Şıllık tatlısı yediniz mi hiç?

urfalılar ve adıyamanlılar iyi bilir
Şıllık tatlısı yediniz mi hiç ?

Malzemeler
1 Su Bardağı Süt
1 Su Bardağı Un
4 Adet Yumurta
1 çay Kaşığı Karbonat
1 Fiske Tuz
1 çay Bardağı Dövülmüş Ceviz
Şerbeti için
2 Su Bardağı Toz şeker
2 Su Bardağı Su
5 Damla Limon Suyu

Hazırlanış Aşamaları

Adı ilginç olmakla birlikte yapımı son derece basit ve pratik bir tatlıdır. Güneydoğu Anadolu’da bilinen ve sıklıkla yapılan bir tatlıdır.
Derin bir kaba öncellikle, 4 adet yumurtayı kırıyoruz. Tuzu, 1 çay kaşığı karbonatı, 1 su bardağı sütü, 1 su bardağı unu da yumurtaların üzerine ekleyip mikser yardımı ile çırpıyoruz. 10 dakika kadar, hamur pürüzsüz bir hal alıncaya kadar çırpmaya devam ediyoruz.
Hamur hazırlandıktan sonra, hafifçe yağladığımız krep tavasına sıvı hamurdan 1 kepçe döküp tavaya hamuru yayıyoruz. Her iki tarafı da kızarıncaya kadar pişirmeye devam ediyoruz. Piştikten sonra bir tabağa alıyoruz. Aynı işlemi sıvı hamurumuz bitene kadar devam ediyoruz.
Diğer bir tarafta, şerbeti hazırlamak için, 2 su bardağı şekeri ve 2 su bardağı suyu, limon suyunu da ekleyerek kaynatmaya başlıyoruz. Şerbet kıvamı oluncaya kadar kaynatıyoruz.
Hamurlarda piştikten sonra, krep görünümünde olan hamurların her katına ceviz serpip, 1 kepçe de şerbetten döküyoruz. Tüm katlar bittikten sonra hamurların üzerini bir kapakla kapatıp dinlendiriyoruz. Dinlenen ve soğuyan tatlılarımız dilimleyerek, arzuya göre dondurma ile servis yapabilirsiniz.

1|0

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

Kızlar Ne Diyor 8

• Bizim sınıfta dolu bunlardan 😅

0|0
    0|0
  • Tvde reklamini duydukca gülüyordum ya nasil bir isimdir bu :D

0|1
    0|0
  • Yemedim😄

0|0