Polonya'da kadınlar kürtaj yasağına karşı yürüdü, yasa tasarısı reddedildi, sizce kürtaj yasal olmalı mı?

Kadın bedeni, kadınların seçimleri... Bizde var olan benzer kısıtlamalar Polonya'da tepkiyle karşılanmış. Kürtaj sizce yasak olmalı mı?Haberin videosu;
1|2
117143

En İyi Erkek Görüşü

 • AŞağıdaki yorumları okdum da utandım ya, arkadaş bu kadar cahilsiniz madem yazmayın, siz yapılan kürtajların yüzde kaçının yasak ilişkiden olduğunu bir öğrenin öncelikle, kürtajın asıl kullanım alanlarından birisi, anne karnında özellikle 3. aya kadar tespit edilen ve tedavisi olamayacak hastalıklardır. Ama siz herşeye art niyetli ve kendiniz gibi baktığınız için böyle düşünüyorsunuz. "aklınız neredeydi yaparken yazmış çok bilmişin teki" istemeden kalınan gebeliklerde vebal de günah da iki kişinin boynunadır kimse buna karışamaz bu yatak odasıdır ve kanunda dahil kimse giremez. Kanunlar insanların arasındaki kuralları yönetir. Insanların yatak odalarını değil. Diğer konuda ise, yani hastalıklı olma durumunda ise, zaten yine kişilerin kararı yani ne sana ne de bana laf düşer. Devlet eğer doğmamış çocukların hayatlarını bu kadar önemsiyorsa öncelikle yaşayanlara baksın, bak hergün şehit, hergün hastalık, açlık ülkenin yarısı. Önce oradan başlasın sonra gerekli düzenlemeler ülke hayat yapısına göre yapılır. Bu durum tüm ülkeler için geçerli sadece bizim veya polonya için değil. Çocuk hakları hiçbir ülkede tam korunmuyor.

  6|1
  1|1
  • peki o çocuğa bakamayacak durumdaysak ve sözde cinayet işlemek için kürtaj yaptırmayınca o çocuk için dahamı iyi olacak onun tüm hayatını zehir edeceksin çocukluğunu çalacaksın kürtaj yaptırınca belki katil olacaksın ama kürtajı yaptırmayıp o çocuğu doğurursan onun hayatını çalacağın için bu daha büyük bir cinayettir o çocuğa bakamadıkdan sonra doğurmanın ne manası varki?

  • @Sayuz Kesinlikle katılıyorum kardeşim bunlar, zeka fakirleri sadece gitti zevk için bir erkekle yatan kızlar geliyor akıllarına kürtaj deyince bu işin o kadar çok yönü var ki. Ayrıca bu işin günah olması durumunda çoğunluk birleşiyor ama bugün engelli veya dediğin gibi tecavüz sonucunda 10 11 yaşlarında hamile kalan çocuklara ne olacağı durumunda hiçbir fikirleri yok. İyi düşünmek lazım bu konuları özellikle devletlerin çok iyi araştırıp ona göre yol alması lazım ama bence siyasiler ankete bakıyor, halkın çoğunluğu ne istiyorsa o yöne yatıyor. Polonya da böyle, türkiye de diğerleri de.

  • sadece tecavüz değil normal durumlarda bile insanlar kararlarını değiştire bilir ya da maddi durumu çok iyiyken birden bire iflas edip herşeyini kaybedebilir çocuğuna bakamayacak duruma gelebilir çocuğa bakmak sadece ona yemek vermek okula göndermek değilki

En İyi Kız Görüşü

 • yasaklarsan olacak olan; kendi kendine düşürmeye çalışırken ölen kızlar.. merdiven altı sağlıksız koşullarda yasa dışı kürtaj ve buna bağlı olarak mafyöz çeteleşme.. çocuk bakmaya hazır olmayan insanların elinde sağlıksız koşullarda büyüyecek geleceğin sorunlu çocukları.. liste uzar gider. ha ayrıca erkeklerin bu konuda, kürtaj yapanı asacaksın keseceksin yorumları saçma ve ahlaksızca. kürtajların çoğu çocuğunu sahiplenmeyen, kendi zevkini yaşayıp sorumluluk almadan kaçan erkekler yüzünden yapılıyor zaten.

