Boş bir nesil mi yetişiyor?

Gördüğüm kadarıyla derdi;
1. Çevresindekilerle hava cıva yarışına girme telaşı
2. Hangi markayı kullanırsam daha ciks görünürüm merakı
3. 'WiFi şifresi neydi abi' sorusuna maruziyetin artışı
4. 'Bu telefon daha hızlı kanki' lerin ortamlarda kendi aratmayışı. (o hızla nereye uçar kaçar bilinmez)

Kitap, hatıra, hediye, zaman, ilgi paylaşımlarını azaltan bir nesil görüyorum.
Korkunun eceme faydası yok mecbur katlanıcaz da..

Not: sözüm meclisten dışarıdır

5|4
1946

En İyi Erkek Görüşü

• İnsan ne taraftan bakarsa, o taraftan görürmüş. Bazıları bardağın dolu tarafına bakmayı yeğler, bazıları ise dolu tarafına.

Bana kalırsa boş bir nesil yetişmiyor. Bizden daha uyanık, daha akıllı, daha saldırgan (her şeye), daha meraklı, daha özgür, daha bencil, daha bireyci, daha egolu (bu kendine beslediğin öz saygı bakımdan bazen daha iyi bir şey) , daha odaklı, daha sabırsız, daha ukala, daha çok bilmiş, daha daha daha... Hep daha fazlası.

Ama şu bir gerçek ki, eğer neslimiz arasında hayvanlar gibi doğada ölüm kalım savaşımız olsaydı birbirimiz karşısında, yeni nesil evrimsel süreçte daha güçlü (daha uyanık ve çok bilmişler olarak) bizi çiğner yutardı. Dolayısıyla doğal seçilimde yenik düşen taraf bizler olurduk.

Evet, yeni nesil çok "bozuk"muş gibi geliyor bizlere ama, ben bakıyorum kendimden 5 yaş küçüklere. Ki beş yaş aralığı aslında çokkimik bir kıyaslamadır nesiller arasında. Ona rağmen benden 5 yaş küçükler aman allahım benden daha canavar, daha sinsi, daha atak, daha bilgili, daha fırlama ama güzel bir etki oluşturuyor üzerinde. Daha bi' kendini ezdirmeyen ve alttan alamayan yapısı ile daha çok narsist ve öz benliğini zedelenmeyen nesil. Kendini alta aldırmıyor. Bizde varsa yoksa tevazu, alçakgönüllülük, alttan alma falan. Bunlarda? Bunlar sana bi' koyar, ardına bile bakmaz gider. Öyle lanet bir nesil. Güçlü bir imajın yoksa karşılarında hizmetçi kesilirsin valla. Şu anki velilerin evlatları karşısında olduğu palyaço gibi.
    Çocuk dünyaya eğlenmeye gelmiş anasını satayım sanki.

Anne babayı bile tanımayan, bütün isteklerini yaptıran nesil senin benim gibilerin karşısında saygı duruşuna geçeceğini mi sandın? Bi' koyar 2.30 yere uzanırsın öyle..

Ya da söz dinletemediğin için başına patron kesilir. Yeni nesil çok yırtıcı aslında. Bize kötü geliyor ama evrim açısından onlar bizden daha üstün. Bunu da inkar etmemek gerek.

Yeni nesil bana da çok iğrenç geliyor fakat bizler de x kuşağı için hiç umut vaat etmiyorduk onların gözünde.

1|0
    0|0
    • Tarihsel süreçte bir nesil, kendinden sonraki gelen nesilden sürekli bi' meymenetsizlik bulur.

Bu sözler M. Ö 450 yılında Sokrates'e ait:

“bugünün gençleri lüksten hoşlanıyor. kötü davranışlar benimsiyor, olumsuz tutumlar kazanıyor. beden eğitimi ve sporla ilgileneceklerine boş sözlerle zaman geçiriyorlar. öğretmenleri önünde bacak bacak üstüne atıp bildiklerini okuyorlar. misafirin önünde gelişigüzel konuşuyorlar. yaşlılara saygı göstermiyorlar. onlar odaya gelince yerlerinden kalkmıyorlar. sofrada güzel yemekleri kapışıyorlar, çok yiyip içiyorlar.”

