Bıyık Alma Yöntemleri ve İncelikleri Bu Yazıda!

EvdekiFışkiye

Biz kadınların bakım işleri asla bitmiyor, sen de biliyorsun. Her köşe, her bucak ilgi istiyor bünyemizde. Kremler, maskeler, losyonlar, ağdalar ve daha neler neler... Tabii bir yerden sonra hepsine alışıyoruz, hatta bakım ritüellerinin birçoğunu eğlenceli hale bile getiriyoruz. Şöyle bacaklara ağda, yüze maske yapılan bir pijama partisini kim sevmez ki!

Bıyık Alma Yöntemleri ve İncelikleri Bu Yazıda!

Neyse! Esas konuya devam edelim. Her şey tamam ama benim şahsen bir türlü ısınamadığım bir iş var. O da; bıyık alma! Tabii artık yıllar içinde iyice alıştım, bıyık alma yöntemleri arasından bana en kolay geleni, en rahat ettiğimi seçtim. Ama gene de özellikle adet dönemimde falan bir yükseliyorum bıyıklara, elimde değil. Bugün de bu sebepten buralara geldim. Bıyık nasıl alınır, dudak üstünde pürüzsüzlük hissini yaşayabilmek için hangi yöntemler kullanılır, beraber bakalım istedim!

İlk önce: Dikkat edilecek hususlar

Bıyık Alma Yöntemleri ve İncelikleri Bu Yazıda!

Bakım sektöründe her gün yeni bir ürün, yeni bir icat çıkıyor. Özellikle tüy alma konusunda türlü türlü aparat var son dönemde popülerleşen. Birazdan hepsinden sırayla bahsedeceğim. Ama öncesinde önemli birkaç noktaya değinmek istiyorum.

- Dudak üstü çok hassas bir bölge olduğu için hangi yöntemi kullanırsan kullan, nazik olman önemli. Eğer tüyler gelmiyorsa, bir türlü tamamen temizlenmiyorsa o gün daha fazla zorlamadan bırakmanı öneririm. Yüz bölgesinde kalıcı lekeler ve hasarlar olmasını istemezsin, değil mi?

- Bıyıkları aldıktan sonra cildine özen göstermen gerekiyor. İşlemden sonra dudak bölgeni güneş ışıklarından korumalısın. En azından 24 saat kozmetik sürmemelisin.

- Çoğu bıyık alma yöntemi tüyleri kökünden alan çözümler sunuyor. Bu da işlem sonrasında kıl köklerinin ve gözeneklerin açık olacağı anlamına geliyor. Bu yüzden bıyıklarını aldıktan sonra dudak üstü bölgeni çok fazla elleme ve tırnaklarınla kaşıma. Yoksa hem tahriş olur hem mikrop kapar.

Pratiğe geçelim: Bıyık nasıl alınır?

Hadi bakalım kızlar! Kolları sıvayın, hazırlıkları yapın, işleme başlayalım!

Ağla ile bıyık alma

Bıyık Alma Yöntemleri ve İncelikleri Bu Yazıda!

- Nerede alınacak tüy var, ağda elbette orada da kendini gösteriyor. Bıyıklarını ağdayla alırken bant formlu olanları veya boncuk ağdaları kullanabilirsin.

- Ağda öncesinde cildini iyice kurula ve ağdayı dudak üstü bölgene yapıştır veya sür. Artık hangi tür ağdayı tercih ettiysen ona göre.

- Tamamen yapıştığından emin olduktan sonra da hızlıca çek. Bu kadar!

İple bıyık alma

Bıyık Alma Yöntemleri ve İncelikleri Bu Yazıda!

- Bıyıkları alırken ip kullanmak en bilinen, en klasik yöntem. Kuaförlerde en çok bu kullanılıyor. Ama evde kendin de yapabilirsin tabii.

- Tek ihtiyacın kolay kopmayan, düzgün bir ip. Ama çok kalın olmasın, yoksa tüyleri tutmaz. Sağlam bir dikiş ipi işini görür.

- İple bıyık alma tüyleri kökünden teker teker koparan bir işlem olduğu için biraz acılı olabilir, önden uyaralım.

- İpten 40-50 cm kadar kes ve ikiye katla. Sonra uçlardan iki elinin orta parmaklarına geçir ve çemberin ortasında bir burgu yarat. Sonunda ortası burgulu, yatay 8'e benzeyen bir şekil olmalı.

- Son olarak ipin burgulu kısmını bıyıkların üzerinde gezdirirken parmaklarına aç-kapa hareketi yaparak tüyleri yakala.

Bıyık alma yayı

Bıyık Alma Yöntemleri ve İncelikleri Bu Yazıda!

- Son yılların popüler aletlerinden biri de bu ortasında yay olan bıyık alma aparatı. Epilasyon yayı, roller falan da deniyor.

- Basitçe ortasında sıkıştırılmış yay olan bir ürün bu. Aslında ipin biraz daha teknolojiyle buluşmuşu diyebiliriz. Çünkü aynı sistemle çalışıyor.

- Şöyle ki, bu aparatın yaylı kısmını dudak üstü tüylerinin üzerinde gezdiriyorsun, kıllar yayların arasına sıkışıyor ve sen hareket ettirdikçe de kopuyor. Olay bu.

Bıyık alma aleti

Bıyık Alma Yöntemleri ve İncelikleri Bu Yazıda!

- Dudak üstündeki tüyleri almak için piyasada bulunan bıyık alma aletlerinden de faydalanabilirsin elbette. Oldukça pratik modeller var.

- Bunlar çoğunlukla pille ya da şarjla çalışan tüy alma makineleri.

- Farklı çeşitleri ve markaları var tabii ki. Kimisi epilatör şeklinde, tüyleri kökünden alıyor. Kimisi uzun tüy görüntüsünü temizliyor ama köklere inmiyor, tıraş bıçağı mantığıyla çalışıyor. Sen kendine uygun olanı seçiyorsun ve tüylerinin üzerinde gezdiriyorsun. Bitti, gitti!

Tıraş bıçağı

Bıyık Alma Yöntemleri ve İncelikleri Bu Yazıda!

- Bıyık alma yöntemleri arasında tıraş bıçağı görmek seni şaşırtabilir ama son dönemde kadınların da yüz tüylerini alırken jilet kullandığını sık sık görüyoruz.

- Bu yöntemi özellikle cildi aşırı hassas olan kadınlar tercih ediyor. Böylece hem tahrişle uğraşmıyorlar hem de bıyıkla gezmek zorunda kalmıyorlar.

- Yüz bölgesi olduğu için önce kadınlara özel tıraş jeli sürmek sonra da bölgeye özel tıraş bıçağı kullanmak en sağlıklı sonucu elde etmeni sağlar.

Bıyık Alma Yöntemleri ve İncelikleri Bu Yazıda!

İşte böyle! Anlattığım gibi bıyıklara veda etmenin birçok yolu var. Karar senin. Ben vücut bölgemde tıraş bıçağı kullanıyorum. Rahatına çok alıştım o yüzden yanımda Gillette Venus Swirl olmadan adımımı atmıyorum. Yüzümde de küçük ağda bantları genel olarak işimi görüyor, yeterli oluyor.

Peki sen bıyıklarını nasıl almayı tercih ediyorsun? Fikirlerini bizimle paylaşır mısın?

Bıyık Alma Yöntemleri ve İncelikleri Bu Yazıda!
24 Görüş