Ergenlik yaşının 24'e çıkması hakkında ne düşünüyorsunuz, size göre ergenler hangi yaş aralığındaki kişilerdir?

Dünyanın önde gelen tıp dergilerinden Lancet'in yayınladığı yeni bir araştırmaya göre, ergenlik artık 10 ve 24 yaşları arasında yaşanıyor.
Ergenlik yaşının 24'e çıkması hakkında ne düşünüyorsunuz, size göre ergenler hangi yaş aralığındaki kişilerdir?Ergenliğin çocukluk ve yetişkinlik arasındaki döneme denk geldiğini belirten araştırmacılar, hemen hemen dünyanın her yerinde ergenliğin artık 20'li yaşların başlarına kadar uzandığını aktarıyor. Bu yüzden araştırmacılar ergenliğin eskiden olduğu gibi 10-19 yaşları arasında değil, 10-24 yaşları arasında yaşandığının genel bir algı olarak yerleşmesi gerektiğini söylüyor.

Ergenliğin geç sona ermesinin toplumsal rollerde de değişiklikler meydana getirdiğini söyleyen araştırma, artık eğitim sürecinin daha geç sona erdiğini ve evliliklerin daha geç yapıldığını aktarıyor. Buluğ çağının da bütün toplumlarda daha erkene çekildiği belirtilirken artık ergenliğin bir insanın hayatında daha fazla yer edindiği aktarılıyor. Pazarlama ve dijital medyanın bu konuda insanların sağlığını yıllar içinde değiştirdiğinin altı çiziliyor.

Ergenlik yaşının 24'e çıkması hakkında ne düşünüyorsunuz, size göre ergenler hangi yaş aralığındaki kişilerdir? Böyle bir değişime gerek var mıydı?

1|7
134136

En İyi Erkek Görüşü

• Bazıları çıkmak istemiyor galiba 54 Yaşında bir kadın tanıyorum ergenleri sağ cebine sokup sol cebinden çıkarır çok tehlikeli resmen onsekizlik genç kız Kanı kaynıyor 😎

0|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Evet var. Her şey değişiyor artık. Okul bu şu derken 30'umuza geliyoruz.

0|0
    0|0

Benzer Sorular

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 135

• Artık öyle olmaya başladı. Çocuklar bilgisayrla doğuyorlar. çocuk yaşta büyüklerine özeniyorlar. Anne baba düğüne giderken sanki kendi kızlarını gelin ediyormuş gibi onu süsleyip makyaj yapıyorlar. Ortaokula girince sevgili bulunuluyor. Televizyona bile çocuk yaşta programa çıkıp şarkı söyleyenler var. Böyle böyle olunca yaşların değişmesi kaçınılmaz. Aileler dikkat ederse eski haline döner diye düşünüyorum.

0|0
    0|0
  • "Ergenlik yaşı 24'e çıkıyor"u okuyunca yeni bir KHK çıktı sandım :D şaka bir yana frontal lob 20 li yaşların sonuna kadar tam olarak gelişmiyor. Haliyle yetişkin kontrolüne tam sahip olamıyoruz o vakte kadar. O sebeple yeni KHK'yı şaşırtıcı bulmadım :D

0|0
    0|0
  • Ergenligin baslama yasinin dustugu cok dogru. Ortaokul cagindaki kizlarin bile "kadınsı" gorunuyorlar. Tavirlarina konusmalarina bakiyorum bizim universite cagimizdaki gibi. Bakiyorsun 16 yasindaki kiz 25 yasindaki erkege yaziyor. Eskiye gore daha uzun surdugude dogru. Ama 10-24 kadar uzun mu? Bilmiyorum...

0|0
    0|0
  • Yerinde karar buluyorum. Bilmiyorum sorun ben de mi ya da bizde mi ya da herkes de mi? Fakat nedendir yine bilmiyorum. Günümüz şartlarından mı yoksa başka sebeplerden mi yaşımız her ne kadar büyük gibi görünse de hala tam olarak akıllı davranamıyoruz. Burada zeka'dan bahsetmiyorum. Yanlış anlaşılmasın. Kişinin kendini ve hayatını idame ettirilme yetisinden bahsediyorum.

0|0
    0|0
  • 40 yaşında ergen de gördüm 15 yaşında olgun insan da gördüm. Bence zaman insanı değil armudu olgunlaştırır sadece. Olaylar ve onlardan çıkarılan doğru derslerle olgun insan olunabilir

2|0
    0|0
  • İnsanlığımız maalesef artık her bir durumu bir kalıbın içine sokma derdinde artık

Gereksiz bir konu
    Emeğine sağlık.

