Toplu taşıma araçlarında uygulanan "yayılarak oturma" uygulamasını nasıl buldunuz?

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi, kadın yolcuların şikayetine kulak verdi ve İstanbul metrolarında "bacaklarını yayarak oturma" şeklinde uyarı levhaları kullandı.
İlk olarak Madrid'de uygulanan bu uygulama tüm dünyada kabul görmeye başladı.

"Yayılarak oturmayalım, oturanları da uyaralım" çağrısında bulunan belediyenin bu uygulamasının tüm Türkiye'de uygulanmasını ister misiniz?

#yayılarakoturma

6|7
116141

En İyi Erkek Görüşü

• Adam olmanın ilk kurallarından biridir;
    Kadın gördüğünde kendine çeki düzen verir, saygı gösterirsin.

17|1
    0|4

En İyi Kız Görüşü

• Valla çok güzel olur biz nasıl yayıla yayıla oturmuyorsak onlarda oturmasınlar arkadaşım. Çok rahatına düşkün ise taksi ile gitsin o zaman istediği şekilde de oturur o zaman. Bence Türkiye'de de olmalı bu. Erkekleri bu kadar rahata alıştıran bişi olmaz bişi olmaz mantığını ile biz bu hale getirdik. Biraz silkenlemeleri lazım artık.

1|2
    0|0

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 140

• Sonunda düşünüp yaptılar diyorum... Tebrikler.

2|0
    0|0
  • Tek kelimeyle öküzlük başka birşey değil. Toplu taşıma araçlarında kadına değmemek için bacaklarımı toplayan, sokakta kimse yokken bir bayanın arkasından yürümekten nefret eden biriyim. Bir erkek olarak ben kendimi koruyorum. Tamamen insanlık ve kafa yapısı bu. Kendimi övmek için söylemiyorum ama toplum içinde uyulması gereken "görgü" kuralları var tabi anlayana...

7|0
    0|0
    • ben bir sürü kişi varken depar atıyorum onu geçmek için :) aynı kafadayız

• Ben, "Siz gençsiniz ayağa kalkın" diyen 30-35 yaşlarında pazarda alınmadık bırakmayan kişiler gördüm. Bu da görgüsüzlük...
    Kadın yanıma oturuyor, öyle oturuyor ki, ben tacizcimişim gibi beni öteliyor.
    Ulan tacizci olsam. O davranışını aleyhime çeviririm. Yok yani bazı kadınlar gerçekten kendilerini koruduklarını sanıyor lakin tacizciye malzeme veriyor. Yapacağın şey "Bey efendi şuraya otur musunuz/ayağı kalkar mısınız?" bu demek. Uyarsa ne ala...

1|0
    0|0
  • Sadece metro değil tüm toplu taşımalarda geçerli olmalı. Ve hatta şehirler arası otobüste "koltuğu arkadakinin ağzına kadar dayamayın" uyarısı da olmalı :)

3|3
    0|0
  • Ben de rahatsız oluyorum bu durumdan bazı herifler sıkıştırıyor o açtıkça ben de bacağımı açıyorum bir mücadele oluyor genelde kazanıyorum

7|0
    0|0
  • Böyle bir uygulamaya gerek duymak bile utanç verici bir durum...

5|1
    0|0
  • Bunun dışında bağıra çağıra telefonla konuşanlar için de bir levha gerekiyor insanlar bazen kendilerini evde sanıyorlar

6|0
    0|0
  • Ülkemin eğitim ve kültür seviyesine bak. Uyarılarla adam edilmeye çalışılıyoruz. Yazık

5|1
    0|0
  • www.propazar.com/...levhasi-tabelasi-1427-10-B.jpg
    Bunu bile dikkate almayan adamların o uyarıyı dikkate alacaklarını sanıyor musunuz? :)

1|0
    0|0
  • Ben kadın erkek kimseyi rahatsız etmemek için koltuğumun sınırlarını asla geçmezdim. Bilerek öyle oturanlar tacizcidir.

1|0
    0|0
  • Sonuçta evimiz değil orası. Kendi özgürlüğümüzü aştığımız anda başkasının özgürlüğüne müdahale ederiz. Uyarı levhasına bile gerek kalmadan her birey kendini bilmeli ama nerede öyle toplum her geçen gün sınıfta kalıyoruz.

1|0
    0|0
  • oturma alanı denen olay gelse..
    şimdi bir vatandaş çantasını koyar buna bişey denmez :D
    ayaklarını yanlara açan erkek görseli ile özele indirgemek komik. dk başı kanun çıkarırız bu gidişle.
    ayağını koyma
    kolunu koyma
    kafanı koyma
    çantanı koyma
    bacak bacak üstüste atma..

hepsinin ortak kanunu oturma sınırı/alanı olabilir.

1|0
    0|0
    • oturma sınırı saçma bence şimdi kilolu veya çok kaslı bir bodybuilder gelicek adam ne yapsın oturmasınmı?

• Öyle çizgi çekmeyecekler koltuklara 😄
      Zaten bu toplum kuralları yazısız kurallardır. Yazılı olsa da metrobüste başımıza polis dikemezler.
      Eğitim ve insanlığı halledemezsek bu gibi vakaların zaten önüne geçemeyiz.
      Bu işin sonu yok yani adam/hanım olmadıkça.

• haklısın valla :)

• bunun için uyarıya gerek yok aslında
    kendini bilen insan düzgün oturur

3|0
    0|0
  • Kesinlikle doğru buluyorum.

1|0
    0|0
  • Çok güzel ve yerinde bir karar olmuş.

