Düşmanınıza yardımcı olur muydunuz?

"Dostuna da düşmanına da yardım et; çünkü o zaman dostunla daha yakın dost, düşmanınla daha dost olursun" demiş Cledbul...
Siz ne düşünüyorsunuz?

0|1

En İyi Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

• olurdum kı zaten bu benım taktıgım :D

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 47

• Bu yardımı yapacağın insana bağlı... Ne güzel söylemiş Şeyh Edebali;
    " Bak DOSTUM !!! "

Cahil ile dost olma: İlim bilmez, irfan bilmez, söz bilmez; üzülürsün.

Saygısızla dost olma: Usul bilmez, adap bilmez, sınır bilmez; üzülürsün.

Aç gözlü ile dost olma: İkram bilmez, kural bilmez, doymak bilmez; üzülürsün,

Görgüsüzle dost olma: Yol bilmez, yordam bilmez, kural bilmez; üzülürsün.

Kibirliyle dost olma: Hal bilmez, ahval bilmez, gönül bilmez; üzülürsün.

Ukalayla dost olma: Çok konuşur, boş konuşur, kem konuşur; üzülürsün.

Namertle dost olma: Mertlik bilmez, yürek bilmez, dost bilmez; üzülürsün.

— İlim bil, irfan bil, söz bil.
    — İkram bil, kural bil, doyum bil.
    — Usul bil, adap bil, sınır bil.
    — Yol bil, yordam bil.
    — Hal bil, ahval bil, gönül bil.
    — Çok konuşma, boş konuşma, kem konuşma.
    — Mert ol, yürekli ol.
    — Kimsenin umudunu kırma.

Sen seni bil; ömrünce bu yeter sana.

Yani bu senin iyilik yapacağın düşmanım dediğin insanın karakterine göre değişir. Kimisi yapılan iyilikten anlar kimisi de suistimal eder.

2|0
    0|0
  • Düşmanına yaptığın yardım bir çıkar gözetir. Eğer böyle bir durum varsa dostuna da aynı muameleyi yaptığın için o kişinin dostluğu şahabeli kalır. Tabii bu dediğim bir "insan" olarak yapmanın dışında. Diğer türlü düşman kolay edinirsin, mühim ve zor olandır dost edinmek. Daha da kolayıdır bu kafa karışıklığımın esas cümlesi, düşmandan dost edinmek.

1|0
    0|0
  • Düşmanın düşmanlığını bilirsin kkişiligini karakterini.. neler yapıp yapamayacagını ama dost öylemi
    dost her an sırtındanda vurabilir bu baglamda.. düşmana yardım edersen altında kalmaz bu iyiligin

1|0
    0|0
  • Tarihimizde örnegi cok Çanakkale savasinda düşmani cepheye alıp kendi elimizle besleyip yedirdigimiz iylestirdgimiz gibi
    Bunun üzerine bir söz vardi adını unutttum
    Dünyada en güzel şey türklerin elinde esir olmak tarzı bişeydi yabanci bir komutan söylüyor.
    Yani duruma göre ederiz evet.

1|0
    0|0
  • Düşman olarak görmem kimseyi. Okuldan atılmama sebep olmuş birine bile hala güleryüzlüyüm ve hal hatır sorarım.

1|0
    0|0
  • Düşmanım da olsa insani değerlerim her daim bir kenarda hazır olarak durur. gereğinde çok gaddar olabileceğim gibi gereğinde şefkat gösteririm. Ama düşmanım da olsa önce adam olmalıdır.

1|0
    0|0
  • Olurum

1|0
    0|0
  • Düşmanıma yardım etmem için onunda başka düşmanımla. uğraşması lazım ya da onun ayağını kaydırmak için yarďım ederim

1|0
    0|0
  • düşmanıma yardım edersem o zaman o benim düşmanım olmaktan çıkar ki?
    yardım edeceğim insan neden benim düşmanım olarak kalmaya devam etsin ki?