  2|1
  2|1
  • Takdire şayan gerçekten..

  • Hepsini Göster
  • Hukukta bile bir bebeğin anne karnında oluşmaya başladığı an yaşama hakkı doğuyor. Annenin bile onu almaya hakkı yok ama hem önlemini almayıp, sonra işine gelmediği için çocuğun yaşama hakkını elinden alma cürretinde de bulunuyor.
   Sizin gibi bir tarafına sahip olamayıp korunmayan cahil ihmalkar kadınlarda gelip boş boş konuşuyor.

  • @furkarizma
   insanlar el ele tutuşsa
   birlik olsa
   hayat bayram olsa
   bu mudur yapacağınız yorum. bırakın allah aşkına. biz ne dersek diyelim, ne kampanya yaparsak yapalım cinayetler, trafik kazaları ve istenmeyen gebelik asla sıfıra inmeyecek. bunu siz de, kafatası içinde iyi kötü bir beyin taşıyan herkes de çok iyi biliyor. yazdıklarımın feminizim ile alakası nedir onu da bir gösterin de öğreneyim. kürtaj yasağında olabilecek muhtemel sakıncaları sıraladım. bunun feminizm ile ne ilgisi alakası var? kendi çocuğuna sahip çıkmayan erkeklerin de kızlar kadar suçlu olduğunu söylemek feminizm midir yoksa herkesi eylemlerinin sorumluluğunu almaya davet etmek midir? ezberden feminist etiketi yapıştırmayın. ha ayrıca feminizm kötü bir şey değildir. suç değildir, kabahat, ayıp, günah hiç değildir. suçlayıcı bir kelime olarak kullanmayın lütfen.

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 142

 • bence tamamen yasaklanmali. fuhus ortamina izin verilmemeli.
  bunu kadinlarin destek olmasi cok tuhaf.
  hem cocuk katili olmuyormu? nasil annesiniz ya da anne adayisiniz diyesim var. kurtaj yapani hapse bile atmak lazim der bu ortama meil bile birakilmasibi istemezdim.

  4|2
  1|1
  • peki o çocuğa bakamayacak durumdaysak ve sözde cinayet işlemek için kürtaj yaptırmayınca o çocuk için dahamı iyi olacak onun tüm hayatını zehir edeceksin çocukluğunu çalacaksın kürtaj yaptırınca belki katil olacaksın ama kürtajı yaptırmayıp o çocuğu doğurursan onun hayatını çalacağın için bu daha büyük bir cinayettir o çocuğa bakamadıkdan sonra doğurmanın ne manası varki?

  • Hepsini Göster
  • korunmayı unutursa? ya da yanlışıkla olursa ya da bunlardan hiçbirisi bu hayat yapabilecek durumdaysa ve yaptıysa sonra işler kötüye gittiyse bakamayacak duruma gelirse ozaman ne olacak bu durumdan kasttım sadece maddi değil manevi olarakta

  • @Sayuz abıcım bu ılıskıyı unutmuyorda korunmayımı unutuyor? bunun sorumlulugu yok mu?
   sen boyle bırsey yasasan unutrumusun?
   hayvan deılsınızkı ınsansınız.
   ıs bıttıkten sonra adetını kovalamayı bılıyor ınsan deılmı aa gelmedı acaba hamılemıyım dıye aklına getırebılıyor deılmı?
   rızık ALLAHtandır. cocuk elbet rızkıyla dogar.
   ısteklıyse cocugu yapsın ısteklı deılse korunup yapmasın olay bu

 • Atalet hiç kimsede tümüyle yok edilemeyeceği için, "yaşıyor olanların" lehine en yakın olan seçenek ne ise (kürtaja "evet", kürtaja "hayır" bakımından) o seçilmeli: Kürtaja evet. Neden mi? Çünkü ileri menzilde zararlı olduğunu düşündüğüm gebelik önleme (doğum kontrol hapı da denir) ilaçlarından daha yeğ bir seçenektir sağlık ve psikiyatri bakımından. Şahsen bana ne yediysem dokundu; şekerim 147 çıktı makarna yemekten dolayı, süt ve diğer, şu an aklıma gelmeyen tırı vırılar, bunlar bana dokunuyor idi ta ki spor yapana değin. Eh, âdeoğlunun onda dokuzundan fazlasından da spor beklenemeyeceğine göre -çünkü ne ruhi bir istek ne fiziki bir istek yok- çocuk aldırmak en kötü şıktır aleyhimizde olanından.

