Kadınlarda Sırt Tüyleri Nasıl Alınır? İşte Acısız Yöntemler!

ComfywWeight

Kadınlar olarak sık sık insanlığın ötesinde bir pürüzsüzlük beklenebiliyor bizden. İçinde yaşadığımız zamanın güzellik kriterleri yüzünden, elbette vücudumuzdaki tüyleri estetik bulmuyor ve kurtulmak istiyoruz. Sırtımızdaki tüyler de bu istekten nasibini alıyor. Aynaya baktığımızda sırtımızı göremediğimiz için sırt tüylerine karşı rahatsızlığımız genelde başkalarının işaretiyle, sözüyle oluyor. Eğer sen de birileri rahatsız oluyor ya da medyada gördüğün şu ya da bu kişi öyle görünüyor diye sırt tüylerinden kurtulmak istiyorsan kimseye benzemek zorunda olmadığının altını çizmek isterim. Ancak eğer tamamen bireysel sebeplerle sırt tüylerinden kurtulma yöntemlerini araştırıyorsan değinmek istediğim birkaç şey var!

Kadınlarda Sırt Tüyleri Nasıl Alınır? İşte Acısız Yöntemler!

Kadınlarda sırt tüyleri normal mi yoksa bir hastalığın habercisi mi?

Kadınlarda Sırt Tüyleri Nasıl Alınır? İşte Acısız Yöntemler!

Kadınlar ve erkeklerde tüylenme; şekil, bölge ve sıklık bakımından farklı olur. Bu farklılıklar vücuttaki çeşitli hormonlar tarafından düzenlendiği için olası bir bozulma halinde kadınlarda tüylenme, olması gerektiği gibi değil de erkeklerde olduğu gibi olabiliyor. Hirsutizm yani erkek tipi kıllanma hastalığı kadınların yüzde onunda, yani oldukça büyük bir kısmında görülen ama hakkında pek konuşulmayan bir rahatsızlık. Elbette bu hastalığın teşhisi için doktora görünmen gerekiyor ancak yukarıdaki ölçekten yararlanabilirsin. Bu ölçekte her çizimdeki tüylenme, tüylerin sertliğine bağlı olarak 4'er puan olarak derecelendiriliyor. Örnek olarak, yayılma biçimi açısından birinci resme daha yakınsan tüylerin sertliğini 0 ve 4 arasında puanlaman, ikinci resme daha yakınsan 5 ile 8 arasında, üçüncüye yakınsan 9 ile 12 arasında puanlaman gerekir. 6'nın üzerindeki bir sonuç genelde hirsutizme işaret eder.

Hirsutizm büyük ölçüde kadınlar arasında sıklıkla görülen polikistik over hastalığının belirtisidir. Yaşam kalitesini oldukça etkileyen bu hastalığın teşhisi önemli olduğu için kadınlarda tüylenmenin normal mi olduğu yoksa hirsutizm mi olduğunun belirlenmesi büyük önem taşır. Normal sanıp kurtulmaya çalışmana rağmen bir türlü kurtulamadığın tüylerin sebebi aslında bir hastalık olabilir. Hastalık tedavi edilmediği sürece tüm çabaların sonuçsuz kalır.

Eğer yukarıdaki ölçekte 6'nın üzerinde bir skorun olduğunu düşünüyorsan en yakın zamanda bir endokrinoloji, bir de jinekoloji uzmanına görünmeni tavsiye ederim. Uygulayacakları tedavi sayesinde seni rahatsız eden bu tüylenme şeklinin üstesinden gelebilirsin.

Sırt tüylerini alma yöntemleri

Bayanlarda sırt tüylerinden kurtulma yöntemlerine gelirsek tıpkı vücudun diğer bölgelerinde olduğu gibi birkaç farklı yol mevcut:

Sırt ağdası

Kadınlarda Sırt Tüyleri Nasıl Alınır? İşte Acısız Yöntemler!

Sırt tüyleri rahatça ulaşabileceğimiz bir bölgede bulunmadığı için sırt tüylerini ağdayla almak istemen durumunda birinin yardımına ihtiyacın var. Aile üyelerinden biri olabileceği gibi kuaföre de gidebilirsin, bugün birçok kuaförde ağdayla ilgilenen görevliler sırt ağdası da yapıyorlar. Kuaförlerde çok yaygın bir şekilde sir ağda kullanılıyor ama eğer evde birisi alacaksa şekerli ağda kullanmamanı tavsiye ederim. Tecrübeyle sabit, şekerli ağdada bir giden kıl kökleri, adam toplayıp üç kişi olarak geri geliyorlar.

İğneli epilasyon

Kadınlarda Sırt Tüyleri Nasıl Alınır? İşte Acısız Yöntemler!

İğneli epilasyondan daha az acı verdiği için genelde vücut tüylerinin kalıcı olarak alınmasında lazer epilasyon tercih ediliyor ancak ne yazık ki lazer epilasyonda kullanılan aletler sırt bölgesindeki tüylerin inceliğini algılamada sorun yarattığı için çoğu zaman pek işe yaramıyor. O yüzden daha acılı ama en azından sırt tüyleri için daha kalıcı bir çözüm sunan iğneli epilasyon benim tavsiyemdir.

Tıraş bıçağı

Kadınlarda Sırt Tüyleri Nasıl Alınır? İşte Acısız Yöntemler!

Hakkında bayağı fazla şehir efsanesi olduğu için tıraş bıçağı kullanmaktan çekiniyor olabilirsin ancak tüyleri kalınlaştırdığı ya da çoğalttığı yönündeki inanışların yanlış olduğunu uzun süredir biliyoruz. Yalnızca ağdada kıl kökleri de alındığından köklerin tekrar oluşması için geçen zaman daha uzunken tıraş bıçağıyla yalnızca yüzeydeki kıllar alınıyor, tekrar çıkması ağdaya kıyasla daha kısa. Eğer zaman konusunda bir sıkıntın yoksa acısız olması dolayısıyla ben tıraş bıçağına başvurmanı tavsiye ederim. Özellikle 5 bıçaklı Gillette Venus Swirl bu konuda vadettiği pürüzsüzlüğü fazlasıyla sağlıyor. Bir yolculuğa vs. çıkma planın varsa bu bıçağın kız kardeşi Gillette Venus Snap Sister da oldukça iyi iş çıkarıyor. Tabii ki tüm tıraş bıçaklarını kullanırken olduğu gibi tıraş jeli, sabun gibi bir kayganlaştırıcı kullanmayı unutma.

Senin sırt tüylerinden kurtulmak için izlediğin özel bir yol var mı? Tavsiyelerini bekliyorum!

Kadınlarda Sırt Tüyleri Nasıl Alınır? İşte Acısız Yöntemler!
20 Cevap