Giritli var mı aranızda?

Çok cana yakın misafir perver, otu çok seven bu yüzden inek fıkrasına konu olan, genelde sahil kasabalarında oturan , kendilerine has kültürleri ve şiveleri olan zeytin yağını neredeyse içen, uzuuun ömürlü akdeniz insanlarından bahsediyorum. burdamısınız? :)

0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• bahsettiğin özellikler bende ve ailemde mevccut ama giritli mi oluyoruz bilmiyorum

0|0
    0|0
    • neredelisiniz

• Hayat turunçlu ve çevresinde çok sayıda giritli olduğunu biliyorum.

• bilmiyorum ki yani kimse giritliyiz demedi işte

• Yok canım

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 1

• Giritli Türklerin büyük kısmının soylarında Rumluk, Yunanlılık ve Araplık vardır. Giritte yaşayan Türkler bu adada yaşayan Rumlarla, Yunanlılarla ve Araplarla karışıp evlenip akrabalık kuruyorlar. Hatta Girit adasında yaşayan Araplar, bu ada Osmanlı Devleti tarafından feth edilip Türkler yerleştirildikten sonra 1700'lü ve 1800'lü yıllarda Türklerin arasına karışıp tamamıyla asimile oluyorlar.

0|0
    0|0
    • evet kardeşim doğru bir sav bu, ama bir farkla, rum olanlar adada hiç bir baskı olmadığı için dinlerinden hiç bir zaman kopmadılar. ve geren 1890 isyanında gerek 1923 mübadelesinde anadoluya hiç gelmediler. gelenler hep müslüman nüfustu. arap olma ihtimalimiz çok yüksek. ama arap kültürü hiç bir zaman görülmez gelenlerde. orası bambaşka bir kültür mozaiğidir. kendine has yemekleri manileri kıyafetleriyle hiç bir zaman yunanlılığı da kabul etmemiştir, adadaki rumlar bile.

Yükleniyor... ;