PÜRÜZSÜZ GERÇEKLER

Gillette

Tüy Dökücü Sprey Nasıl Kullanılır? Öğrenelim Bakalım!

arkeologcu

İlk defa tüylerimi aldığım günü daha dün gibi hatırlıyorum. Ay annem ne uğraşmıştı benimle! Çok canım acıyordu ama ne yapayım. Ben çok ağlayınca annem "tamam" dedi, madem bırakalım. Bu sefer de tüylü mü kalacağım ben diye ağlamaya başladım falan. Ne yapsın kadın artık bir şekilde yola getirdi beni, hallettik. Ama acısı da anısı da kaldı yani bende.

Tüy Dökücü Sprey Nasıl Kullanılır? Öğrenelim Bakalım!

Zamanla alıştım tabii, yeni yeni tüy dökücü yöntemler denemeye başladım. Tam o aralarda da tüy dökücü ürünlerle tanıştım. Çok heyecan yapmıştım hatta, hatırlıyorum. Açıkçası denedikten sonra biraz hayal kırıklığına uğradım. Çünkü ben daha çok tüy azaltıcı sprey ya da krem gibi hayal etmiştim onları. Yani kullandıkça azalır, zamanla da biter diye ummuştum, öyle olmadı tabii. Ama gene de uzun bir süre kullandım ve hala arada bir ihtiyaç duyduğumda tüylerimi sprey ya da kremlerle hızlıca alıyorum. Eğer sen de denemek istersen diye, tüy dökücü kullanma kılavuzunu buraya bırakıyorum!

Bu sprey tüy dökücü nasıl bir şey?

Tüy Dökücü Sprey Nasıl Kullanılır? Öğrenelim Bakalım!

Önce konuyu bir açıklığa kavuşturalım. Eğer benim gibi, bu ürünleri uzun vadeli tüy dökme yöntemleri olarak düşünen varsa kafaları netleştirelim.

- Tüy dökücülerin olayı şu; derinin azıcık altına nüfuz eden bu ürünler kılın keratin yapısını bozuyor. Kimyası değişen tüy de inceliyor ve hop diye oradan kopuyor.

- Tüy dökücü köpük, krem, sprey hepsi aynı mantıkla çalışıyor, sadece uygulaması farklı. Ama sonuçta bu ürünler tüyü kökünden almaz, dediğim gibi köke yakın bir yerden döker.

- Bir diğer önemli nokta da; spreyle alacağın tüylerin uzunluğu. Tüyler foliküllerden tamamen çıkmadıysa, yani en azından biraz eline değecek kadar uzamadıysa, elindeki en iyi tüy dökücü sprey bile olsa; fazla işe yaramaz, düzgün temizlemez, söyleyeyim!

- Bu ürünlerin farklı cilt tiplerine göre çeşitleri var. Doğal içerikli olanları da var bildiğim kadarıyla piyasada. Sen kendine uygun olanı alıp, kullanabilirsin.

Nasıl kullanacağız?

Geldik tüylere elveda bölümüne. Haydi başlayalım!

- İlk olarak çok önemli bir noktadan bahsetmek isterim. Tüy dökücü ürünleri hangi bölgende kullanırsan kullan, önce bir deneme yapmalısın. Çünkü kimyasal içerikli oldukları için alerji yapabiliyorlar. O yüzden önce kolunun ya da bacağının küçük bir bölgesinde dene ve en az 24 saat bekle. Cildin herhangi bir reaksiyon göstermezse tamamdır, kullanabilirsin. Eğer kabarıklık falan olursa, tüy dökücü ürünlere elveda demelisin.

Tüy Dökücü Sprey Nasıl Kullanılır? Öğrenelim Bakalım!

- Uygulamaya geçiyorum. Sprey tüy dökücü form olarak kullanması en kolay ürünlerden biri bence. Kılları almak istediğin bölgeye 3-5 santimetre kadar uzaktan sıkıyorsun.

- Çok kalın bir tabaka olmasına gerek yok ama cildini spreyle kapatacak kadar sıkmalısın.

