Sizce ülkenizde ve dünyada kadınlarımız yeteri kadar özgür ve mutlu mudur?

"25 kasım kadına şiddete karşı uluslararası mücadele ve dayanışma" günüdür..
Dünya üzerinde yaşayan kadınların yarısı eşi tarafından şiddet görüyor, Çin'de yılda 1 milyon kız çocuğu daha doğmadan öldürülüyor, ABD'de her 6 dakikada 1 kadın tacize uğramış oluyor, ben kadınların hiç bir haklatının olmadığı Afganistan ve bazı arap ülkelerini söylemedim..
Kadınlara özgür, mutlu hayat vermek için neler yapmalıyız? Neden hala kadınlar şiddete maruz kalıyor?

Bence öncelikle eğitimden başlamak lazım..Sizce ülkenizde ve dünyada kadınlarımız yeteri kadar özgür ve mutlu mudur??Sizce ülkenizde ve dünyada kadınlarımız yeteri kadar özgür ve mutlu mudur??

0|3
1425

En İyi Erkek Görüşü

• Kızların okumaması gibi zihniyete sahip olan insanlar oldukça mutlu olmamız mümkün değil. Hatta öyle bir zihniyetteyiz ki bu yobaz insanlar yüzünden kız çocuklarının intiharı artıyor ve biz bunlara bir şey demiyoruz. Kapalı kız insan oluyorsa şort giyen kız s**ilmeye meyilli o zaman değil mi şerefsizler? Türkiye kadınları hayvan yerine koyan yobazlar kadar büyük bir hastalık yaşamadı. Keşke her kadın özgür hareket edebilse...

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Kesinlikle değil. Dün babamlardayım onlar sobalı evde oturuyorlar. Neyse misafir gelmişti hepsi erek diğer odada oturuyorlar yediler içtiler gittiler. Abim oturduğumuz odaya geldi babam sordu oğlum ışığı kapattın Mı? Dedi yok oradaki bardaklar filan toplanacak giren kapatsın dedi sen niye kapatmıyorsun git kapat dedi baba soğuk... Sanki toplayan kadına soğuk değil kız kardeşim bunu söyleyince abim tokat attı.. Daha ne diyeyim. Kadının canı yok mu?

1|0
    0|1

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 24

• İdraklı ve iradeli insanın, kendinden acize adaletsiz olacağını sanmıyorum.
    İnsanlık çok kötü bir durumda olsada, insanlar çeşit, çeşit. İnsanların kimisi İbn Sina'nın dediği gibi "karı ve karından başka birşey bilmeyen" bir aklın malübiyeti ile hayat sürer.
    kimiside öfke denen idrak yoksunluğu ile beslenen akılla hayat sürer. Zaman aklı 1. Şıkla sevgi edindirip, 2. şıkla o sevgiliden nefret ettirir. Yakzan yani uyanık akıl, aklıselimin yolunu bulup kendi aleyhine adil olabildiği için, aşkı selamete, dünyayı cennete dönüştürür. Bunuda ancak öfkesini ve benlik arzularının en aza indirebilmiş bir gönül yapar.
    İnananlar için "karısını dövenin, öbür tarafta, davacısı ben olucam." "İlim taleb etmek her kadın ve erkek müslümana farzdır."hz. Muhammed s. a. v. Burada öğrenme önceliği, kadına verilmiştir çünkü, bir adam yetişirse, iyi bir aile yetiştirir ama bir kadın iyi yetişirse, iyi bir ulus yetiştirir.
    Hz Ömer: eşinin, (yanlış hatırlamıyorsam) yatsı ve sabah namazlarını mescide giderek, cemaatle kılmasını istemediğini söylediği halde, hanımı, hz Muhammed'in "kadınları mescitlerden alıkoymayın" hadisinden dolayı, dinlememiş ve hz. Ömer ona hiç birşey diyememiştir. Şimdiki insanlar malesef vahabi töresini din saydığı için, kadınların, toy kurup, ülke yönettiği ata kültürünü bırakıp, vahabi töresinin vahşi orman kurallarını, din diye yaşıyorlar.
    Kadınlar malesef bu geri gidişin mağduru oldular ama kaynanalık yapıp başka kadınlara füşman olmak yerine, iyi öğrenip, kadına saygılı çocuklar yetiştirmek zorundalar.

