Alevilik ve sünnilik arasındaki fark nedir?

sadece meraktan soruyorum? :)


0|0
430

En İyi Erkek Görüşü

 • Bir Alevi olarak bazı enteresan yorumlar okuduğumda hala bu çağda ne kafada insanlar olduğunu görüyor, her gördüğümde tekrar şaşırıyorum. Alevilik kimilerine göre mezhep, kimilerine göre dinsizlik ama bir Alevi'ye göre Ali'yi sevmek, onun yolundan gitmektir. Bu bir inanış biçimi değil yaşam felsefesidir. Elhamdülillah herşeyden önce müslümanız, abdestsiz gezer derler, öyle değildir, kuran okumaz derler öyle değildir, dini bilmez derler öyle değildir, oruç tutmaz derler öyle değildir. Hepsini yapan hakkını veren birçok alevi var. Herşeyden önce dediğim gibi Müslümanız Elhamdülillah, tek anlamadığım, bu ülkede birşeyler bölünsün diye ortaya atılan, ortadoğuyu paramparça eden Mezhepcilik oyununa bu çağda insanlar nasıl inanıyor? Şimdi akıllının biri ama siz namaz kılmıyor, oruç tutmuyor, abdest almıyorsunuz diye çıkışabilir, yok mum söndü şu oldu bu oldu diyeceklerde cıkacak. AKLI KIT İNSANLARA BİRŞEY ANLATMAK ZORUNDA DEĞİLİZ, Her inanç kendine, her duygu insana... Ben Allah ile aramda bir başkasının basma kalıp fikirlerinden oluşan bir köprü kurmuyorum. Ramazan orucu + 12 imam orucu tutuyorum, kurban kesiyor sadaka veriyorum, namaz kılıyor Kur-an okuyorum. Beni benden başka yadırgayabilecek ve sorgulayabilecek yalnızca ALLAH var, o nedenle güzel arkadaşlarım Alevi-Sunni-Hanefi değil, kişinin özüne bakmak lazım. Malum her namaz kılan takke takan insan insan olamıyor, her geçen gün daha iyi görüyoruz, ayrıma gerek yok... Hayırlı günler.

  0|1
  0|0
  • Hz Aliyi Sevmek Alevilikse bende Aleviyim diye tuhaf bir cümle ortalıkta sürekli çevriliyor. Sanki Aleviler Hz Aliyi bir putu seviyormuş gibi gösteriliyor. Aleviler Hz Aliyi Hz Muhammedin Amcasının Oğlu Olduğu İçin Ve Onun Vefatından sonra Onun Halifesi olarak Hz Aliyi kabul ettikleri için Hz Aliye Hürmet ederler. Aleviler Ömeri, Osmanı. Ebu Bekir Halife Kabul etmezler. Suniler Hz Aliyi Dört hak halifeden dördüncüsü olarak kabul eder ve saygı gösterirler. Sunniler Hz Alinin Camiye Gittiğini İddia Eder Alevilerse Cem Evinde Gittiğini. Aleviler Kuranı Kerimde Mescit diye geçen bütün kelimeleri Türkçeye Cem Evi Diye Çeviriyorlar. Sünnilerse Mescit Kelimesini Cami Diye Türkçeye Çeviriyorlar. Sünniler Kuranda ki Sala Kelimesini Türkçeye Namaz diye çeviriyorlar Aleviler Dua/Niyaz diye çeviriyorlar. Alevilikle, Sünnilik ve Şiilik arsaındaki ilişki en iyi şu şeklide açıklanabilir. Sünniler Hristiyanlıktaki Katolikler gibi. Şiiler otodokslar gibi. Alevilerse süryaniler gibi ele alınabilir.

