"Kadın ve Yokoluş" adlı tabloyu gördünüz mü? Düşünceleriniz nedir?

"Kadın ve Yokoluş" adlı tabloyu gördünüz mü? Düşünceleriniz nedir?
"Aynılaştırma/ tektipleştirme yok etmenin en kısa yoludur” diyor Yemen'li Boushra Almutawakel.

Synesthesia256 ne düşünüyor bu konu ve söz üzerine?

Boushara böyle bir toplumdan gelen kadınların sesi olduğunu söyleyebiliriz. Ülkemizde yakın zamanlarda popülerlik kazanan çarşafın aslında kadının yokoluşunu gösteren bu eserine tamamen katılmamak mümkün değil tabi ki. Eğer bir insanı toplumdan silerseniz, o artık insan değildir. Evinizin bir köşesinde duran bir biblodan farkı yoktur. O yüzden kadınların giyim ve kuşamına artık bu sapık kesimin karışmasına bir son vermesi gerektiğini düşünüyorum ben.

Siz ne diyorsunuz bu konu hakkında?

Güncellemeler:
Öncelikle yorum atıp engelleyen arkadaşa tek bir sözüm var: Çocuksun ve en ufak eleştirye kapalısın.

Soru hala güncel.

1|1

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

• Çöl ninjaları

0|1
    2|0

Kızlar Ne Diyor 27

• Katılmıyorum tesettür sadece bedeni örter fikirleri, üretmeyi, toplum da var olmayı engellemez toplum böyle insanları dışlayarak yok eder suçu da bir örtüye yüklemek kolaylarına gelir

4|1
    1|0
  • Ben çağdaş bir Türk kizi olarak kişilerin kendi istek +inanç ve beğenileriyle yaptiklari hiçbi şekle yanliş +kòtü diyemem. Yeter ki insanlara zorla baskiyla bişi yaptirilmasiN. Herkesin özgürlüğü kutsaldir✔istediğinizi giyin ya da giyinmeyin düşünceleriniz ve başariniz kadar varsiniz:))

1|1
    0|0
    • Dinin "zorunlu" kıldığı kapanma ne kadar özgür bir karar olabilir ki?

• Bize beğenmiyosan bu ülkeden git diyenler mi vermiş o vatandaşliği :)) efsane bir devletçilik anlayişi.. yorum yok✔

• Valla öyle duruyor galiba :D

Biz ülkemizi seviyoruz ama yaşanmaz bir cehenneme çevirenler vermiştir kim olacak.

• Muslumanim zorla olmadigi surece kapliliga karsi degilim carsaf giyenede saygim var bikini giyenede bu tabloda neden ciplak gezenlerin resmi yok oyuna gelmeyin arkadaslar bunlari gundeme getirerek kadinlarin ozgurlugunu siz kisitliyorsunuz sizene erkes istedigi gibi giyinsin ciplak vucutlar batmiyosa carsafta batmasin lutfen

0|1
    0|0
    • Ne oyunu arkadaşım. Bunu çizen kişi Yemen'li bir kadın.

Farkında değilsen diyeyim. Yemen'de İslam'i kurallar daha ağır yaşanıyor. Orada kafana göre giyinmezsin. Orada 8 yaşında bir çocukla evlenebilirsin.
      www.radikal.com.tr/.../

Ben toplumun geri kalanı gibi havadan duyduğum şeyler gelip araştırmadan yazıp konuşmam. Kolay oyunlara da gelmem

• Peki kardesim lokantada karsidaki sapigin hayalini plajda somut bir sekilde ona vermedinmi?
      Burada kendi soylediklerinle celismedinmi?
      Algıda secicilik deme. en degerli seylerimizi hep saklariz muhafaza ederiz kadinlarda cok degerli okdukalrinda muhafaza edilmeli erkekler goz kapaklarina kadinlarda uzerlerine tesettur giymeli diye dusunuyorum herkese saygim var ama bu konuda baska yorumyapmicam Allahin selameti uzerine olsun...