1|0
    0|0
  • Konu ve soru mükemmel olmuş arkadaşa güzel ve veciz düşüncesinden dolayı teşekkür ederim. Bence bu konu başlığı çok su götürür şöyle ki;
    İnsanın özgürlüğünün de sınırları vardır. Özgürlük terimi kendi başına bir palavradır kokuşmuş layin iblisin günah sığınağıdır. Mesela:
    -parkta oturup öpüşen iki çift aynı parkta çocuklarını gezdiren anne veya babanın çocuklarına öğretmeye çalıştığı (kii her anne ve baba tertemiz ve namuslu evlat yetiştirmek ister) herşeyi çürütür. O zaman bu çiftin öpüşme özgürlüğü ortadan kalkar mı?
    -Sigara içen birinin kokusu malumdur ( bir zamanlar bende içerdim şimdi bıraktım ve o kokuyu bende alıyorum) içmeyen birinin karşısında konuşurken, içmeyenin çektiği eziyeti haketmez çünkü o cezayı hakedecek bişi yapmamıştır. O zaman sigara ve alkol içenin özgürlüğü yoktur.
    Bu şekilde örnekler çoğaltılabilir. Kısacası sizin özgürlük dediğiniz şeyin yolu birinin hakkına girmekten geçerse o özgürlük olmaz. Kimsenin hakkını yememektir özgürlük. Ki bunun adına kul hakkı denir türevleri de olsa kul hakkıdır.
    Kadınların özgürlüğü derken kastedilen yalnızca dayaksa bu bir kul hakkına girmektir ki günahtır ve peygamber efendimiz muhammed mustafa sav o kişiyi lanetlemiştir. Eğer bahsettiğin özgürlük kadının sevmesi birileri ile arkadaşlık etmesi istediği gibi giyinip süslenip istediği saatlere kadar gezmesi her mekana girip çıkması istediği erkekle gönül münasebeti ve cinsi münasebet kurması ise bu bahsettiğin şey özgürlük olmaz. Bu yalnızca kadını lekelemek olur. Bir kadının özgür olması kirlenmek ise kusura bakmayın ki kirlenmiş bir bireyin annesine babasına kocasına evladına karşı sorumluluğu vardır. Ve bu insanlarının haklarına girmektir. Ve o zaman kadının bu kirlenme özgürlüğü ortadan kalkmıştır.
    Gelelim erkeğe; bir erkek herşeyi yapar mantalitesi ile yetiştirmeye başlarsan o erkek herşeyci olur. Doktor olur mühendis olur öğretmen olur iş adamı olur akla gelen her mesleğe sahip olur. Maddi tarafını kurtardı. Manevi açıdan işinin getirisiyle...

1|0
    0|0
    • Manevi yönüne gelince; masum saf tertemiz bir kadını sever evlenir alır korur kollar gül gibi koklar saklar saçının telinden gönlünün teline kadar incitmez ise ne ala ( hak olanı da budur)... Ama bide kartın diğer yüzü var. Gönül eğlemek günü gün etmek maksadıyla kadını seks objesi toplumda saygınlık etiketi gibi görür de o amaçla kullanmaya kalkarsa, işte o zaman tacizde eder tecavüzde döverde söverde işkence eder öldürür De sakatlarda. Şimdi bu erkeğin özgürlüğü nerde kaldı...

Kısacası kadın erkek diye insanları tefrikaya bilmeden önce insanlığı sonra bireyler arasında ki manevi kuralları saygıyı sonra anne babayı abiyi ablayı amca teyze Vs. Büyüğünü... Sonra utanmayı. Sonra ayıbı. Sonra günahı öğretmek gerek. En son da güzeli öğretmek gerek. Gönlüne bir şeyler koymadığın insandan doğruyu güzeli saygıyı adabı ahlakı beklemek ahmaklık olur.
      Gelin şimdi güzel bir çizgi çizelim önümüze içinde herşey olsun doğru olsun güzel olsun iyi olsun saygı sevgi hoşgörü yardımlaşma temizlik...