  Bence çocuk aldırmak, yani cenin öldürmek, yasal olsaydı I. ve II. Dünya Savaşları; inanılmaz büyük bir stres faktörü olan fahişelerin yarı sadistik ruhlu çocukları ve doğdukları zamana göre bebekleri ilerinin Adolf'ü seçen dangalakları, zamane günahkârları, üç öğün veballe beslenenleri yaratılmış olmazdı ki yirmişer-kırkar yıl sonralarında da bu savaşlar patlak vermez idi... "İnsan zihnin mekanizması değişmez" aksiyomuna göre ise, aynı tas aynı hamam devam edildiği söylenebilir.

  Bizde o tür bir protesto, ellerin parmaklarındaki işaret, hemen yok edilmeye çalışılırdı.

  0|0
  0|1
  • Dostum mevzu zaten gayrimeşru ilişkiler üzerinde yığılıyor. Gerisi fasa fiso. Karşı gelenletin düşünce temellerinde o durum var da işte yok geleceği şöyle olmasın bu olması şu olmasın bahane hepsi. Uçkura sahip oldumu işler düzelir

  • Hepsini Göster
  • @Kadındananlar Ahlaki gibi gözüken şeklidir günümüzdeki evlilikler, gayrimeşru ilişkilerin. Evet, haklısın; gayrimeşru cinsel ilişkilerdir mevzu bahis aslında. :) Ama unutmamalıyız ki evliliklerin çoğu duygudan yeterince nasibini olamadığından zaten, gayrimeşru ilişkinin, "ahlaki gibi gözüken şeklinden" ibaret maalesef...

  • Senin uçkur düşkünluğünuñ cezasını o sebi mi çekicek. Sen kendine insan mı diyorsun. Sen hiç kurtaj ile alınan bebekleri gördun mu. Şu ana kadar kim gitmiş prezervatiften. Ya suratına tükürmeye bile değmezsin. Haysiyetsiz katil zihniyetli canım

 • Elbette yasal olmalı. Tecavüz sonrası oluşan istenmeyen gebeliği sonladırma ya da kalıtsal hastalıklardan kaynaklı özürlü çocuk sahibi olmama gibi benzeri haklar, bir kadının insiatifine bağlı olmalı.

  5|0
  1|1
 • Tabiki yasaklanmalı. Hayati tehlike ve zorunluluklar olmadıkça kesinlikle olmamalı. Mevzu kadının bedeni değil bedeninin içinde yaşayan masum candır. Merak ediyorum bunu savunan kadınlar bu masum bedenin hayatına son vermenin hesabını verebiliyorlar mı. Sırf gözleri görmediği için ve tam olarak insan gelişimine ulaşmamış ama benzer ve canlı bir insanın canına kıymak hayatına son vermek cinayet ve vahşet değilmi. Kürtajın yasaklanması sadece iki konunun yolunu kapatacaktır zaten endişe edilen de budur. 1) Özellikle gayrimeşru ilişkilerde kişilerin kendilerine sahip olamaması yüzünden oluşan gebeliklerden kurtulamama endişesi , 2) Meşru evliliklerde istenmeyen gebeliklerden kurtulamama endişesi. Her iki durumda olay, sırf göz görmez gönül katlanmaz mantığıyla yapılan cinayettir. Şöyle düşünün ki: bu bebek büyüsün ve sakat dahi olsa dünyaya gelsin ve anne baba onu doğar doğmaz öldürtsün doktora, bu cinayet olmaz mı. Farkı ne ilk aylarda küçük olması mı?