Ne gülünç öyle değil mi?

• Milletin eig'ü kendisi için bir b. k zannettiği ve eig cevabı aldığında da yapış yapış samimiyetsizliklerle teşekkürünü borç bildiği böyle yerlerde teşekkür edemeyecek kadar çok ikiyüzlüyüm fakat zaten bir şekilde çoktan teşekkür ettiğimi anlamışsınızdır.

En İyi Kız Görüşü

• Tüketme çağindayiz.. Tükettikçe tükeniyoruz farkinda diiliz.. Eskiden bir eşya kirildikça tamiri yapilirken şimdi hafif bir deformede bile çöp yapabildiğimiz değersiz eşyalarla birlikte biz de nesil olarak değerimizi yitirip gidiyoruz farkinda diiliz.
    Otantik eşyalara ilgisi olanlar bilir , eskilerin tamir edip edip, bugüne sevgiyle taşidiklari eşyalara verdikleri değeri , biz tek kullanimlik yaptiğimiz ikili ilişkilere bile vermiyoruz..

0|0
    0|0

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 45

• boş mu değil mi tam bişey söylemek isabetli olmaz belki. ama eski samimiyet biraz daha az. ve egoizm sarmış çoğu kişiyi, marka peşinde ego kasanlar, hergün yediklerini instagramda paylaşanlar vs. çoğu kişi bir kıskandırma peşinde sanki... veya artık yaş baya ilerledikten sonra genç sayılıyoruz. mesela eskiden erken yaşlarda evlenilirdi, sorumluluk alınırdı. şimdi 25 yaşına kadar çoğumuz ailemizden besleniyoruz. yeni nesil de boş kafalar olduğu gibi dolular da var, onlarda kendilerini keşfedenler olacak

1|0
    0|0
    • Bu yüzden meclisten dışarıya hitap ettim. Teşekkürler

• Meselenin derinliğine inmek lazım evet pek çok şey değişti. Ama kabul etmek gerekir ki teknoloji çağındayız ve olması gereken de çağa ayak uydurmak. Değil mi?
      Peki teknoloji güzel çok güzel de biz insanlar teknolojiden gerçekten faydalanmak için mi teknolojik olduk, yoksa teknolojinin esiri mi olduk.
      Eğer bizi ele geçirdiyse bir robot uzaylı istilasına veya dünyanın yok oluşuna gerek var mı?
      İnsan zaten kendini yok etmiyor mu?

• Bizi yokeden teknoloji mi yoksa teknoloji artıkları ve çöpler mi bilemiyorum. Teknoloji işimizi çok kolaylaştırdı. Tabi sonuçları da oldu. Bir robot istilasından ziyade insanlar zaten savaşlarla birbirlerini öldürüyorlar

• Aynı soruyu ben "Herkes okumalı mı?" diye sordum herkes atar yaptı. Günümüz eğitim sistemi beni aptal hissettiriyor. Bu bahsettiğin boş nesilde hep sistemden çıkma işte

0|0
    0|0
  • Herşeyin yaşı var. İleri yaşlarda kitap ve entellektüellik heveside başlar insanlarda. Bırakda ergenler yaşlarının gereğini yaşasın :)

0|0
    0|0
  • Hayır dolu bir nesil yetişiyor kız ayool

0|0
    0|0
  • İnsanlar artık genci yaşlısıyla bencilleşip vahşi kapitalizmin tadına baktı. Ve bu zevki bırakamadı..

0|0
    0|0
    • Kapitalizmi suçlamak ne kadar doğru.
      Bu kapitalizmi yaratan da insandı.
      Peki kendi yarattıklarına kul olan biz? Neyin peşindeyiz?

• Çoğu insan paranın peşinde.. Ve nasıl kazandıklarının bir önemi yok. Birçok insanın çamaşır suyuna batırılıp yıkanması gerek. Onca kirin temizlenmesi kolay değil..