• Buna rağmen eşitlik özgürlüktür kadınlarda erkeklerle eşit olsun dersen olmaz. Kadın erkeğin korumasına nezaketine şefkatine ihtiyaç duyar. Sen eşitlik dersen zaten en başından bu iki cinsiyeti birbirine denk tutmaya kalkarsan hatayı orda yaparsın.
      Kardeşim kadınlar çiçek gibidir. Karda açan çiçek gördün mü hiç. Ama seranın içinde envai çeşit çiçek yetişir mi? Anlayana bu örnek bile yeter bence.

• Şunu da söylemek te fayda var. İmanlı bireyler yetiştirirsen eğer o zaman erkekler üzerindeki baskıyı da mükemmel bir şekilde inşaa etmiş olursun.
      Namusun cinsiyeti olmaz. Örtü kadına özgüdür ama erkeğin örtüsü gözkapağında başlar gönlünde biter. Erkeğin gözüne koyacağım perdeyi gönlüne örtmezsen kadını soyup soyup önüne koyarsan baskıyla maskıyla eşitlik naralarıyla bir iş çözülmez. İmansız bir toplumun olmayan çizgisiyle bir baskı kavramı da oluşturulamaz...

• Çok güzel bir soru olmuş öncelikle tebrik ederim. Kadına şiddet öyle ya da böyle her ülkede var malesef. Kesinlikle önce eğitim eğitim eğitim. Daha sonrada şu bilincide aklımızdan çıkarmamalıyız biz insanız konuşarak anlayabiliriz bu erkekle erkek arasındada böyle ayrıca kadına şiddetede çok daha ağır, caydırıcı cezalar getirilebilir.

1|1
    0|0
    • Teşekkür ederim. Ama mesela ABD'nin eğitim sistemine söz yok, ama yine de orda da şiddet varmış

• Ben aslında ABD misal olarak söyledim. Mesela, Türkiyede, Azerbaycan'da kadınlara kendi hakların öğretmek lazım, 1 şiddet gördükleri anda hemen polise şikayey etsinler, daha "benim babam, eşim, abim, ben onun parasıyla yaşıyorum, ne yapayim" söylemesinler. Hem kendi paralarını da kazansalar durumlar daha da iyi olur

• Tabiki daha iyi olur ama sadece onunla da bitmiyor işte çok şeylerin değişmesi lazım vesselam..

• Bence kadinlar gayet özgürler arabistandaki gibi çarşaf giyme zorunlulugunuz yok araba kullanabiliyorsunuz batili ülkelerde kadinlar erkeklere göre daha az maas alir burada bir erkekle ayni maasi alabiliyorsunuz şiddet konusuna gelince kadinlar tam tanimadan etmeden evlenmesin kadinlar dogru eş secmedikleri için şiddete ugruyorlar

1|0
    0|0
  • İskandinav ve refah seviyesi yüksek ülkelerde ki başında isviçre olmak üzere kadinlar toplumda önemli bir parça ve mutlular. Adı olmayan kadınlar tr ve diğer 3. Dünya ülkeleri ile birlikte gelişmemiş müsluman ülkelerinde adı yoktur.

2|0
    0|0
  • Güzel kardeşim 7 yıl sevgili hayatımız sürdü 15 günlükte evliyiz yani ağır tartışmalar oldu ama şiddet tokat atma vs olmadı. Babamda anneme bir kere bile vurmamış banada öyle yani bu birazda bilinçle alakalı. Babam lise terk mesela çok zeki olmasına rağmen okumamış dedemden şiddet gördüğü için ben eşime ve çocuğuma vurmayacağım demiş ve öylede oldu bende bunu Allah izin verirse sürdüreceğim. Kadınlar başımızın tacı. Bak şu an kahvaltı hazırlıyor bana kıyılır mı hiç onlara.

