Bir Bayan Sizce Ne Zaman Kapanmalıdır?

Arkadaşlar sizce bir bayanın kapanması için en doğru zaman evresi ne zamandır?

• Ergenlik Çağına Ulaştığı Zaman
    A seç
  • Üniversiteyi Bitirdiği Zaman
    B seç
  • Evlenip Yuva Kurduğu Zaman
    C seç
  • İlk Çocuğu Okul Çağına Geldiği Zaman
    D seç
  • Çalışıyorsa Emekli Olduğu Zaman
    E seç
  • Çocuklarını Evlendirdiği Zaman
    F seç
Cinsiyetini ve yaşını belirt, oyunu kullan:
KızımErkeğim
Güncellemeler:
Soru başlığını şayet kapanacaksa olarak değişmiştir!
Şayet ille kapanacaksa!

1|0
4748

En İyi Erkek Görüşü

• Herkesin kapanma zamanı farklı olabilir. Bir kaç tanesini inceleyelim.
    Menfaati olduğu zaman kapanmalıdır. Mesela eşi ya da kendisi bir akp belediyesinden 3 liralık bir ihaleyi 30 liraya almak istiyorsa, kapanmasında fayda var.
    Ya da mesela kimlik bunalımına girdi, kendini yalnız hissediyor, bir boşlukta, amaçsız, çaresiz. Bu durumda kapanıp kendine pasif de olsa bir kimlik edinebilir bu şekilde.
    Başka ne zaman kapanılabilir, kişilik haklarından sıkılmıştır, insan yerine konmak istemiyordur artık, insan gibi yaşamak istemiyordur, hemcinslerinin de insan olmasından rahatsızlık duyuyordur, böyle zamanlarda da iyi bir seçenektir.
    Tabi bu örnekler iyi örnekler değil ama ülkemde kapanma olayı, din olayından öte geçmiş, menfaat, pislikleri örtme, siyasi kimlik belirtme aracı haline gelmiştir.
    Olması gereken aydın, açık olanlarında haklarına saygılı, hoşgörülü, kendine güvenen, aklını kullanabilen, doğruyu yanlışı ayırt edebilen, yani anneanelerimiz gibi çemberi ile kapananı yukarıdakilerden ayrı tutuyorum, saygı duyuyorum.

1|2
    0|0

En İyi Kız Görüşü

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 47

• "Bir bayan, müslümansa ve diliyorsa ne zaman kapanması uygundur? "
    Çok hassas konu; hakikaten üzerine söyleyeceklerimin olduğu, insanların suistimaline açık olsa da konuşulması gerekilen bir konu aynı zamanda.

Öncelikle soruyu dînen düşünüyorsak cevap;"ergenlik çağına gelince"dir. Ama mevzuyu hele ki bugünün toplumuna göre düşünür ve kişiye indirgersek durum değişir.

Genel kavramlarla ilgilenmiyorum; bence, bir bayan şayet inançlı ise ve tesettürü hayatına dahil etmek istiyorsa lisede kapanabilir. Bence uygun olabilecek bir çağ; hem yeni bir ortama giriş yaparken farklı bir görünümde o yeni ortama başlaması onun için çok daha az 'yadırganma korkusu' teşkil eder. Ortaokul 2. sınıfın bitiminde kapanması ve sonraki yıl aynı arkadaşlarının onu farklı 'görme' ihtimali üstüneydi bu söylemim.
    Öte yandan; ergenliği beklemeden kapananlar da var, öylesine güzel birşey ki maşAllah. Yapılabiliyorsa hakkıyla elbette bu çok daha güzel. Ama zor tabiki...

Ayrıeten kişinin her zaman kesinlikle kendini hazır hissettiği zamanda böyle birşeye girişmesi gerektiğini savunuyorum ben. Tesettüre girip tekrar bırakacaksa hiç olmamalı; içinde yoksa olmamalı, bu onu dinden çıkartmaz. Bilakis; para ile iman kimde, kimse bilemez...