  3|1
  2|0
  • peki o çocuğa bakamayacak durumdaysak ve sözde cinayet işlemek için kürtaj yaptırmayınca o çocuk için dahamı iyi olacak onun tüm hayatını zehir edeceksin çocukluğunu çalacaksın kürtaj yaptırınca belki katil olacaksın ama kürtajı yaptırmayıp o çocuğu doğurursan onun hayatını çalacağın için bu daha büyük bir cinayettir o çocuğa bakamadıkdan sonra doğurmanın ne manası varki? bir çocuğa bakmak ona sadece yemek verip okula göndermekmidir böyle düşünenler yüzünden ülkenin halini görüyoruz zaten

  • Hepsini Göster
  • bir insanın sürünmesimi daha iyi direktman hiç acı çekmeden yok olmasımı

  • @Sayuz hiç katılmıyorum neyse bu mevzu öyle bir iki kelime ile konuşulup çözümlenecek bir mevzu değil sizinle görüş kaidelerimiz farklı ilk önce bunları konuşmak lazım. O da böyle olmaz

 • Kürtajın zorunlu durumlar olmadığı sürece yasak olması kanaatindeyim. İnsanları öldürenlere nasıl katil veya suçlayıcı gözle bakıyorsak, buda doğmamış bir hayatın yok olmasını bile bile göz yummak. Bu da bir nevi suçtur. Bunu hak olarak görerek meşrulaştırmaya çalışmak ve bunu doğal bir olaymış gibi göstermeye çalışmak sadece şahsın kendini rahatlatma ve kendini haklı gösterme ihtiyacıdır.

  0|0
  0|1
 • Bir kürtaj videosu izleyin. Çocuk iğneden nasılda çırpınırcasına kaçıyor. Ondan sonra vicdanınız halen sızlamıyorsa kürtaja evet deyin.

  5|1
  1|0
 • Kürtaj tüm dünyada yasaklanmalı.

  5|2
  4|0
 • Şimdi şöyle bir durum var. bana ne kadar hakaret veya küfür etsenizde yazmanın vakti geldiği zaman yazan, anlatmanın vakti geldiği zamanda anlatan biriyim. tamamen konuya tarafsız ve adil bir şekilde yaklaşacağım. Biliyoruz ki, cinsel yaşamın bazı yerlerinde hatalar yapılır. ve bu hatalar nedeniyle ortaya çıkan kötü bir durum yüzünden, istenmeyecek şeyleri yapmak zorunda kalırız. kürtaj'da bunlardan bir tanesi. belli bir hatadan sonra, bayanın istenmeden böyle birşeyin başına gelmesine elbette üzülür. ama hakkıdır. istemediği birşeyi neden dünyaya getirsin? işin detayına girersek emin olun kafalar daha çok karışır. Zaten karışk, çorba etmenin bir manası yoktur.

  0|0
  0|0
 • İlişkiye giriyorsan alınacak 1001 türlü önlem var. Zevkini bir tık artırmak için korunmuyorsan o çocuğu aldırmaya da hakkın yok.

  2|1
  1|1
 • anayasaya göre kişilik hakları ve yaşam hakkı ana rahmine düştüğü anda başlar. bu duurmda kürtaj yaptıran katil olmuyormu sizce?

  0|0
  0|0
  • Kişilik hakları doğum ile başlar.

  • Hepsini Göster
  • @deniz-97 başlıyor hanımefendi başlıyor..

  • Kürtaj 10 haftaya kadar yasal diyorum mk hangi yaşam hakkı bu

 • Kürtaj yasal olmalı. Cünkü tutki gencecik bir kız yanlıslıkla hamile kaldı ya da durumu olmayan bir aile yanlıslıkla hamile kaldı o cocuga bakamıyorlarsa bence yapılıp sefillik icide büyütülmemeli yani ailenin kararına devlet karışmamalı. Şahsen kürtajı onaylamam ama objektif olarak devletin karısmaması gerektigini yasal olması gerektigini düsünüyorum

  1|1
  0|0
 • peki o çocuğa bakamayacak durumdaysak ve sözde cinayet işlemek için kürtaj yaptırmayınca o çocuk için dahamı iyi olacak onun tüm hayatını zehir edeceksin çocukluğunu çalacaksın kürtaj yaptırınca belki katil olacaksın ama kürtajı yaptırmayıp o çocuğu doğurursan onun hayatını çalacağın için bu daha büyük bir cinayettir o çocuğa bakamadıkdan sonra doğurmanın ne manası varki? bir çocuğa bakmak ona sadece yemek verip okula göndermekmi? bu düşünce yapısı yüzünden bugün ülkenin halini görüyoruz eğer o çocuğa bakamayacaksanız onu lütfen doğurmayın hayatını çalmayın

  0|0
  0|1
 • yapın efendim bol bol yapın çocukları. Sonra İstanbul bağcılar, Ankara yenidoğan gibi semtler daha bol olsun tecavüz hırsızlık uyuşturucu gırla gezsin memlekette.

