Kapat

Kurban eti nasıl dağıtılır? Kurban etini pay ederken nelere dikkat edilir?

Merhaba arkadaşlar,
Mübarek kurban bayramı yaklaşırken hepimizin aklında çeşitli sorular birikmeye devam ediyor. Her yıl tekrarlanan bayrama dair merak edilen konulardan biri de :
"Kurban eti nasıl dağıtılır? Kurban etini pay ederken nelere dikkat edilir?"
Kurban eti nasıl dağıtılır?
Kurban eti nasıl dağıtılır?
Benim bildiğim kurban etini 3 parçaya ayırırsın. İlk kısmını kurban kesemeyen yoksul ve fakir ailelere dağıtır, ikinci kısmı misafirlere ikram eder ve kalan kısmını da evinde yersin. Yani etin üçte birini eve alıyoruz, üçte birini komşulara yediriyor, kalanı da fakirlere veriyoruz.
Sizde bu işler nasıl oluyor?

2|4
4461

En İyi Erkek Görüşleri

• Normalde şöyle dağıtılması ön görülür.
    3/1 fakir ailelere
    3/1 eve gelen misafirlere
    3/1 ev içi halkına
    tabi benim gördüğüm ve genel olarak yapılan kurbanı kesip dolaba atarlar ve ne zaman biterse o zamana kadar yerler. Yazık..

1|0
    0|0
  • Eti tartarak, eşit olarak paylaşmak gerekir. Yağ, sakatat ve yenilen her şey paylaşılır. Tartmadan bölüşüp helâlleşmek caiz olmaz, faiz olur. 7 kişiden dördüne etle birlikte birer bacak, beşinciye etle birlikte derisi, altıncıya etle birlikte başı verilirse, tartmadan paylaşmak caiz olur. Yedinciye bir şey koymak gerekmez. Yahut 7 kişi, kurbanlık ineği birine teslim edip, (Kesmeye, kestirmeye, etini dilediğin gibi sarf etmeye, seni umumi vekil ettik) deseler, umumi vekil, bölüştürmeden etin tamamını herhangi birine verebilir veya tartmadan ortaklar arasında göz kararıyla paylaştırabilir.

Et ortaklar arasında pay edildikten sonra her kurban sahibi etini yine 3 e böler ve kendine 1/3 ünü alır. Diğer kısımlarını da muhtaç ve kurban kesmeyen ailelere dağıtır ve ikram için ayırır.

2|0
    0|0

En İyi Kız Görüşleri

• Biz kesemedik ama sağolsun komşular pay getirdi. Allah niyetlerini kabul etsin. Bazıları sadece kemik ve yağ koyuyor poşete lütfen böyle yapmasinlar

0|0
    0|0
  • esit olarak 3 e bolunur 1 I kendine 1 tanesi misafirlere 1 tanesi kurban kesemeyenlere diye biliyorum

0|0
    0|0

Benzer Sorular

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 59

• Benim yaşadığım yerde gördüğüm kadarıyla kesenler yarısını eve kalan yarısını da tanıdık akraba eş dosta veriyor. Bir kaç kişiye sormuştum: Siz kurban kesen eş dosta neden veriyorsunuz? Amaç fakirlere vermek değil mi? diye ters ters bakmışlardı :)

2|0
    0|0
  • arka ayağın birini kendine ayır, geri kalanı dağıt.
    ciğer vs. et dışı olan organları da size kalsın. tamamdır.

1|0
    0|0
    • tabi bu en mükemmel haliyle, bunun kaburgası sırtı boynu var onlar size kalmış ister ye ister ver.

• Türkiyede kurban kesenlerin yüzde 99unun taktiği belli eti kendilerine ayırıp kavurma yapıp buzlukları doldururlar eti sıyrılmış kemikleri sevmediği komşulara dağıtırlar. En az 10 kere şahit oldum bu duruma ne diyim Allah ıslah etsin...

2|0
    0|0
  • Senin bildiğin doğru. O hadisi şeriftir. Ama kurban kesmek kevser suresin de yani kuranı kerim de geçmesine rağmen Hanefi mezhebine göre farz değil vaciptir. Kurbanı da kesmek vaciptir. Dağıtılması uygundur , güzeldir , sevaptır ama bir emir değildir.

0|0
    0|0
  • Hz. Peygamber, kurban etinin üçe taksim edilip, bir bölümünün kurban kesmeyen yoksullara dağıtılmasını, bir bölümünün akraba, tanıdık ve komşularla paylaşılmasını, birinin de evde bırakılmasını tavsiye etmiştir (Ebû Dâvûd, Dahâyâ, 10).
    Ailenin durumuna göre etin tamamı da evde bırakılabilir. Ancak, toplumda muhtaçların arttığı dönemde kurban etinin çoğunun hatta tamamının dağıtılması uygun olur.

0|0
    0|0
  • Misafire ikram ne ya 😂
    Bir kısmı akrabalar ve komşulara dağıtılır bir kısmı fakir ve yoksullar bir kısmı ev halkı

0|0
    0|0
  • 1-Üçte biri kurban kesemeyen fakir fukaraya sadaka olarak verilir.