• Aklınca bir çıkarım yaptın ama bu çıkarımda büyük yanlışlıkların.

1 - ) Ben burada bu adama neden kızdım? Etrafımda ki kadınlara bakıp hayal kurduğu için mi? Hayır. Bu adamın terbiyesizliğine kızdım. Yani olayın köküne kızdım. Yapılan işin sonucuna değil. Ve hatta ne dedim? Bu adamın terbiyesizliği dedim.

Bu adamın plajda yine bakması ve benim uyarım yine onun terbiyesizliğidir. Ben sana bu konuyla ilgili bir metafor sunayım.

Vücudumuzda kangren geçirmiş bir nokta varsa nereyi kesip atarız? Kangrenli kısmı mı yoksa bedenin işe yarayan kısmını mı? Bedenin sağlam kısmına "Bak sen buna uyma. Sen kendini koru, et tırnaktan ayrılır mı? Bu kangrenli kısmı kesmek olmaz." mı diyoruz yoksa bunu kesiyor muyuz?

2-) Ben etrafımda ki insanları bir mal gibi görmediğimden ötürü sarıp sargılamam. Benim etrafımdaki insanları benim için değerli kılan onların bedeni değil, onların fikirleridir.

• Annenizin, kardeşinizin, eşinizin çıplak gezmesi bu görüşteki insanları rahatsız etmeyecekse, etrafta tahrik edici unsur olarak dolaşıyorsa asıl biblo odur. O yüzden fikirlerinizi tekrar gözden geçirmenizi tavsiye ederim.

5|1
    1|0
    • Tamamen çarşaf giymemek çıplak gezmek değildir.

• Sokakta bikiniyle gezilmez çünkü. Her yerin bir giyinme adabı vardır. Sokakta normal kıyafetler giyersin, bikiniyi denize gireceğin zaman.

Ben ayrıca kadınlar giymesin demedim, ama giyen kadınların toplumda sesinin azaldığını gösteren bir tabloyu öne sürdüm.

Hiç bir yorumumda kadınlar giymesin yazdığımı gördün mü?

• Bodrum, Marmaris vs yerlere yazları gitmeni ve görmeni tavsiye ederim. Yahu ses çıkarmaktan kastınız ne? O insanlar eziyet mi görüyor ki ona ses çıkarsın. O insanların kendi kabuklarına çekilmesi de kendi tercihi. Ben hiç bir çarşaflı kadını çarşafından şikayetçi olduğunu duymadım, görmedim. Bu konuyu burada başlık atman karşı olduğun anlamına geliyor.

• Olay varolup yok olmak değildir aslında. Ki bu noktaya deginiliyorsa eger her insan oğlu yok olacaktır ve yok olacağı icin bir sey ugrunda yok olmak gerekir amacsiz yasamak degil. Ve dini inanc geregi bu onlarin yasama bicimleridir bunu bu şekilde gostererek insanlarin dini inanclariyla dalga gecilirmiscesine boyle tablolar yapmak bana acikcasi cok komik geliyor. Insanlar özgür irade sahibidir istediklerini secerler 'e onu yaşarlar ve buna anlayis gösteren insanlarin cogalmasi gerekiyor. Yil olmus 2017 hala hoşgörü ve anlayış oluşmamış bir dunyada yaşıyoruz.

3|0
    0|0
    • Dinimiz dogru ahlak ve edep uzerine kuruludur lakin kadinlari bu hale getiren erkeklerin kendisidir. Sen agzin icki kokarken benim dinimin emrine toplumun bozukluğu diyemezsin. Seninle tartisyacagim cunku ne kadar aciklama getirsem de anlayamazsin.

• 1400 yıl geçmesine rağmen böyle bir toplum ise bence eleştirilmesi gerken ağzı içki kokan değil nefret söylemi kokan kesimdir.

Ama son dediğin ne kadar doğru. Daha fazla zaman harcamamam lazım benim artık çünkü ortada laf anlamayan biri var (:

Synesthesia256‘dan selamlarla 😘

• Herkes istediği gibi giyinsin davransin..