  3|1
  1|0
 • Tabikide yasal olmalı. İsteyen yaptırır istemeyen yaptırmaz. Çok meraklıyız başkalarının tercihlerine karışmaya millet olarak.

  2|0
  0|0
 • Bir kedinin bile ölümüne katlanamıyoruz, deyip karnındaki canlı bir insanı öldürmek isteyen kadınlarıda, ben anlayamıyorum kusura bakma
  Siz hiç hamile bir kadının karnının, ultrason görüntüleri gördünüzmü?
  Oğlumun o görüntüleri hala gözümün önünde
  Bana göre bunu kim yapsa katildir bu özgürlük olamaz
  Bakmak istemezseniz verin devlete ya da baştan önlem alın bir sürü korunma yöntemlerivar yazık günah

  2|1
  1|1
  • peki o çocuğa bakamayacak durumdaysak ve sözde cinayet işlemek için kürtaj yaptırmayınca o çocuk için dahamı iyi olacak onun tüm hayatını zehir edeceksin çocukluğunu çalacaksın kürtaj yaptırınca belki katil olacaksın ama kürtajı yaptırmayıp o çocuğu doğurursan onun hayatını çalacağın için bu daha büyük bir cinayettir o çocuğa bakamadıkdan sonra doğurmanın ne manası varki?

 • bebek katilliğinin yasal olması kadar iğrencc bişey yok

  2|1
  2|0
 • yasal olmalı, kız tecavüze uğruyor söyleyemiyor ve sonra devlet kürtaj yapma diyor, hiç sevmediği sevmeyeceği bir bebek olması daha mı iyi, bu yasa bazı durumlara göre değiştirilmeli

  2|1
  1|1
  • tecavüze ugrayıp hamile kalanı kürtaj yapıyolar zaten abijim :D yapmamak saçmalık olur yasayla gelen yasak şu 2 kişinin isteyerek ilişkisi sonucu cocugu aldırmasına karşı zorla olan bir cinselligin meyvesini keserler zaten :d

  • @YasinSHN nette bak bakalım yeni kanunla yapılıyor mu

 • Ne kolay be. Daha doğmamış bir çocuğun hayatını çalmak. Birde sanki çok normalmiş gibi bahsediyorlar. Bunlar yaşamasın. Oksijen israfı hepsi. Boş yere kalabalık yapıyorlar. Lanet gelsin hepsine. Çevremden çıksa bunlar biri gibi direk bağı keser atarım. Isterse en yakınlarımdan olsun. s

  1|0
  2|0
  • peki o çocuğa bakamayacak durumdaysak ve sözde cinayet işlemek için kürtaj yaptırmayınca o çocuk için dahamı iyi olacak onun tüm hayatını zehir edeceksin çocukluğunu çalacaksın kürtaj yaptırınca belki katil olacaksın ama kürtajı yaptırmayıp o çocuğu doğurursan onun hayatını çalacağın için bu daha büyük bir cinayettir o çocuğa bakamadıkdan sonra doğurmanın ne manası varki? asıl onu doğurup o çocuğun hayatını çalıyorsunuz bunu iyi düşünün

  • @Sayuz o zaman o haltı yemiyeceksin. Sen uçkuruna sahip olamadın diye o bebeğin ne suçu var. Ayrıca kondom denen bir şey var. Doğum kontrol hapı diye bir şey var. Salak salak konuşup üste çıkmaya çalişma

 • Genc nufusu bulunmadigi icin devlet mecbur kilmis. Ingilizlere neden pç diyolsr biliyomusun cunku zamaninda genc nufusu o kadar azalmistiki devlet zorunlu olarak hapisanedeki kadin ve erkekleri ciftlestiro dogan cocuklari alip actigi kurumlarda kendisi yetistirmisti

  0|0
  0|0
 • Kendi isteği ile birisiyle birlikte olmuşsa bence yasak olmalı. Tecavüz vs. olağan dışı bir durumda yasal olması daha iyi. Sonuçta kendisi isteyerek yapmamış. Birde çocuk ile suçlu gibi ceza verilmemeli.