Konuya bağlantılı olarak toplumda öylesine acı tablolar var ki bugünlerde; sırf beğenilmek ve tercih sebebi olmak için kapananlar var; Allah tek tek ıslah etsin onları. Sırf toplumda farklı lanse edilebilmek gayesiyle de yapıyorlar bunu; bakıyorsunuz tesettürlü ama ne ibadet tam, ne insanlarla olan ilişkisi usturuplu. Özellikle bu siteden de tanıdıklarım da oldu bu doğrultuda, herkesle senli benli kakara kikiri laçka muhabbettelerde olan; Allah ıslah etsin. Yine önceden 'aşırı' açık olup; sonra kapanıp "iyi kız rolünde" olanlar var, ne denebilir ki?
    Bu tip ibretlik acizyette olan insanlar sadece kendi rezillikleriyle kalmıyor; toplumda tesettür ve muhafazakârlık kavramını derinden olumsuz etkiliyor. Yazık.

Allah hakkıyla iman edenlerden etsin gönülden isteyeni.

1|0
    0|0
  • Dinimiz A diyor, ama bayanlar genelde B zamanlarında müsait oluyor, eşleri C şıkkında baskı yapmazlarsa çocuğu okul çağına getirip D ye varıncaya kadar saçları ya ağırıyor ya da dökülüyor zaten... E ve F zamanları zaten ihtiyarlık vakitleri evden çıktıkları sayılı zaten... kendisini baskı altına almadan psikolojisini bozmadan kendi hür iradesiyle örtünsün de, zamanını kendisi bilir diyelim. Bu ülkede kadın olmanın zorluğunu görüyoruz zaten bir de ben ahkam kesmeyeyim dedim... Sorunuza davetiniz için tekrar teşekkürler...

0|0
    0|0
  • Böyle bir şey için bir zorunluluk yok bence kaldı ki bir insan kendini nasıl görmek isterse öyle olur. Ayrıca kapanma olayı toplum baskısı yüzünden oluyor ve bu durum kötü birşey oluyor. Ardından tessettür diye bir şeye takılıyor sonra daha beter oluyor kadınlar. Öncelikle sormamız gereken şu kapanmak çözüm mü değil?
    Neden biliyor musunuz siz kapanmak zorunda değilsiniz kadınların hiç biri kapanmak zorunda da değil.

3|0
    0|1
  • Hiçbir zaman.

3|0
    1|1
  • kendisi ne zaman isterse o zaman.

bu bir inanç meselesi,
    onun-bunun demesiyle ya da bir zaman aralığı vermek çok da doğru değil.

2|0
    0|0
  • Ergenliğe girdiğinde kapanması ne makbulü. Tabi ortam ve şartlara göre değişir. ALLAH huzurla, baskısız ve sıkıntısız kapanmayı nasip etsin yoksa öteki türlü şeytan hiç o kişinin peşinden ayrılmıyor.

2|0
    0|0
  • ergenlik çağı insanın kendini tanıdığı bir çağdır daha doğrusu 12 -25 yaş arası hayatı öğrenirsin kim olduğunu keşif edersin bu yaşta ki bir insanı dinle türbanla sınırlamak çok yanlış

0|0
    0|0
  • Aklı selim olduğu vakit... Küçükken de yavaş yavaş alıştırılmalı. Ama bunu zorla değil sevdirerek yapılmalı..

0|0
    0|0
  • Bu saçma olmuş.
    Bir hissiyat oluşmadan kapanmak aile ya da çevre baskısıdır.

4|0
    0|0
  • Niye gerek yok şıkkı yok

2|0
    2|1
  • Dini açıdan soruyosan , ergenlik çağına ulaşınca

2|0
    0|0
  • Bu durum yetişme ve yetiştirilme tarzına göre değişir. Kimi aileler küçük yaşta bunu aşılamak ister. Kimi aileler bu kararı çocuklarına bırakır. Şahsen kızım olsa doğru din eğitimi ile büyümesini ve yaşamasını isterim.