3|1
    0|0
  • malesef gerçek olan bir durum.
    dini bahane ediyorlar ancak bunun dinde yeri yok.
    sapkın zihniyetli insanların eseri ülkeyi cehalete sürüklüyor...

0|1
    0|0
  • Herkesin hayatına kimse karışamaz

2|2
    0|0
  • Evet, biz Müslümanız ama dinimizde zorlama yok. Bazı ülkeler ise şeriatla yönetiliyor. Bu yüzden orada yaşayan kadınlar zorunda bırakılıyor.

1|1
    0|0
  • Allahin emrine kimse karşı gelemez. Gelenin sonu belli. Elin kafirinin fikri düşüncesi beni hiç ilgilendirmez. O da hesabı Allah'a verecek ahirette hersey ortaya çıkacak. Allah islah etsin insaAllah. Yazık!

5|0
    1|0
  • Kapanmaya değil ama çarşafa karşıyım ben. Çarşaf arap kültürünün bir parçası ama ben Türküm. Ben neden onun kültürünü kabul ediyim ki? Etmiyorum zaten.

0|1
    1|0
  • Bu sorundan bahsediyordum, çok iyi.

Işığı söndürülen her hayat karanlığa mahkumdur.

0|1
    0|0
  • Hayatımda böyle saçma bir düşünce görmedim.

3|0
    1|1
  • bu konu çok tartışılır her beyin bin farklı düşüncedir bu konuda ne sen ne ben ne başkalarının yorumu haklı sayılır amaç kötü değil sadece bu kişlerin toplumda pek seninin cıkmadıgını gibi bir şey yapılmak istemiş ama bunu kişi kendi istegyle yapıyorsa ne beni ne başkalarını ilgilendirir yani bir giyimle insanın nasıl biri oldugu nasıl dusundugu nasıl davranacgını yorumlamak ne kadar doğru bırakın artık bu şeyleri 5 dk sonra olmayabilirz birbirimizn değerini bilip saygılı olmayı ogrenmelıyız kendı dusuncelerıne yakın kişilerle herkes anlaşır önemli olan farklı kültüre farklı düşünceye farklı inanışa ve glenek göreneklere saygılı olabılmek aynı fıkır de olmsak da

0|0
    0|0
  • O kadar gerçek ki... Sonumuzu görüyorum sanırım...

0|1
    0|0
  • Buna tepki gösterecek olan kadınların varlığı rahatsız ediyor beni.

0|1
    0|0
  • Sen neyin kafasını yaşıyorsun 😂😂

0|0
    0|1
  • Katılıyorum

0|1
    1|0
  • kadınlar özgür olmalı

0|1
    0|0
  • Kur'an'ı yok etmek isteyenler olmuş bu dünya da ve ilk insanların giyinişinden başlamışlar ve aynen de öyle oluyor tesettürü değiştirdiler bilerek inceden inceye.
    Sapkınlık heryerde var. Çok şey söylesen de birşeyi değiştiremezsin.

0|0
    0|0
  • Kızlar Devam
    7

Erkekler Ne Diyor 8

• Harika bir çalışma. Kadın kapansın erkek her boku yesin mantığı ne de güzel işlemiş cahillere. :):

1|1
    1|1
  • Herkesin hayatina kimse karisamaz. Bir yemenlinin sozuyle evet o yeah cok dogru diyicek halimiz yok. :D

0|0
    0|1
  • Cok duyduk cok tartıştık bu konuları. kadin eğer kendini mumya gibi sarmak istemiyorsa karar onun. Kimse karısamaz

0|1
    0|0
  • Bazı insanların tanrıları aynı onlar gibi namussuz ve namusluyum diyor.

0|1
    0|0
  • Her koyun kendi bacağından.

0|2
    0|0
  • Görmedim

0|1
    0|0
  • Sen çok haklısın

0|1
    0|0
  • Yani şu siyahımsı şeye Allahın kuralı diyen angutlara burdan selam çakıyorum👊 Devam edin devam amkkk çomarları

0|1
    1|0
Yükleniyor... ;