PÜRÜZSÜZ GERÇEKLER

Gillette

Ağda Nasıl Yapılır? Ağdanın Bütün İncelikleri!

Tüy temizleme kadınların belki de en büyük işkencesidir. En kesin çözümü bulmak adına tüy alma yöntemlerinin neredeyse hepsini denediğini tahmin edebiliyorum. "Ne varsa eskilerde var" derler ya; en etkili tüy alma yöntemlerinden biri olan ağda da bunu kanıtlıyor. Ağda yapmak kıl köklerini inceltirken zaman içerisinde tüylerin azalmasına da yardımcı olur. Ancak ağda yapımı tamamen incelikleri olan ve sadece kadınların anlayabileceği bir sanattır.

Ergenliğimden beri annemden gördüğüm taktikler ile istenmeyen tüylerden kurtulmak için ağda yapıyorum. İlk başlarda annemden yardım alıyordum, sonraki dönemlerde ise ağda salonuna gitmeye başladım. Şu an bu işte profesyonelleştiğimi düşündüğüm için artık kendim ağda yapmayı tercih ediyorum. Ağdanın püf noktalarını biliyorsan inan ki işin çok daha kolay olacak. Evde ağda yapmak istiyorsan işte karşında adım adım ağda yapımı kılavuzu!

Ağda ile pürüzsüz bir tene sahip olabilirsin

Ağda Nasıl Yapılır? Ağdanın Bütün İncelikleri!

Babaannem küçüklüğümden beri "ağda temizliktir" diyordu. Özellikle bikini bölgesi ağda işleminden sonra babaanneme büyük hak verdim. Bikini bölgesindeki tüyler ne yazık ki diğer yerlere göre daha sert kıl köklerine sahip ve bu bölgedeki tüyler daha kısa sürede çıkıyor. Ancak ağda hem kılları kökünden alıyor hem de teninin kaymak gibi olmasına olanak tanıyor. Ağda sayesinde istemeyen tüylerle birlikte ölü deriden de kurtulabilirsin. Emin ol, kendini ağda sonrasında hafiflemiş ve yenilenmiş hissedeceksin. Bikini bölgesi için tanıdığın bir ağda salonuna gitmeyi tercih edebileceğin gibi evde sir ağda ile de kolayca tüylerinden kurtulabilirsin.

Ağdanın çok acılı olduğuna dair bir söylenti kulaktan kulağa yayılıyor. Ancak bu acı, tamamen kişilerin acı eşiğiyle alakalı. Ben özellikle genital bölge temizliği için ağdayı tercih ediyorum. Ancak kabul etmek gerekir ki "hiç acı yok" denilemez. Seninle kişisel deneyimlerimden birini paylaşmak istiyorum: ağda yaptıktan sonra su ile aktifleşen Gillette Venus tıraş bıçaklarını kullanıyorum. Tıraş bıçağında bulunan kayganlaştırıcı bant sayesinde acı hissetmeden ağdanın alamadığı en ufak tüylerden bile anında kurtuluyorum. Sen de böyle yapabilirsin ya da "ağdanın acısıyla, uygulamasıyla uğraşmak istemiyorum" diyorsan sadece Gillette Venus ile tüylerinden kurtulabilirsin.

Ağda nasıl hazırlanır?

Ağda Nasıl Yapılır? Ağdanın Bütün İncelikleri!

Ağda, eskiden şeker, limon ve suyun macun kıvamına gelene kadar kaynatılmasıyla hazırlanıyordu. Şimdilerde ise hazır ağdalar satılıyor. Kişisel bakım mağazalarından rahatlıkla satın alabileceğin ağda kutularını birkaç kolay adımla kullanılabilir hale getirebilirsin.

- İlk adımda ağda kutusunun sığabileceği derinlikte ısıya dayanıklı bir kap seç.

- Kabın içine bir ağda kutusunun üzerini geçmeyecek kadar su doldur ve kaynatmaya başla.

- Kaynatırken kutunun kapağını açıp tahta bir çubuk yardımıyla karıştırmak, homojen bir kıvam elde etmene yardımcı olur.

Ağda tamamen akışkan bir kıvama geldikten sonra kullanabilirsin. Ağda işleminden hemen önce cildinde kızarıklık ve yanmayı önlemek için pudra kullanabilirsin.

- Spatula yardımıyla ağdayı tüylerini tamamen örtecek şekilde sürebilirsin.

- İstersen bu işlemi elinle de gerçekleştirebilirsin.