1|0
    0|0
  • Bnce hiçbi zaman yani eşim kendi kapalı deilse bn hiç bir zaman istemem bnce yanlış tabi kendi duyguları saygı duyarm o ayrı

0|0
    0|0
  • Bence ruhu kapali olsun. Dis gorunuste kapanmasina gerek yok. Ben istemem kapali bir esim olmasini

1|1
    2|1
  • Ergenlik Çağına Ulaştığı Zaman

0|0
    0|1
  • Mümkünse hiçbir zaman.

0|0
    0|0
  • Hiçbir zaman.

2|0
    1|0
  • Bunun bencesi, sencesi yok. İslam ne diyorsa odur. Tabiki de [Ergenlik Çağına Ulaştığı Zaman...]

1|1
    0|0
  • Hiç.

0|0
    0|0
  • Ben kapanmasını istemem

3|0
    1|1
  • Erkekler Devam
    27

Kızlar Ne Diyor 46

• Kapanmayı Allah emrettiğine göre, yine Allah'ın emirlerine bakmamız gerekiyor. Allah da ergenlik çağına gelenlere tüm farzları uygulamalarını emrediyor.

0|1
    0|0
  • doğru zaman ergenlik çağına ulaştığımız zaman, fakat henüz çoğu kişinin bunu uygulayamadığı gibi bende uygulamış değilim:)

0|0
    0|0
  • Kapanma zorunluluğu mu var hayret bir şey...

3|0
    2|2
  • Dinimize gore ergenlige girdiginde
    Ancak kapanmanin mahiyetini anlamayacaksa kendini hazir hissettiginde kapanmasi daha dogru olur

0|0
    0|0
  • Ergenlik çağına ulaştığı zaman hayırlısı olsun..

1|0
    0|0
  • İstediği zaman. Tabi en az ergenliğe girmiş olması lazım ki bunun anlamını anlayarak ve isteyerek yapsın

1|0
    0|0
  • Kendisini ne zaman hazır hisseder ve Yaradan ona ne zaman nasip ederse!
    Tesettür konusunda zorlanılması ya da şu zaman diye şart koşulması taraftarı değilim..

0|0
    0|0
  • kapanmamali bence

1|0
    0|1
  • Gönlünce istediği zaman şıkların hepsi uygulanıyor çevremde gibi Allah ile kul arasında.

0|0
    0|0
  • G şıkkı canı ne zaman isterse o zaman

0|0
    0|0
  • Şartmı kapanması belki hiç kapanmicak

1|1
    2|0
  • Dinimize göre, ergenlikten sonra tesettür ibadeti farzdır. Yani doğru olan bu şekilde, ancak ben Allah nasip kısmet ederse evlenince kapanmayı düşünüyorum bu süre cok geç olursa da bir kaç sene sonra kapanırım

0|0
    0|0
    • ne güzel ya, Allah evlendiğinde kapanmayı nasip etsin sana:)

• Allah tesettür ibadetini layığıyla taşımayı nasip etsin hepimize... başka türlü bireylerin hatalarını tüm islama ypruyor insanlar ve bu cok cirkin oluyor. Kapalılar islamı üzerlerinde temsil ediyorlar ve bu sebepten Allah layığıyla nasip etsin herkese

• Amin elbette önemli olan kapandıktan sonra da hal ve hareketlerine çok dikkat etmek ve tabi ki tesettürün gereğini yerine getirebilmek.

• Hiçbir zaman. Saçma geliyor.

0|0
    0|0
  • Hiçbir zaman.

0|0
    0|0
  • Gönülden istediği zaman

0|0
    0|0
  • Kendini kapanmaya hazır hissettiği zaman

0|0
    0|0
  • Kapanmalı derken başörtü ise icinden gelince olmuyor mu

1|0
    0|1
  • G canı ne zaman isterse

0|0
    0|0
  • yeteri kadar inanca sahip olduğu zaman sırf kapanmak için kapanilmaz

0|0
    0|2
  • Dinen ergenlikte kapanmali ama mumkunse onemini hissederek kapansin ben kapali degilim fakat bazi kapalilar benden daha açık

0|0
    0|0
  • Kızlar Devam
    26
Yükleniyor...