0|0
    1|1
  • Bence dogrusu bu olmalı süreci 24 yaşına kdr uzatma en azından ergenlik bilincinin daha doğru ve surecin hazimsayarak yapılmasını sağlar

0|0
    0|0
  • 24 yasinda kankooo 3.5 ortalama yapmama az kaldiii hook diyen lvl 1 insan da var 24 yasinda sirket kuran muhendis ensesi oksayan insanda var olgunluk yas degil yurek meselesidir gerisi tras..

0|0
    0|0
  • "... hakkında ne düşünüyorsunuz?" tarzı sorular temel bilgisi olmaya insanların sorularıdır ve sıfırdan anlatılması gerekiyormuş hissi uyandırır.
    Kısacık "Şu kadar olmalı" kısa kesen hemen tavsiye odaklı görüşler de hiç yararlı değilidir.

Görüşleri okuyacağını sanmıyorum. Büyük ihtimal bu soruda copy-paste'dir.

Araştırmalarda -zaten bildiğimiz şeyler olan- erişkenliğin getirdiği flört edinme, paralı çalışma, ebeveyn olmadan ev kalkındırabilmek gibi şeyleri yapamaya imkan veya zorunda bırakılmamamız geç büyümemize neden oluyor.

Bunu daha çok esnetmek yerine lise ve ortaokulda çocuklara para kazanmayı ve disiplinli olmayı öğretleyebilirler.
    Gereksiz ve zararlı.

0|1
    0|0
  • Mantıklı olduğunu düşünüyorum. Düşünsene , şu an 2000 doğumlu olan birisi ergenliğe girmiş olarak kabul ediliyor. Bence gerekli bir karar olmuş kız ayool

0|0
    0|0
  • Erkek için ergenlik doğunca başlıyor ölünce bitiyor kadınlarin ne zaman başlayıp ne zaman bittiğinde zikimde değil.

0|1
    0|0
  • 2 ay sonra 24 olacağım. Askerliğimi yaptım, mesleğimi elime aldım, ev geçindiriyorum ve ergenim ha, çok saçma

0|1
    0|0
  • ergenliğin uzaması bilgi çağının kaçınılmaz bir sonucu bir bireyi yetiştirmek ve onu yetişkinlik çağına teslim etmek eskisi kadar kolay değil

0|0
    0|0
  • insanlar sahte hayat ile ya da klavye basindaki hayatla cok erken tanisiyor ve bu birliktelik cok uzun suruyor 4 - 5 yasinda bilgisayar kullanmaya baslayan cocuklar 12 - 13 lu yaslarda dunyadaki herseyden haberdar oluyorlar hatta bazisi bilgi sahibide oluyor ama disaridaki hayata gelince çıraklık ve kalfalık bir cok meslekde bitti ustelik egitim seviyeside artmadi yani aclik durumu kadar fakir degilseniz 20 - 24 yaslarina kadar bircok gencin eline is degmemis oluyor :) yani ergenlik suresimi uzadi bilmem ama tembellik ve tuketim uzerine kurulu hayatlarin oldukca cogaldigi bir zamanda yasiyoruz

0|0
    0|0
  • Oturdugumuz yerden yine ergen olduk, kabul etmiyom.

1|1
    0|0
  • Hiç biley düşünmüyorum erkeklerde büyümenin 24 e kadar devam ettiği zaten bilinen bişeydi haberler bizde ısıtılıp ısıtılıp tekrar konuluyor

0|0
    0|0
  • Vucudum en iyisini bilir. İstediği zaman girsin çıksın.

1|0
    0|0
  • 25'de düşünceler değişiyo bakış açısı ise günden güne genişliyo

0|0
    0|0
  • Çıkamayanlar oluyor. Büyüyemiyorlar. O kadar deney kendilerine bir seybkatmiyor

0|0
    0|0
  • Çok doğru bence artık insanlar fiziksel ve zihinsel olarak gelişimini geç tamamlıyor sebebi ise hayatın daha kolaylaşması ve teknoloji bağımlılığımız

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    115

Kızlar Ne Diyor 133

• Valla arkadaş bence haklılar benim için yetişkinlik düzenli bir iş sahibi olmak kendi evi olup evini geçindirmek evlenmiş çocuk yapmaya çalışmak aile kurmaya çalışmaktır. ben kendi hayatımı düşünüyorum yaş 23 okul yeni bitti hala liseli ergenler gibi dershanede test kasıyorum iş yok para yok ev yok. benim durumum da olan bir sürü insan var.