- Ancak bu aşamada ağdanın tenini yakmayacak bir sıcaklıkta olmasına dikkat etmelisin. Ağdayı sürdükten sonra yaklaşık 4-5 dakika kurumasını beklemen yeterli olur.

- Elinle ağdayı tutup çekemiyorsan bir bez parçasından yardım alabilirsin.

- Bezi, ağdayı sürdüğün yüzeyi tamamen kapladığından emin olduğun bir büyüklükte kesmelisin.

- Ağdanın üzerine bezi yapıştırıp sürtme hareketiyle iyice yerleştirebilirsin.

- Kuruduktan sonra tüylerinin çıkma yönünün tersine doğru hızlıca ağdayı çekmelisin.

Ağda yanığı nasıl geçer ?

Ağda Nasıl Yapılır? Ağdanın Bütün İncelikleri!

Ağdanın hemen ardından narin tenlerin tahriş olma ihtimali çok yüksektir. Tahriş, ilk gün kaşıntı yaparken sonraki günlerde morarma ya da siyahlaşma şeklinde belirginleşebilir. Eğer bu yazıyı okuyorsan artık bu konuda panik yapmana gerek yok demektir.

- Hemen eczaneden yanık kremi veya bebek pudrası al.

- Mümkün olduğunca tahriş olan bölgeyi kaşımamaya çalış.

- Direkt olmamak şartıyla soğuk uygulaması yapabilirsin.

Ağda kızarıklığı nasıl geçer ?

Ağda Nasıl Yapılır? Ağdanın Bütün İncelikleri!

Ağda ile yorulan ve kızaran cildini rahatlatmak senin elinde:

- Ağdadan sonra cildi nemlendirmek çok önemlidir. Aloe vera içeren nemlendirici bir krem tenine iyi gelir.

- Mutfağındaki doğal malzemelerle rahatlatıcı kürler yapabilirsin. Soğuk salatalık uygulaması cildini ferahlatacak en etkili yöntemlerden biri.

Ağda nasıl çıkar?

Ağda Nasıl Yapılır? Ağdanın Bütün İncelikleri!

Ağda yaparken etrafa bulaştırma ihtimali her zaman var. Hatta ben ağda bandını çekerken çok defa halıya ve yatak örtüsüne yapıştırdığımı hatırlarım. Özellikle tüylü dokusu olan kumaşlardan ağda lekesini çıkartmak neredeyse imkansız görünür. Ağdayı kumaştan çekerek çıkarmayı denemek nafile bir çabadır.

- Sir ağda, yağda çözülen bir yapıdan oluşur. Özel olarak tasarlanan ağda yağı, bebek yağı, aseton, tiner ya da gaz yağını sir ağda lekesini çıkarmak için kullanabilirsin.

- Çam sakızı olarak adlandırılan normal ağda lekesi ise şekerli yapıda olduğu için ılık su ile kolayca çıkartılabilir. Ilık su ile ıslatılmış bir havluyu lekenin üzerine koyarak ovalamadan lekeden kurtulabilirsin.

Sen istemeyen tüylerinden kurtulmak için hangi yöntemleri tercih ediyorsun? Kendi deneyimlerini paylaşmak istemez misin?

Ağda Nasıl Yapılır? Ağdanın Bütün İncelikleri!
2
7
Görüşünü yaz

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

27
 • Nasıl yapılır konusuna değinmiyorum ama kesinlikle bebek pudrası kullanılmasını tavsiye ederim. Hem daha kolay alınmasını sağlıyor, hem de acıyı azaltıyor. 🤓
 • Gizli Üye
  Ağdadan sonra minik sivilce çıkıyor ve yeni kıllar çıkana kadar geçmiyor neden olabilir sizdede var mı böyle
  • berru1

   Yanlış çektiğin için deride öyle şeyler oluşuyor düzgün ve tüyün çıkış yerine doğru çekmelisin

 • Gizli Üye
  ahahah bunuda mı görecektik burda :)
 • timer555
  Istedigimiz yere yapabiliyoz mu
 • İyiymiş
 • satenlover
  KİZLAR AGDA BİLMEM AMA COK İYİ OJE SURERİM 😉
 • ozgur00000
  Mmm ağdaya sıcak bakmıyorum ama epilasyon iyidir.
 • Grininellitonu35
  Regl döneminde, kesinlikle ağda yapılmamalı...
 • emircan2001
  deneyelim birde bu tekniği
YÜKLENİYOR...