1|0
    0|0
  • okuz her yerde okuzluk yapar nerde gorulmus okuzun soz dınledıgı kı hayvana hakaret oluyor ama neyse

1|0
    0|0
  • Kadinlara yaslilara ve hamilelere kendi adima diyorum benim kasar duyarli olsa diyorum hemcinsleri 18/19 yasinda kulaginda kulaklik duymazdan gormezden
    Gelip saf ayagina yatan kizlar size seleniyorum gozumde bocek gibisiniz...
    Oturus sekli insanin karakterini yansitir edep yoksa ne yapsan bos biz duyarli olup gereken ikazi yaparsak bitmese bile azalacaktir saygilar...

1|0
    0|0
  • Kadınlar yanıma oturduğunda "aman değdi, temas etti" diye düşünmesin diye kendimi sıkıştırıyorum da sıkıştırıyorum...
    güzel bir uygulama ama cahil insanları bilinçlendirir mi? sanmam.
    uygulaması sözde kalır.

3|0
    0|0
  • hayvanlıktan başka değil ya öyle oturmak. babam hiç uyarmazdı direk eliyle iterdi. dayağı da hakediyor o yabaniler

2|0
    0|0
  • çok yerinde bir kampanya olmuş. Ya ben erkeğim bana bile saçma geliyor böyle bir oturma tarzı. Neyi sığdıramıyorlar anlamıyorum

2|1
    0|0
  • Erkekler Devam
    120

Kızlar Ne Diyor 115

• iyi olmuş

1|0
    0|0
  • Kişisel alana saygı diye bir şey var. Ve birçok erkek bu alana saygı göstermiyor. Gönül isterdi ki bu levhaya gerek duymadan insanlarımız diğer kişilere saygı göstersin. Gözlemlerime göre bunun eğitimle veya yaşla da pek alakası yok. Ama çok iyi olmuş. Yarın sabah ilk işim metroda levhanın yerini öğrenmek olacak ki birini gördüğüm gibi uyarayım.

1|0
    0|0
  • Hiç bir faydası olmaz. Türkiye'de herkesin önünde taciz edilen dövülen kadınlar var. Bunların yasamızda cezası yok mu? Var ama ceza alan var mı? Yok... Sanki başka bir ülkeyiz tabela konulunca kurallara uyulacak. Yakında bunun yüzünden de kavga çıkarsa hiç şaşmam...

1|0
    0|0
  • Valla benim yaşadığım yerde adamın teki 2 kişilik yer kaplamıştı nerdeyse ben kolluğun üstüne oturacaktım ve bu yaşadığım yer bir büyükşehir ama kimsenin umurunda değil.

1|0
    0|0
  • Hem kötü hem güzel bir durum. Kötü olmasının nedeni böyle bir uygulamaya ihtiyaç duymamız. Sadece erkekler için değil tüm İNSANLAR için geçerli bazı görgü kuralları vardır toplum içinde bu kurallara uymak zorunludur. Her görgü kuralı için bir yasa getirilemez elbette ki... Bu yüzden bazı şeyleri bizler fark edeceğiz ve hatamızı düzelteceğiz.

1|0
    0|0
  • Bu bazi ulkelerde yasak uyari durumunda degil ansil boyle ahlksizlastik en medeni toplumlardan biriydik

1|0
    0|0
  • Harika 👍 Böyle iyi düşünülmüş ve hayata geçirilmiş uygulamaları görünce ülkemizde çok seviniyorum gelişmeye devam ufaktan da olsa hadi bakalım 😂😂

1|0
    0|0
  • Keşke böyle bir uygulamaya gerek kalmasaydı ama artık mecbur bıraktılar kimseyi rahatsız etmeye hakları yok

1|0
    0|0
  • eğer bacani yayan varsa uyarırım devam ederse kalkarim gerek yok levhaya onlar hödüktür ne anlar levhadan

1|1
    0|0
  • 10 adamdan 9u bu şekilde oturuyor cidden. Neden erkeklerin özellikle de yaşı büyük olanların bu şekilde oturma alışkanlığı var anlamıyorum. Ellerinde tesbih çekip duruyorlar ama yanına bir kadın oturduğunda bile o iki bacak bir araya gelmiyor. Doğru bir uygulama. Otobüslere de büyükçe koysunlar. Bazen koltukların yanında küçük şekilde oluyor ama bizim insanlarımız için yeterli değil belli ki

2|0
    0|0
  • İşe yarasa bari

1|0
    0|0
  • Öyle ayılar yontulmamış pis yabani domuzlar varki öküz gibi açmış karşısında bayan olduğunun farkında bile değil yayılarak oturanlar var ankarada metroda çok görürsünüz bizde rezillik resmen.

1|0
    0|1
  • Evet, gerçekten bir kadın için çok rahatsız edici bir durum.

2|0
    0|0
  • Ülkece uyarı levhalarına kulak vermediğimiz için bence boşuna masrafa gerek yok :)

1|1
    0|0
  • Çok rastlamadım zaten yayılarak oturana da yine de iyi olmuş.
    *Gecen bol olsun.*

1|0
    0|0
  • Ayi gbi oturuyolar ayirsinlar oturma yerlerini binemiyoruz olucak sey degil yaa ayni parayi veriyoruz okuz gbi otururmaz

1|0
    0|0
  • Evet ya insanlar çok benciller

1|0
    0|0
  • çok güzel belki azda olsa utanır yayarak oturanlar. inş. oturduğum ilede gelir böyle bir uygulama

1|0
    0|0
  • manspreading deniyor buna

1|0
    0|0
  • öküz insanlara değil tabela kafasini açıp soksan boş.

2|0
    0|0
  • Kızlar Devam
    95
Yükleniyor... ;