  1|0
  0|1
 • Erkekler Devam
  122

Kızlar Ne Diyor 116

 • Kürtaj yani tıptaki adıyla küretaj belirli bir haftaya kadar günah değildir o canlının içinde ruh yoktur çünkü ruhu olan bir canlıyı öldürmek günahtır bunu bilmeden gelmiş gene çakma müslüman sürüleri bu birincisi...
  İkinci olarakta kardeşim tüm kadınlara resmen halt ediyorsun bari sorumluluk al sahip çık diyorsunuz bunu diyen erkekler önce adam olsun sevgilisi hamile olup öylece bırakan erkek o kadar çok ki kadın napsın tecavüze uğrayanlar napsın söyleyin lan size göre kadın her zaman suçludur tabi kürtajların temel sebebi erkeklerdir bunu kimse inkar edemez hamile olupta ailesi öğrenmesin diye bir kadın kendini tüfekle vuruyorsa bunun sorumlusu bir erkektir özetle ÖNCE SİZ ADAM OLUN SONRA KİRTİJ CİNNİYİTTİR YİSİKLİNMİLİ diyin !

  2|0
  0|1
 • Kürtaj sadece vicdani boyutuyla değil sağlık açısından da kadına ve doğurganlığına zarar veren bir işlemdir özellikle hijyen kurallarına dikkat edilmezse kadının bir dünya hastalıkla uğraşmasına sebebiyet verebilir. Bu açıdan verilen karar doğrudur bu tip ülkelerde zaten erken yaşta doğumlar dikkat çeker varsın şimdi yapsınlar kürtajdan sonra üstüne bir de gebe kalmakla yıllarca uğraşırlar bu nedenle kararı yerinde bulunuyorum gerçi bir kadın anne olmak istemese de onu ne yasalar ne de yasaklar tutar bir yolunu bulurlar, :)

  1|0
  1|0
 • her şeyden önce ben de bir kadınım
  kendi bedenimde yarattığım
  kendi bedenimde beslediğim
  kendi bedenimde büyüttüğüm canı
  ben daha çok önemserim
  o yüzden bu görüşün altına
  sin ni diyisin
  kirtij ciniyittir
  sin insin misin yazacaklar
  yazıyı okumayı burada bırakabilirler
  evet yasal olmalı
  evet kürtaj bir haktır
  elbette belli bir haftaya kadar
  mümkünse belli bir eğitim seviyesinde
  belli bir zeka düzeyine sahip insanların
  kürtaj tercih hakkını kullanabilmeleri şartıyla
  türkiye'de durum ne yazık ki içler acısı
  tecavüz ve sağlık durumlarını geçiyorum
  insanlar inanılmaz derece cahil
  başka ülkelere baktığında
  insanların çocuk sahibi olmanın da
  istemiyorlarsa nasıl çocuk yapmayacaklarının da
  korunma yöntemlerinin de
  seksin de
  kürtajın nedenleri sonuçlarının da
  büyük bir bilgisi ve bilincinde olduğunu görüyoruz
  bu durumda o insanı
  hala neden kürtaj yaptırdığıyla ve
  neden kürtajı savunduklarıyla yargılamak
  mümkün olabilir mi?

  1|0
  1|0
 • Hmm önüne gelenle yatıp hamile kalınca anında sorumluluk alamayacağı için çocuk aldıran vicdansız kadınların serzenişi gibi olmuş bu protesto 😂 😂 özel durumlarda çocuk aldırılabilir belki ama dediğim gibi kamu malı gibi olan kadınlara yasak olsun 😂 😂 😂

  0|1
  2|0
 • Bence yasal olmamali ve en agir ceza gelmeli anlik keyfin icin sonrdan bir canliyi olduruyorsun. Korun veya baska bir yontem bul.
  Ben dogru bir davranis olarak bulmuyorum.

  1|1
  1|0
 • Yav seks yapıyorsunuz, korunmayı da beceremiyorsunuz. Beceriksizliğiniz sonucunda bir can gidiyor.
  Bu kadar aptallık olmaz.