1|0
    0|0
  • bu zekice kullanılan bir söz değildir düşmanıma yardım edeyim beni daha betermi dibe sürüklesin onu zaten devletler yapıyor ki şu an türkiyenin karşılaştığı durumlar budur yalnız sen normal birisisin tek insan düşmanına yardım edersen sana ne faydası olur ne şeytanı gör nede salavat getir sözü daha iyidir bunu benimse bence

1|0
    0|0
  • olmam ki olursam belki daha fazla zarar vermek içindir ya da zararından çekindiğim içindir.

1|0
    0|0
  • Olurum

1|0
    0|0
  • Çok destek oldum... Hiç haberi bile olmadı... Muhtaç durumda olana destek olacaksın... İYİLİK YAP DENİZE AT... Balık bilmez ise balığın ve bizim sahibimiz , yaratıcımız bilir...

1|0
    0|0
  • Hayır

1|0
    0|0
  • olmam

1|0
    0|0
  • kim olursa olsun düşmanım bile olsa yardıma muhtac ise ederim o utansın benim gibi biryle düşamnlık yaptığı içn ben insanlığımı yapmaya hazırım kim olursa olsun...

1|0
    0|0
  • En büyük düşmanım düşman gördüğüm eski kız arkadaşım. Sanırım beni terkeden ama olsun, düğününe gidip küçük altın takmıştım. Yani olunur bence

1|0
    0|0
  • Yardımcı olmam bir tekmede ben atarım :D

1|0
    0|0
  • Hayır asla

1|0
    0|0
  • Benim kendime hayrım yok.

1|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    27

Kızlar Ne Diyor 34

• Garip bir dünya...
    " Düşmem " dersin düşersin," şaşmam " dersin şaşarsın.
    Bugün dostun olan düşmana dönüşür.
    Düşmanın yarın birgün dostun olur.

Olmaz dediğin ne varsa hepsi olur.
    En garibi de budur ya, " öldüm ” der durursun, yine de yaşarsın.

Mevlana

1|1
    0|0
  • Söze katılmıyorum ama evet yardımcı olurum ki konusuna bağlı. Yardım ettiğimde beni bilecek bir konuysa etmem.

1|0
    0|0
  • olmazdim.

1|0
    0|0
  • Karsimdakinin yardima ihtiyaci varsa kirginligimi ve kizginligimi bir kenara birakirim genelde. Belki de bu yuzden kaybediyorum.

1|0
    0|0
  • zor durumda olan birine edebilecegim bir yardimsa, ederim. insaniz sonucta hepimizin basina hersey gelebilir.

1|0
    0|0
  • Kimse ile muhatap değilim.

1|0
    0|0
  • Oldum sevgilisinden dayak yedigi zaman onu ben götürdüm doktora basinda bekledim kac saat ama degisti mi hayir o gun tesekkur etti sarıldı agladi sana cok haksizlik etmisim dedi aradan iki hafta gecmedi yine arkamdan konuşmaya başladı

1|0
    0|0
  • Bilmiyorum galiba olurdum...

1|0
    0|0
  • Hayir, olmam...

1|0
    0|0
  • Düşmanım yok olsa yardım etmem

1|0
    0|0
  • Olmam

1|0
    0|0
  • su bile vermm:)

1|0
    0|0
  • Duruma göre değişir.

1|0
    0|0
  • Ederim taş atsada gül veririm felsefe bu degilmi zaten

1|0
    0|0
  • Olmam. Başara bileni de tebrik ederim

1|0
    0|0
  • Bana zararı dokunan birine olmuştum.

1|0
    0|0
  • Bilmem

1|0
    0|0
  • düşman adam zaten sıkıntılıdır uzak durmak gerekir.

1|0
    0|0
  • Olmam.

1|0
    0|0
  • Olmam.

1|0
    0|0
  • Kızlar Devam
    14
Yükleniyor... ;