Toplum içinde engelli insanlara karşı hangi davranış şekli daha doğru olur?

Bazen benim için diğer insanlardan hiç bir farkı olmadıklarını göstermek için bakmamayı seçiyorum, bazense "acaba bir yardıma ihtiyaçı var mı?" diye düşünerek bakmak istiyorum..

Sizce hangi seçenek doğrudur? Nasıl davranmak daha doğru olur? Toplum içinde engelli insanlara karşı hangi davranış şekli daha doğru olur??

3|6
721

En İyi Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 20

• Duruma göre ikiside. Hatta vicdanı engelliler var, arabasını engelli kaldırım girişine, hatta kaldırımın kendisine. Arada onlara kızmakta çok iyi.

1|1
    0|0
    • Haklısınız önemli olan fiziki engellilik değil zehni, vicdanları engelli olmasın

• Malesef kötü insanlar çok ve toplum olarak yapacak işlerimiz var..
      Allah kızınızı korusun. Umarım sonrakı nesil daha akıllı, iyi ve kültürlü

• Ben bu konuda çok umutluyum.

• Yardımcı olurum ancak dediğin gibi farklı olarak görmem. Down sendromlular bile farklı değildir benim için, gördüğümde konuşmaya, sohbet etmeye çalışırım.

1|0
    0|0
  • rahatsiz edecek kadar detayli bakmamak en iyisi. var olduklarini onlara hissettirmek icin 1 kere bakmaniz yeterli. sonrasinda yardima ihtiyac duyduklari bir durumda karsilasirsaniz teklif edersiniz, yardimci olmak icin hamle yaparsiniz. eger sizi terslemez veya reddetmezlerse devam edersiniz. aksi halde kibarca uzaklasmaniz gerekir. sizden once kimin nasil bir tepki verdigini veya nasil kabullendigini ya da dislandigini bilmediginiz icin cok ilgilenmeniz de cok dikkatsiz olmaniz da iyi olmaz.

BENCE...

1|1
    0|0
  • Bende çoğunlukla senin gibi yapıyorum rahatsız olabilir diye ama doğrusu omu bende bilemedim şimdi. Güzel soru olmuş kendi adıma teşekkür ederim. Düşüneceğim bunu.

1|0
    0|0
  • Ben mimarlık okudum engelli dersimiz vardı. Orda hocamız onlara direk yardımcı olmak istemeyin, onlara yakın yürüyün ki aksi durumda müdahale edebilesiniz demişti. Kendilerine acımanızı istemezler demişti. Okuduğum şehrin engelliler derneği başkanı ve kurucusudur kendisi

2|1
    0|0
  • Tabi ki onların bizden farksız olduklarını dusunurum ancak sonuçta engelli olduğu da ortada.. yuruyemiyordur goremiyordur duyamiyordur vs.. yardıma ihtiyacı olabileceğini düşünerek daha dikkatli ve özenli davranırım

1|1
    0|0
  • Onlara acıdığınızı hissettirmemeniz gerek, engellide olsa onlarda bizim gibi insan hiç bir farkları yok engelleri dışında...

1|0
    0|0
  • Toplumun çoğu zaten zihinsel engelli.. Herkes birbirine karşı saygılı olsun yeter.

1|1
    0|0
  • Türkiyede metroda falan onlar yürümesi için engebeler var. Keşke her yerde olsa

2|0
    0|0
    • Sorum o deyil.. yani bir engelli gördüğümde "acaba bana ihtiyaçı var mı" diyerek bakmalı mıyım, yoksa her kese nasılsa onlara da aynı.. bakmamalı mıyım

• 6cı hisleri güçlü diyolar

• Evet. bir duyu eksik olunca diğerleri hassaslaşıyor

• normal olduğunu kabul etmek lazım..
    nasıl engelsiz olan bir insan yardım istiyorsa başı sıkıştığında, o da ister..
    isteyene kadar beklemek lazım..

1|0
    0|0
  • Bazen farketmeyerek küçümseyerek bakıyorum elimde değil :D

1|0
    1|0
  • Engelsiz olanlara nasıl davranıyorsam onlara da öyle davranıyorum. Ayırt etmem. Engel bedende, beyinde olur.

1|0
    0|0
  • İkisinin arası

2|0
    0|0
  • Yardımsever olmak lazım her zaman,

1|0
    0|0
  • Onları diğer insanlardan ayırmak lazim

1|0
    0|0
  • Saygi ve empati seklinde.

2|1
    0|0
  • NASALSAN GARDAS YAXŞİ CHDNDNDN

1|0
    1|0
  • 2 ci secenek malesef onlar tabiki bizim gibi ama yardima herdaim ihtiyaçlari var

1|0
    0|0
    • Sorumu boşuna sormadım.. Azerbaycan'da çoğunun tanıdığı engelli biri var.. facebookda paylaşımını görmüştüm "Bana yardım etmek istercesine bakmayın.. ben de sizin gibi sıradan biriyim, eşitiz" yazmıştı

Hangi davranışın doğru olduğunu bilmiyorum şu an😞

• Ama çoğu yardıma ihtiyaçı olmadığını, herkese nasıl eşit bakıyosak onlar da öyle istiyo..
      Arada ince bir çizgi var, o çizgiyi bulmak lazım

• Evet dedim ya ortasi o ince cizgiyi kaybetmiycen

• Kibar

1|0
    0|0
  • Saygılı ve hoşgörülü davranmalıyız

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• Bence o insanları görünce "Ay yazık" demektense gülümseyip "Merhaba, nasılsınız?" diyebilmek önemli.
    Yardıma ihtiyacı olduğunu düşündüğün anda da direkt sormalıyız.

1|0
    0|0
  • Yollarımız engellilere uygun olsa evet bizden farkları yok kendi kendilerine yeter diyebilirdik ama maalesef şartlar eşit değil

1|0
    0|0
  • Normal davranirim eger yardima ihtiyaci olabilecegi bir düsüncesindeysem
    size yardim edebilirim diye sorarim ilk önce

1|0
    0|0
  • Yardıma ihtiyacı varsa yardım ederim.

1|0
    0|0
  • acır gibi değil ama muhabbet ederek bakmalı

1|0
    0|0