  1|1
  0|0
 • kürtaj yasal haktır.

  türkiye'de tecavüze uğrayan kadına ''doğur çocuğuna biz bakarız'' diyorlar. saçmalığa bak tecavüzün normalleştirildiği kürtajın yasaklandığı ülkeler 3. dünya sınıfı ülkeleridir. türkiye'de bu ülkelerin başında geliyor maalesef.

  2|2
  0|3
  • Ortada bir hak varsa o hak sebi ye aittir. Oksijen israfından başka bir şey değilsin. Nasıl oluyorda o sebi ye cansız bir eşyaymış gibi tavır alıyorsun.

 • Saçmalığa bak benim doğurup büyüteceğim veya aldıracağım çocuğa devlet mi karar verecek.

  3|0
  1|0
  • Büyüteceğin bebeğe karışan yok ha biri bıçaklayıp öldürmüşün ha kürtaj yaptırmışın istisnai durumlar hariç hapis cezası bile olabilir bence bırak yasağı.

  • Hepsini Göster
  • Bu dogurup buyutecegin babasi belli cocuk icin bir yasak degil, bu onunla bununla yiyişip hoplayan ziplayan hamile kalinca da babasini bulamayan ya da reddedilen kadinlarin veya katledilen gunahsizlarin yahud zinalarin onlenmesi icin

  • Sana ne başkalarının bedeninden sana ne seçimlerinden. yiyişmek kelimesini kullanan birinin ne olduğu da ortada 😄

 • Katiller.
  Katillik bu. Madem istemiyorsun yapma! O bebeğin suçu ne? Senin bir kaç dakikalık zevkin yüzünden neden bir yaşam sona ersin?

  1|0
  0|0
 • Kimsenin özeli kimseyi ilgilendirmez hükümet uckurugu bırakıp yapması gereken işleri yapmalı. Insanlar kafayı yemiş. Evet kürtaj çok kötü birşey ama anne baba bakmayacak ya da çok kötü şartlar altında bakacaksa bebek için daha fena bir durum sonuçta bu. Ki devlet de doğru düzgün bakmıyor kendi bünyesinde olan çocuklara

  0|1
  0|0
  • çocuk ilerde hayatını düzeltebilir bırakta ölüp ölmeyeceğine Allah karar versin anne babası kim ki onu öldürme kararı alabiliyo

  • Hepsini Göster
  • Yapmasınlar o zaman. Durumun yoksa bulaşmıyacaksın. Prezervatif vs bir sürü seçenek var ama çogu beyni yerine üreme organlarıyla düşündüğü için o sebiler öldürülüyor.

  • @EvcilAyı aynen sonunda benim kafadan biri

 • Yani tartısılıcak bır konu 10 dk lık zevk yasıycak dıye korunmayı ıhmal ederek bir can a kıydıgını umursamayan insandan ne kadar anne olur ya da kurtaj yasak diye zoraki dogurup anne sevgisi gosteremiycek birine boyle bır yasanın denk geldıgını dusunsenıze o dogucak yavrunun gunahı ne hayatının sonuna kadar bır parcası eksik olarak yasıycak bır cocuk dusunsenıze yanı boyle bır yasa cıkıcak ıse cok ıyı ayarlanmalı gereken yerde uygulanmalı dıye dusunuyorum

  0|0
  1|0
 • Yasak konulması saçmalıktır. Kürtaj olmamaya teşvik yapılabilir gayet insani bir şey. Ancak sen kimsin ki benim bedenime hükmetmeye çalışıyorsun. İster taşırım ister taşımam. Benim kararım.

  2|0
  2|1
  • Senle daha önce konuşmuştuk. O yüzden önce saygıyla sonra bir şey sormak istiyorum. Kadın cinayetleri diyenler neden bunada bir çocuk cinayeti demiyor? O da can değil mi? Etini cımbız gibi birşey le parçalamak ne kadar insanca?

