PÜRÜZSÜZ GERÇEKLER

Gillette

Yüz Epilasyonu Hakkında Tüm Bilmen Gerekenler!

Her ne kadar biyolojik olarak normal olsa da bedenimizdeki tüylerden pek hoşlanmıyoruz, bu bir gerçek. Estetik ya da hijyen ile alakalı sebeplerden dolayı almak, pürüzsüz olmak istiyoruz. Yüz tüyleri de bu arzudan nasibini alıyor, hele ki ayva tüy dediğimiz ince, açık renkli tüylerden değil de benimki gibi kalın köklü, koyu renkli tüylerdense! Kadınların yüzlerindeki tüylerin yapı ve bölge olarak erkeklerin sakalındaki gibi çıkmasının hormonal bir bozukluğa işaret edebileceğinin uyarısını da yaparak yüzüne nasıl epilasyon yapabileceğine geçeyim.

Yüzdeki tüyleri almak için yöntemler

Ağda

Yüz Epilasyonu Hakkında Tüm Bilmen Gerekenler!

Tüy denince her Türk kadının aklına hemen ağda gelse de, bunun yüz için hiç iyi bir seçenek olmadığını söylemeliyim. Her şeyden önce ağda sırasında cildin esnekliği bozuluyor ki bu, bol bol kırışıklık demek. Erkenden yaşlanma belirtileri benim gibi senin de korkulu rüyan, biliyorum KScan! Ek olarak yüze ağda uygulamak hassas ciltlerde batık, sivilce gibi sorunlara sebep olabilir. O yüzden yüz epilasyonunda ağdaya asla bulaşmaman tavsiyemdir.

Tıraş bıçağı

Yüz Epilasyonu Hakkında Tüm Bilmen Gerekenler!

Vücudun geri kalanında olduğu gibi yüzde de tıraş bıçağı kullanılabilir. Özellikle boynun yüze bağlandığı bölgelerde, yanaklarda vs. rahatça kullanabilirsin. Tıraş bıçağının tüyleri kalınlaştırdığı şehir efsanesinden ibaret, tüylerin kalınlığı tamamen genetik mirasınla alakalı bir durum. Yalnızca ağda vb. yöntemler kıl köklerinin de alınmasını sağladığı için tekrar çıkması nispeten daha uzun sürüyor, hepsi bu.

Yüzde tıraş bıçağı kullanırken bölgeyi sabun ya da tıraş jeliyle nemlendirmeyi unutma. Ayrıca kullandığın tıraş bıçağının 3 ya da 4 bıçaklı olması da sana büyük kolaylık sağlar.

Kaş usturası

Yüz Epilasyonu Hakkında Tüm Bilmen Gerekenler!

Tıraş bıçağını küçük bölgelerde kullanmaya çalışmak tehlikeli olabilir. Epilasyon yapacağım derken kendini kesmeni ya da gözlerine zarar vermeni istemem! Kaş ortası, altları, dudak üstü gibi bölgeleri nasıl alacağım diye endişelenirsen imdadına kaş usturası yetişiyor. Türkiye'ye geldiği günden beri sık sık tartışılan bu ürün de asılsız söylentilerin kurbanı. Tıpkı tıraş bıçağında olduğu gibi kaş usturası da tüyleri dağıtmaz, kalınlaştırmaz, zaten tüy olmayan bir bölgede tüy çıkartmaz. Yalnızca kullanırken cildinin kuru olmasına ve bıçak kısmını cildine dik bir biçimde tutmaya dikkat et, yeter.

Epilatör

Yüz Epilasyonu Hakkında Tüm Bilmen Gerekenler!

Vücut için kullanılan epilatörlerin bazılarının yüz için ayrı aparatlarından faydalanabileceğin gibi bir yüz epilasyon makinesi de kullanabilirsin. Yüz epilatörü kullanırken cildinin kuru olmasına dikkat etmelisin, her ne kadar bazı markaların suda çalışabilen epilatörleri olsa da en iyi sonucun kuru cilt üzerinde aldığını düşünüyorum. Yüz epilasyon aleti başlıkları genelde alınacak bölgeye göre değişir, çoğu markanın kaş ve dudak üstü için ayrı başlıkları olur; uygun başlığı kullandığından emin ol.

Yüz epilasyon aleti kullananlar genelde tüylerin kısa sürede tekrar çıkmasından şikayet ederler ancak işlemin kolaylığı ve çabukluğu göz önünde bulundurulduğunda bence bu küçük bir bedel. Üstelik bu aletler genelde çantaya atıp her yere taşınabilecek kadar küçük oluyor, sürekli yanında bile taşıyabilirsin!

Lazer epilasyon

Yüz Epilasyonu Hakkında Tüm Bilmen Gerekenler!

Yüze lazer epilasyon yaptırmak aslında vücudun geri kalanında olduğundan çok da farklı değil. Yalnızca yüzdeki tüyler vücudun diğer bölgelerindeki tüylerden daha derinde olduğu için ve nispeten daha hassas bir bölge olduğu için lazer epilasyonu yaptırdığın yerdeki görevlinin bu konuda deneyimli ve uzman olduğuna emin olmalısın. Aksi takdirde kalıcı lekelere sebep olabilir ya da işe yaramadığı için bir süre sonra tüyler tekrar çıkabilir. Yüz epilasyonu yaptıranlar bu yüzden sık sık işlemin kalıcı olmadığından şikayet ederler. Oysaki lazerin gücü ve atış sayısı işlemi uygulayan uzman tarafından düzgün ayarlandığı sürece işlemin kalıcı olmaması için hiçbir sebep yok. Yüz epilasyonu kaç seans sürer sorusunun cevabı ise elbette kişiye göre değişmekle birlikte ortalama 6-10 seanstır.

Lazer epilasyon yapmadan önce bir süre tüylerin alınmaması, güneşte uzun süre kalınmaması gibi bazı temel prensipler elbette yüze yapılan lazer epilasyonda da geçerli. Gerekli bilgilendirme gittiğin merkezdeki uzman tarafından zaten yapılacaktır ama ben yine de söyleyeyim istedim.

Yüz Epilasyonu Hakkında Tüm Bilmen Gerekenler!
3
3
Görüşünü yaz

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

33
 • naklabpenyez
  Ben de lazer yaptırıyorum ve gayet memnunum, tavsiye ediyorum.
 • PsikologSevcan
  Ben yaptırdım zamanında ve memnun kaldım
 • womaniron
  Lazer yaptırmayı düşünüyorum aslında fakat onun da sivilce yaptığını söylüyorlar. :(
 • iyi yazı :)
 • ozgur00000
  Lazer epilasyon en iyisi. Ama maliyeti fazla büyük şehirlerde ucuz.
 • Gizli Üye
  Yüz epilasyonunu yapabilmek için, tecrübeli olmak şart.
YÜKLENİYOR...