1|0
    0|0
    • Allah mutlu etsin sizi. Çok şükür bana da ne baba, ne de abi taraftan şiddet uygulanmadı. Ama dünyada 80% kadın hala şiddet görüyor

• Teşekkür ederim. %80 büyük bir oran gerçi sadece kaba kuvvet olarak değil sırf ABD de tecavüz oranı bile %80 e büyük katkı sağlar. Cezalar caydırıcı ağır olmalı. Dün izledim 6 kişi öldürmüş 5 yıl yatmış çıkmış şaka gibi.

• nefret ediyorum kadına şiddet uygulayanlardan. Denk geldikçe bu zalimlikleri yapanlardan hesap sordum soracamda. Allahtan korkmazlar utanmazlar.

1|0
    0|0
  • Evet yeterince. Ahlak kuralları sınırı içerisinde bakarsak özgür. Ama sizin özgürlükten kastiniz başka işe bilemem

1|0
    0|0
  • Maalesef değil.
    "Cehaletin en büyük korkusu kadındır. Çünkü kadın öğrenirse çocuklarına da öğretir."

1|0
    0|1
  • Tanrı ile ilgili bir durum olduğunu düşünüyorum
    Masumlar
    Çocuklar
    Kadınlar
    Dünyada şiddet görüyor
    Hergün haberlede izliyoruz görüyoruz
    Tanrı uyuyor resmen

1|0
    2|3
  • İnsanlar özgür değil kaldı ki kadın

1|0
    0|0
  • Kadınların Yüzünde ki Yara Erkeklerin Duygusallığında Açılanla Eş Değerdir Diyemem Saçmalık Olur Çünkü Kadın Seni Duygusal Anlamda Dövdüyse Sende Ona Duygusal Anlamda Vermelisin Cevabını Kadına Kalkan Ellerin ALLAH Belasını Versin

1|0
    0|0
  • özgür degıller ve mutsuzlar baskı var

1|0
    0|0
  • Düşünmeliyim.

1|0
    0|0
  • Ecer

1|0
    0|0
  • Değil

1|0
    0|0
  • maalesef değil..

1|0
    0|0
  • Maalesef degiller..

1|0
    0|1
  • Bu ülkenin ana yasasının ben gelmişini geçmişini

1|0
    0|0
  • Hepsi cahillikten ve toplumun duyarsiz kalişindan

1|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    4

Kızlar Ne Diyor 13

• Değiliz

1|0
    0|1
  • Hiçbirimiz yeteri kadar özgür ve

1|0
    0|1
    • mutlu değiliz. Yeteri kadardan kastım ihtiyaç duyduğumuz kadar. (eksik yazı)

• Teşekkür ederim :) her kese eksi veren şu kişiyi merak ettim. bir de üşenmeden tüm kızlara eski vermiş😏

• Var öyle işsizler. :) Ben de işsizim ama o kadar işsiz olamam hiçbir zaman :)) Anlamaya çalışırım genellikle neden yapabilir insan böyle diye ama bu kadar boş bir işi anlamaya çalışmamak lazım :)

• kendinden gücsüzü ezmeye meyilli akil yoksunu insanlar. sadece egitimle olacak birsey degil bu fakat baslangic olarak evet güzel düsünce. uygulamak mümkünmü peki?

1|0
    0|1
    • Yalnızca kadınları değil, erkeklere de çocukluktan iyi terbiye etmemiz lazım.. belki de eğitimle de olmuyor.. ABD, Fransa gibi ülkelerde de şiddet var

• dedigim gibi sadece egitim yeterli degil. aileden etrafindakilerden nasil bir davranis gördüyse kücük yaslarda ayni seyi büyüdükce kendiside yapar. insanin yapisi böyle

• Değil

1|0
    0|0
  • Hayır, ne yazık ki değiller.

1|0
    0|1
  • Degiller

1|0
    0|1
  • Degillll

1|0
    0|1