0|0
    0|1
  • Ergenlik yaşının artmasi gelisen teknoloji cagiyla alakali bir durum ve gittikce daha da arttirdigi belirtiliyor sizin de yazdiginiz gibi ergenlik icin belli bir yas grubu belirtemeyiz bireyden bireye degisir

0|0
    0|1
  • Eksik bilgi. Erkeklerde 24 e kadar sürüyor. Kızlarda ise 22.
    Ki, her dönem gibi bu dönem de kişiden kişiye değişebiliyor.
    Bir de bu değişim sadece ergenlikte değil diğer gelişim alanlarına da yansıdı. Eskiden 60 yaşına gelmiş bir insan yaşlı kategorisine alınırken artık 65-70 civarı yaşlı kabul ediliyor.

0|0
    0|0
  • Çok gibi geldi bana ama bazende öyle bay ve bayanlar oluyor ki gelmişler 20li küsür yaşlara şımarık ergen çocuk gibi hal hareketleri oluyor yinede bunlar için yaş sınırı yükseltilmemeliydi diye düşünüyorum

0|0
    0|1
  • Aslında bu kişiden kişiye değişir 30 yaşında olup ağır ergen tavırları sergileyen de var 10 yaşında olup 30 yaşında gibi olgun davranan da.. Yaş insanların bilim dallarında vs. kolaylık olsun diye uydurduğu bir parça olduğu için pek önemsemiyorum.

0|0
    0|1
  • 24 yaşında biri ergen değil ki yakında 35 yaşındakilerde ergen olacak :)

1|0
    0|0
  • Haklı ama önceden sorumluluk alma vardı düşünce olarak erken olgunlaşılırdı
    Şimdi ise sorumluluk olmayınca düşünme yetisi de azalıyor haliyle o yaştaki Kişiler ergen gibi davranış sergiliyor (genel değildir. İstisnalar kaideyi bozmaz)

0|0
    0|0
  • Bence normalin biraz üstünde bir sayı bu. Ama şaşırmadım yine de. sonuçta eskiden yaşam şartlarına göre şimdiki yaşam şartları arasında daglar kadar fark var. Elbette insanlar geç olgunlaşır.

0|0
    0|1
  • yeni bişi değil ki bu. valla üniverstede 23'ü falan geç ergenlik die öğrettiler bize, profların yalancısıyım

1|0
    0|1
  • Ne 15 yaşında insanlar tanıdım gerçekten çok olgun ama ne 30 yaşında insanlar tanıdım gerçekten çok ergenler şahsen ben olgun olduğumu düşünüyorum 24e bişi diyemeyeceğim şimdi kişiden kişiye göre değişir

0|0
    0|0
  • Oha ya ben 11 yaşında girdim ergenliğe 14 gibi bedensel olarak olgunlaştım ruhsal olarak 10 yasindan itibaren yasima gore cok olgun davranislar sergiledim abartmayin

0|0
    0|0
  • Ergenlık yaşla değil akılla bellı olur
    Biri 10-17 yasında ergenlık yaşar ama ergenler gibi değilde olgun davranır kimisi
    Ergen tavırlar sergileyerek kendısını ınsalardan iter

0|0
    0|1
  • Ülkemizde normal karşılıyorum. Lakin bazı insanlar var yaş 30 hala erken. Bazı insanlar var yaş 17 ama olgun.

0|0
    0|1
  • ortaokul ve liseliler. bundan buyukleri de hala ergen kafada olabiliyor akli lisede kalanlar iste

0|0
    0|0
  • ben 20 yaşında oldum diye ergenlik yaşıda 20 ye cıktı.. her yıl bana bişey denk geliyo zaten kötü yönden

0|0
    0|0
  • 70 e kadar yolu var bence bunun. Bazı insanların beyni emekli olana kadar yerleşemiyor jfdj

1|0
    0|1
  • ergenliği yaşama kişiye göre değişir erkende bitebilir, evini-barkını almış biride hala ergen olabilir. Bu insanın kendini yetiştirmesiyle alakalı daha çok yaştan ziyade.

0|0
    0|1
  • Ergenlik yaşı değil de erginlik yaşı olmalı. Her 18 kendini yetişkin sayıyor mantıklı olurdu. Ergenlik sanmıyorum 24 yaşındaki birey çocuksu ya da ergen değil ya 20de bitiyor yavaş yavaş

0|0
    0|0
  • Çok doğru lan yaşım 19 . En az bı 5 sene falan daha kendimi çok da yetişkin hissedecegimi zannetmiyorum

0|0
    0|0
  • 23 yaşından sonra sivilce çıkarmaya başlamamın mantıklı sebebi diyim de boşa gitmesin:D

0|0
    0|1
  • Kızlar Devam
    113

Benzer Benceler

Yükleniyor...