- Bacak ve kol gibi geniş bölgelerde kullanması çok kolay. Ama özel bölge ve koltuk altı gibi kıvrımlı yerlerde biraz daha dikkatli olmak lazım. Eğer rahat kullanamazsan spreyi eline sıkıp ürünü cildine elinle de sürebilirsin. Hele koltuk altına sıkarken çok dikkatli olmak lazım. Aman dikkat; kaşına, gözüne gelmesin!

Tüy Dökücü Sprey Nasıl Kullanılır? Öğrenelim Bakalım!

- Güzelce spreylendikten sonra, yaklaşık 5 dakika kadar bekle.

- Ardından paketin içinden çıkan spatulayla küçük bir bölgedeki kremi al ve tüyler geliyor mu bir bak.

- Eğer tamamsa bütün bölgeyi o spatulayla iyice temizle. Değilse bir 5 dakika kadar daha bekleyebilirsin. Ama dikkat et, ürün cildinde 10 dakikadan fazla kalmasın.

- Son adım olarak yapılacak şey ise; cildi bol bol su ile yıkamak. Bu aşamada elini korkak alıştırma. Yıkan gitsin! Çünkü cildinde sprey tüy dökücü kalırsa sonrasında tahriş ve alerji problemleri yaratabilir.

Bitti mi?

Tüy Dökücü Sprey Nasıl Kullanılır? Öğrenelim Bakalım!

Tabii ki de bitmedi! Dikkat edilecek hiçbir nokta yok mu sandın yoksa?

- Güneş, kozmetik, deodorant, roll, kolonya vb... Ne varsa hepsinden en azından 12 saat kadar uzak durman cildinde reaksiyon olmaması açısından oldukça önemli.

- Bir de krem bazı ciltlerde böyle alerji yapmasa da hassaslaşma yapabiliyor. O yüzden tüyleri aldığın bölgeyi sonrasında çok kaşımamaya özen göster.

- Son olarak da tabii ki cildini nemlendirmeye unutmamanı rica edeceğim. Çünkü o insanı mest eden pürüzsüzlük hissi için cildin ihtiyaç duyduğu nemi alması çok önemli.

Tüy Dökücü Sprey Nasıl Kullanılır? Öğrenelim Bakalım!

Ve sahne! Dediğim gibi ben uzun bir süre kullandım. Artık bıraktım sayılır. Çünkü cildim biraz hassas, zaman zaman sıkıntı olabiliyor. Ben vücut tüylerimi tıraş bıçağıyla almayı tercih ediyorum birçok zaman. Hele Gillette Venus Snap Sister ile tanıştığımdan beri elim başka ürüne gitmiyor. Çok sevdim ama ne yapayım yani? Bebeğim benim! Neyse. Sen keyfine, zamanına ve ihtiyacına göre tercihini yapabilirsin elbette. Bütün kapılar sana açık!

İşte böyle! Peki sen tüy dökücü ürünler hakkında ne düşünüyorsun? Tüy dökücü sprey kullanıyor musun?

Tüy Dökücü Sprey Nasıl Kullanılır? Öğrenelim Bakalım!
3
5
Görüşünü yaz

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

35
 • Ben de tüy sökücü kremleri çok eskiden kullanıyordum. şu an tıraş bıçağı tercih ediyorum. Gayet memnunum. Jiletin tüyü kalınlaştırdığı ya da sertleştirdiği söylenir ama ben de öyle bir etki yaratmadı. Severek kullanıyorum.
 • Tüylerde çoğalma kalınlaşma yapmıyor mu?
 • psikopats
  Sivilce hapı kullandığım için ağda yasak ondan krem sprey falan kullanıyorum çok kötü değil
 • LiderKanbur
  Bunlar Boş seyler ! HAMAM OTU KULLANIN MİSSSSS
 • brhnnn
  Emeğine sağlık
 • güzel yazı.
 • Abinizimben
  Hiç bilmiyordum, teşekkür ederim emeğine sağlık.
 • darkkpoemm
  Sprey değil ama krem kullanıyorum çokta memnun değilim
YÜKLENİYOR...