldik en önemli kısma. Bence yüze ağda yapmak işin basit kısmı. Esas olay yüz ağdasından sonra yapılması gerekenler.

 • Ağdadan sonra ilk yapman gereken kalıntılardan kurtulmak. Bebek yağı ya da ağda yağı ile cildinde kalan ağda parçalarını nazikçe temizle.
 • Yüze ağda yapmak sivilce sorunlarına sebep olabiliyor. Bu durum boş kalan kıl köklerine kir ve toz dolmasından kaynaklanıyor. Bu yüzden ağdadan sonra yüzünü çok ellememelisin. En azından 24 saat kozmetik ürünler kullanmamalısın. Bu noktada hem cildi rahatlatması hem de gözenekleri sıkılaştırması için taze aleo vera jeli kullanabilirsin.
 • Aşırı sıcak cildi kurutur ve gerer. O yüzden ağdadan sonra sıcak suyla banyo yapmamak, sauna veya hamam gibi yerlere girmemek gerekiyor.
 • Bir de ağdadan sonra güneşten kaçınmalısın. Yoksa lekelenme yapabilir.
 • Son olarak "Yüze ağda yapmak yüzü sarkıtır mı?" sorusuna açıklık getirmek istiyorum. Evet bazen yanlış ağda uygulamaları sarkmalara sebep olabilir. Bunu önlemek için ağda sonrasında yüzüne buz kompresi yapabilirsin. Hem böylece ağda sonrasında oluşabilecek kızarıklıkların da önüne geçmiş olursun.
  Yüze Ağda Yapmak ya da Yapmamak! İşte Bütün Mesele Bu!

Ben uzun süredir yüz tüylerimi alırken ağda kullanıyorum. Uzun süreli etkisi hoşuma gidiyor. Yüz küçük bir alan olduğu için de uygulaması zor gelmiyor. Ama vücudumda ağdayla uğraşamıyorum açıkçası. Onları Gillette Venus Swirl ile şipşak alıveriyorum. Neyse, umarım ağda hakkındaki sorularına cevap verebilmişimdir!

Yüze Ağda Yapmak ya da Yapmamak! İşte Bütün Mesele Bu!
Cevapla