Bir bayanın toplumdaki ikili ilişkilerinde insanlara olan mesafesi sizce ne olmalıdır?

Bir bayan toplumdaki ikili ilişkilerinde karşısındaki kişiyle arasındaki mesafeyi korumalı mıdır, yoksa her şartta 'hür' mü olmalıdır?

O kadar farklılaştı ki artık toplumdaki iletişim platformları ve olanakları. Mesela biriyle sohbet etmek için artık yüz yüze olmana dahi gerek kalmadı, numarasını alman; yahut herhangi bir şekilde ismini öğrenip, facebook yahut instagram üzerinden ulaşman yeterli; direk mesaj özellikleri var bu platformların. Yani iletişim ağları genişledikçe; imkanlar da doğru oratılı bir şekilde genişledi ve herkes herkesle istediği şekilde muhabbet ediyor ve herşey artık ''çok rahat'' ve ''çok kolay''. Misalen; eşinin başkasıyla konuşmasını yıllar sonra öğrenebiliyor birisi...

Bu şartlarda; insanların üslupları da değişti. Mesela artık sanki ''daha rahatız'', ''daha kolay'' sanki herşey.
Bir bayan yahut bir erkek aslında davranmaması gereken bir rahatlıkla herkesle konuşabiliyor mesela; insanların gözü önünde de rahat rahat yapabiliyor bunu. Özele geçtiklerinde ise neler neler dönüyor; dönmese bunca vaka ve olay patlak verir miydi gazetelerde? Bizim gördüğümüz bu kadar ayrıca...

Durum bu iken; farklılaşan ilişkiler ve insanların tutumlarını göz önüne aldığımda sanki iki tarafa da görev düşse de bayanlara daha çok yük biniyor sanırım. Fıtratlarımız gereği kadınlar daha erken olgunlaşıyor, ve açıkçası ilişkilerde gidişatı da o belirliyor her ne kadar erkek başlatsa da. Ve bu ölçütten baktığımızda aslında ''kadın istemezse, hiçbir şey olmaz'', yahut ''kadın taviz vermezse, o yol hiçbir yere gitmez'' gibi geliyor bana. Tanıdığım olgun ve kesinlikle iffetini muhafaza etmiş hanım kardeşlerime, ablalarıma bakmamın sonucu bunlar.
Bir bayanın toplumdaki ikili ilişkilerinde insanlara olan mesafesi sizce ne olmalıdır?

1|0
32

En İyi Kız Görüşü

• Sorunun cevabını kendin vermişsin. Çok güzel yazmışsın, yazacak bişey bulamadım :)

Kadının muhatabına göre değişir nasıl davranması gerektiği. Cinsiyete göre değil de içinden geldiği gibi yani mühim olan 'bir şeyi "istemek" '.
    Rahatlık demişken; bu, rahatlık insanın içinde de olabilmesi lazım ki rahatlık olsun.

0|1
    0|0
    • Teşekkür ederim.
      Rahatlık derken biras da hiciv vardı aslında cümlelerimde; zira rahatlık deyince insanımız başkaca şeyler anlıyor ve aslen hür olmayı tamamen yanlış yorumlayıp, herkesle herşeyi yapıyor...

• Teşekkür ederim EİG seçtiğin için :)

• Rica ederim; iştirak için ben teşekkür ederim.

En İyi Erkek Görüşü

• Öncelikle bu kadar uzun yazıyorsun soruları :)
    Güzel ama bence olarak paylaşsan daha iyi dostum.
    Yuvayı dişi kuş yapar demişler.
    Genel anlamda böyle sanırım.

0|1
    0|0

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 2

• modernite ile gelenek arasındaki çatışma diyoruz buna.
    gelenekçi birisi değilim. bu gibi özgürlükleri rahatlıkları sonuna kadar destekliyorum. ancak her önüne gelenle her şeyi yapabilmek 'hürlük kalitesi'ne ulaşamamaktır. insanlar hep özgürdüler zaten sadece göstermiyorlardı. artan baskılar ile bu adeta bir sivilce gibi dışarı taşmaya başladı.
    Gelenek zaten kirli şeyler barındırıyordu. modernite bu kirliliğin dışarı çıkmasına zemin hazırladı. zamanla bu kirlilik temizlenecek ve gerçek modernitenin huzuruna kavuşacağız.

0|1
    1|0
    • Son cümlene dek aslında söylediklerine katılıyorum ben; birşeyler zaten vardı, bakıyorsun tesettürlü; ama geliyor burada kakara kikiri herkesle veya bakıyorsun namazında niyazında olduğunu söyleyen biri geliyor buraya ve bu ibadeti duvarına dek yazıyor; karşısındaki numarasını vermeyince engeli basıyor :) Komik dimi? Enteresanlıklar içerisindeki iğrençlikler diyorum ben bu tip aciziyet denizinde yüzen durumlara.

Son cümlenize katılmama sebebim ise; bence bu hiçbir zaman düzelmeyecek, işin en kötü tarafı ise benim gibi toplumdaki benzetmelerinden biri ''Polyanna fikirlerini dinlemek de güzel arkadaşım'' denilen birinini (Ben yani) böyle konuşması, bu acı.

Teşekkürler...

• aciziyet dediğin şey insan ırkının şu an için kaderi. gelişiyoruz tür olarak ancak çok ilkel canlılarız şu an. ve insan ırkının şu an elindeki imkanlar doğrultusunda varacağı sonuç ya çok mükemmel olacak ya da mars. ancak sen tesettürü çok temele alıyorsun. konuşmaya değmez. sayısı çok olan şeyin kalitesi düşüktür zaten bu sosyolojik bir sonuç. tesettür artık bir endüstri. onu temele oturtma.

• Kadın erkek diye ayırmamalı ikili ilişkiler de her iki tarafın da mesafeli olması gerekir.

0|1
    0|0
    • Aynen öyle; katılıyorum.
      Zaten bir tarafa ''biraz'' daha çok indirgememin de aslında yanlış anlaşılmalara mahal vereceğindendi eklediğim sebep nitelikli açıklamada soruda.

Erkekler Ne Diyor 1

• Bence gibi soru soruyosun hocam uzun yani :D

0|1
    0|0
    • Sorma; hayatı ti'ye almak gibi bir huyum yoktur hocam :D
      Detaycı, değer veren her ayrıntıya ve özen dolu bir adamım sanırım ;)
      Boşveremiyorum gördüklerimi ^_^

Yükleniyor... ;