  • Hepsini Göster
  • Mastürbasyon farklı bir olay o durumda hala bir can meydana gelmiş olmuyor bunu sende biliyorsun

  • @İnsanolmalı belli bir süre geçmediği sürece cenin için de aynı şey geçerli. Henüz bir bebek oluşumu söz konusu olmuyor. Kalkıp 7 aylıkken kürtaj yapılsın demiyorum ben. Ama 2-3 aylık bir cenin zaten oluşumunun çok başında. Sperm yumurtanın içine girdi o zaman o artık bir insan demek sperme insan demekle aynı bence.

 • Olmamalı. Kimse bakamayacağı bir bebeği 9 ay karnında taşımak, dünyaya getirmek zorunda değil. Bu eziyeti ne kendine ne o masuma yapmak zorunda değil. Ha bu demek değildir ki önüne gelen yatsın kalksın korunmasın, hamile kalsın ve kürtaja koşsun. Buna sınırlama gelmeli yani. Yasal düzenlemeler olmalı. Tecavüz edilip hamile kalmış biri neden Doğum yapsın mesela? Veya yaşı küçül, korunmayı bilmeyen bir kız hamile kalmışsa nasıl doğuracak? Kürtaj yasak olsun diyen bencildir yani.

  1|0
  0|0
 • Kürtaj haktır. Polonyada çok keskin bir şekilde bu yasak gündeme geldi. Hastalık ya da tecavüz gibi vakalarda dahi kürtaj yasaklanmaya çalışıldı. Bence tamamen saçmalıktan ibaret, hasta bir çocuğu dünyaya getirmek istemem, tecavüzden olan bir çocuğa bakmak istemem. Kürtaj bu kadar korkunç bir suç ise ergenliğe giren tüm erkeklerden döllenme için yeterli spermi alıp sperm bankaları gibi ileride kullanılmak üzere donduralım. Ve tüm erkekleri kısırlaştıralım. Böylece kürtaj sorunumuz kalmaz, erkekler de gereksiz yere bizim vücudumuzda olan bir olaya karışmak zorunda kalmaz.

  1|0
  1|1
  • bu arada erkeklerin kısırlaştırılması hakkındaki beyanatım sadece kinayedir. Erkeklerin sürekli kürtaja karışmasına karşılık bizler de en az bunun kadar saçma olan erkeklerin kısırlaştırılmasını öne sürebiliriz.

 • ben kürtaja karşıyım ama yasaklanmasına da karşıyım.. zaten belli bir ay dan sonra alınmıyor. kişilerin tercihi olmalı bu..

  0|0
  0|0
 • Kürtaj serbestisinden ziyade prezervatif ve doğum kontrol hapları konusunda öncelikle insanlar bilinçlendirilmeli. Sonuçta karnında taşıdığın bir can. Bir hayvana eziyet etmek ya da orman yakmak gibi suçlar infiale yol açarken bir cana kıyma meşruiyetini insanların benim bedenim gibi bir bencil bir mazarete dayandırmalarına sıcak bakmıyorum. Sonuçta senin bedeninin içindeki başka bir canlıdan bahsediyoruz artık biz. Her ne kadar sen onu ortadan kaldırmak istesende.

  0|1
  0|0
 • Ben kürtajın mahkemesi olması gerektiğini düşünüyorum. Her isteyen değil de, gerçekten ihtiyacı olan yaptırmalı.

  0|0
  1|0
 • Şuanda annem beni öldürse kesin olarak hapse girer ve kimse buna karşı çıkamaz. Kürtajın bundan farkı nedir? Bir kadın sırf onun bedeninde olduğu için başka bir bedeni katleder mi?

  1|0
  0|0
 • Kimse dogurmayacagi çocuğu yapmasin

  2|2
  0|0
 • Kürtajın yasallaştırılması kadar saçma birşey yok kimse kusura bakmasın ama senin 5 dk zevkin için bir bebeğin özgürlüğünü alamazsın eğer sürekli sev işmek istiyorsan rahmini aldır istediğin kişiyle yiyi şirsin o vakit ayrıca Allahın verdiği bir canı senin alma gibi bir hakkın yok bu caniliktir katil oluyorsunuz ha 30 40 yaşnda birini öldürmüşsün ha karnındaki bebeği aldırıp onu öldürmüşsün caniliktir bu kürtaj yasal falan olamaz

  0|0
  0|0
 • Kızlar Devam
  96
Yükleniyor...