2-Üçte biriyle evine gelen akraba ve dostlarına ikram yapılmak üzere eve ayrılır.

3-Geriye kalan üçte birini ise, evdeki çoluk çocuğuna yiyecek ve nafaka olarak ayrılabilir.

0|0
    0|0
  • Bahsettğin kısım doğru ama o sadece kendi payınla yapacağın iş. Önce 7 prçaya bölüyorsun. Yedi hisseden kaç hisseye girdiyse o kadarını diğer insanlara dağıtıyorsun

0|0
    0|0
  • Bu Çok iyi bir soru aslında pay yapmak bir ailenin bir sofralık yemek yapmaları kadar yapılması gerekmekte

0|0
    0|0
  • Müslüman değilim ama dininizin kurallarına göre tam olarak üçe bölünmesi gerek zaten söylediğiniz gibi

0|0
    0|0
  • Ben yalnız yaşadığım için kurbanı keserim komple kemiğinden sıyırıp et çıkartır onu 7 parçaya böler daha önceden tespit ettiğim ki bunu ramazan bayramında yaparım 7 aileye veririm

0|0
    0|0
  • Öyle denir genelde ama çok da kafsya takmadan içinden geldiğince ver geç biz bir bacak fakir akrabaya bir bacak başka bir fakir akraba ya da akraba olmayana veririz.

0|0
    0|0
  • Tamamını dağıtmak en güzeli ne kadar dağıtırsan sana kalan o dur buyuruyor peygamberimiz

3|0
    0|0
  • 3/2 dagitilir. kalan aileye. ama kimse dagitmiyor. yani kesilen kurbanliklar boşuna kesiliyor. caiz değil

0|0
    0|0
  • Hadis-i şerif ile sizin anlatımınız örtüşüyor, çok müşkül durumda olanlar etin tamamını da kendisine infak edebilir.

0|0
    0|0
  • En guzel yerlerini aliyoruz bacagini akcigerini falan yoksullara veriyoruz misafir de gelmesin diye ayakkabilari kaldiriyoruz hepsi kendimize kaliyo

0|0
    0|0
  • kimse yapmıyor böyle herkes derin dondurucuya sıkıştırıyor

0|1
    0|0
  • Onlar eskidendi, şimdi herkes hepsini dondurucuya koyup sonra yiyor.

1|0
    0|0
  • Turkiyede kimse kurban etini hak etmiyor en fakiri bile 3 gunde bir et yer. Afrika afrika afrika

0|1
    0|0
  • kurbanı keserler en dandik en yağlı yerlerini 2 3 Komşuya verirler gerisini dolaba zula

2|0
    1|0
  • Erkekler Devam
    39

Kızlar Ne Diyor 42

• Bizde de ayni durum olur. Ama biz mümkün olduğunca çok dağıtırız çünkü sene içerisinde alma gücümüz var çok şükür.

1|0
    0|0
  • Bana kimse gelmiyor, malum ben gidiyorum.

Bir Kısmı bize bir kısmını da dağıtıyorum. Sanırım ikiye bölüyorum

1|0
    0|0
  • Etin en kötü yeri değil en iyi yerlerinden seçilir verilecek evde bulunan kişi sayısına göre bir pişirimlik olacak kadar belirlenir ve verilir

0|0
    0|0
  • Artik 2 kisim pay ediliyor eger cok yakinindan kesemeyen varsa birazcicik ona veriyorsun sakatat felanda olabilir geri kalan hoooopp derin donrucu

0|0
    0|0
  • Bizde 1 yemeklik kendimize ayırırız kalan kısmını da sülale ve komşulara verilir

1|0
    0|0
  • Adet yerini bulsun diye ilk kavurma yapilir tamamina yakini dağıtılır

0|0
    0|0
  • Aman kesen aileler buzluklarını doldurmasalar da şu ibadeti gerektiği gibi yaparlar inşallah

0|0
    0|0
  • Anneme sorarsan biz yemesekte olur abime sorarsan daha niye kesiyoruz pisirin hepsini yiyelim
    Bence dagilmali

0|0
    0|0
  • Misafirleri bilmiyorum da ikinci kısım akrabalara üçüncü kısımda kendi evine götürürsün zaten ilk kısım fakir fukaraya

0|0
    0|0
  • Konu komşu, kurban kesemeyen akrabalar, dağıtılıyor bitiyor işte

0|0
    0|0
  • kurban kendi evine gitmez aslinda fakirolaraaa dagitmakkktir is

0|0
    0|0
  • Evde az kalacak şekilde dağıtılmalı. Dolaba yıgarsan sevabından da mahrum kalırsın

0|0
    0|0
  • 3e bolecen 1 kısmı eve 1 kısmı misafirlere 1kismi dağıtmak icin

0|0
    0|0
  • Biz 7 kurban kesemeyen eve etin güzel kısmılarından pay edip veyorduk hala da öyle

0|0
    0|0
  • Çevrede ki durumu olmayan insanlar listelenir ve paylaştırılır

0|0
    0|0
  • Bizdede anlattığınız şekilde olıyor

1|0
    0|0
  • Bizdede aynı sekilde

0|0
    0|0
  • öʏɭҽ bjsey