• "generation me" denilen bir nesil var. yani ben nesli. herşeyin kendi etrafında döndüğünü düşünen ilginin merkezinin kendisi olması için gayret eden bir nesil. günümüzdeki durum bundan ibaret. bu sitedeli nasılım bölümü de maalesef buna hizmet ediyor.

0|0
    0|0
  • Çoğu kişi böyle hatta fazlası var :)

1|1
    0|0
  • Hayatını belli bir amaca değil de, belli nesneler üzerine kuran bir nesil yetişiyor

0|0
    0|0
  • Yetiştiriyorlar

0|0
    0|0
  • Evet.

0|0
    0|0
  • sen şu uygulama da sorulan saçmalıkları çağre aranılan şeyleri gördükten sonra neslin hangi yönde kötü gittiğini anlayabilicek kapasitedesin bence :)
    saydıkların gerçekten 2010 dan sonra standartımız olmuş olan şeyler bana göre

0|0
    0|0
  • Boş tabi

0|0
    0|0
  • Suç ailede

0|0
    0|0
  • hepsi Youtube izleyen yorumlarda küfür eden bir nesil

0|0
    0|0
  • teknolojinin dezavantajları işte. her ne kadar avanjları olsa da...

0|0
    0|0
  • Yazdiklarin dogru
    Not soz meclisten iceridir

0|0
    0|0
  • Çok doğru bence

0|0
    0|0
  • Youtubedeki degisik tiplere asiri bagliliklari

0|0
    0|0
  • Evet boş

0|1
    0|0
  • Teknoloji beyin yıkıyor artık nesil tükendi

1|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    25

Kızlar Ne Diyor 18

• artık insanlar kitabı bile bilinçli okumuyor ki. göstermelik okuyor. okumalık kitap alan az evde loş ışıkta fotoğrafını çekip instagram hikayesine atıyor. hep bir ispat cabası. yemek fotoğraflarından bahsetmiyorum bile. saçmalığın daniskanı. bide şu yeni evlenenlerin instagram çılgınlığı... bir bitmediler

0|0
    0|0
  • Doğrudur

1|0
    0|0
  • Haklisin. eskide ki sokak kokusu yok camurun kiri yok. Yemek yeyip hemen sokaga kosmak yok. Yok bisey.😕 Soru sorarsin 10 cvb gelir soru sorarsin aleyna olur cinsellik olur laf yaristrma olur hakaret olur 100 cvb gelir

0|0
    0|0
  • Kesinlikle Allah sonumuzu hayir eylesin

0|0
    0|0
  • Sorun nesilde değil aslında çağ kötü. Bu nesil teknolojinin eseri birazda. Yapcak bişey yok kıyamet kopcak

0|0
    0|0
  • o değil insan kendi olunca imkanlar dahilinde mesela marka delisi olmamak ona da bir ezikleme çabalarına girmeleri beni öldürüyor

0|0
    0|0
  • Evet yeni nesil problemli

0|0
    0|0
  • Bu 1990 dan sonra doğan herkez de var

0|0
    0|0
  • Hemde nasıl :D

0|0
    0|0
  • Aynen oyle

0|0
    0|0
  • Malesef

0|0
    0|0
  • Evet

0|0
    0|0
  • Malesef

0|0
    0|0
  • Haklısın

0|0
    0|0
  • Maalesef

0|0
    0|0
  • Dunyaya fazla önem vermekten kaynaklı hep burada yaşayacak gibi planlar vs yapıyoruz.

0|0
    0|0
  • Her nesilde farkli seyler vardi bizim neslimizde de 90lar da marka takintisi vardi facebook telefon cok yaygin değildi, Danslar konsere gitmeler vardi. Bunlar da simdi ki zamanin bos nesli. Egitimin ust noktalar gelmedigi bir ulkede bos nesiller tukenmez. Sanki bizlerin nesli cok mu dolu doluydu kac tane bilim insanimiz var kac tane basari is kadinimiz var kac tane yetenekli doktorumuz var parmakla sayabiliyor muyuz? Hayir o halde yeni nesile bos demek anlamsiz.

0|0
    0|0
  • Eskilerin kendilerini kaybedip yeni nesile özeniyor olması daha kötü degil mi?

0|0
    1|0
Yükleniyor...