  • Hepsini Göster
  • Biz Türkmen Alevilerde şu şekilde durum: Alevilerin ibadethanesi Cami değildir Cem evidir. Aleviler Cem Evinde İbadet eder. Türkiye'de 5000 Civarında Cem Evi Mevcuttur. Aleviler Sünni mezheplere mensup değildir. Yani Peygamber efendimizin vefatından sonra ömeri osmanı, bekiri halife olarak kabul etmez. Peygamber efendimizin vefatından sonra Hz Aliyi Halife olarak kabul eder. Açıkcası Camiye giden kişiye Alevi denmez. Eğer Alevi Birisi Camiye gidiyorsa o da Sünni olmaz. O Alevi Alevilikten çıkmış Şiileşmiş olur. Namaz kılan Hilafet mevzusunda Hz Aliyi halife olarak kabul ediyor diğer üç halifeyi kabul etmiyorsa ona Şii diyoruz. O artık Alevilikten çıkmıştır. Namaz kılıyor 4 halife de hak diyorsa ona da Sünni diyoruz. Yani namaz kılanlar Alevilikten çıkmış oluyor. Bizle bir alakası yok. Alevilikte kendine kuralları olan sabit ibadet şekli olan bir inançtır.

  • Alevi Müslümanlarla Sünni Müslümanlar Arasındaki Fark
   alevilikvebektasilik.blogcu.com/.../7989231

En İyi Kız Görüşü

 • Kardeşim bunların hepsi uyduruktur.. Peygamberimiz zamanında böyle bir şey yoktu..

  Sünnilik: Hz. Muhammed in davranışlarını yorumlayan 4 büyük alimin öğretileri günümüzdeki sünni mezhepleri oluşturmuştur, bunlar: hanefilik, şafilik, malikilik, hanbelilik (vahabililik) tir. Bunlar Kuran da yoktur insanlar peygamberin ölümünden sonra siyasete karıştırmışlar inançları ve alimlere yakın durarak mezhepçiliği geliştirmiştir, bunda o alimlerin suçu yoktur sadece alet edilmişlerdir.

  Alevilik: Bu da diğerleri gibi uyduruktur ancak bu biraz daha saçmadır diğerlerine göre. Hz. Ali yi kendi yaşam şartlarına uydurarak işte Kuran daki farz ibadeti terk ederek, kıçlarından uydurdukları bir hoşgörü halidir.

  Sonuç: bunların hiç biri Kuran da yoktur, uydurmadır, islamda mezhep diye bir kavram yoktur, Hz. Muhammed öldükten sonra emevilerin kışkırtmasıyla oluşturulan saçmalıklardır.. Bir müslümanın rehberi sadece ama saadece Kuran ve sahih hadislerdir..

  1|0
  0|0

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 29

 • Biri bir İslam mezhebidir.

  Öbürü İslam'a yeni geçmiş türklerin kendi kültürlerini İslam ile harmanlayıp oluşturdukları tasavvuf etkisinde bir inanç biçimidir.

  Alevilik toplum tabanlıdır, ibadet gibi şeylerden çok ahlak, edep ve uyuma önem verir.

  Sünnilik kişi tabanlıdır, kişinin Allah ile arasındaki iletişime önem verir.

  Uzun hikaye tabii bunlar, burada etraflıca tartışılamaz.

  0|1
  0|0
  • Biz Hz Muhammedin yaşarken Cem ibadeti yaptığına inanıyoruz. örneğin Sunniler Hz Alinin Camiye Gittiğini İddia Eder Alevilerse Cem Evinde Gittiğini. Aleviler Kuranı Kerimde Mescit diye geçen bütün kelimeleri Türkçeye Cem Evi Diye Çeviriyorlar. Sünnilerse Mescit Kelimesini Cami Diye Türkçeye Çeviriyorlar. Sünniler Kuranda ki Sala Kelimesini Türkçeye Namaz diye çeviriyorlar Aleviler Dua/Niyaz diye çeviriyorlar. Alevilikle, Sünnilik ve Şiilik arsaındaki ilişki en iyi şu şeklide açıklanabilir. Sünniler Hristiyanlıktaki Katolikler gibi. Şiiler otodokslar gibi. Alevilerse süryaniler gibi ele alınabilir.

  • Hepsini Göster
  • Her sizin inandığınız şeye inanmayanı bilgisiz bellemeyiniz, inanmayacaksın ama insan aleviliğin iç yüzünü bilip, 'Bu çok saçma' da diyebiliyor.

  • o kişisel bir tercihtir. onu her düşünce için belirtebilirsin. ona saygım var

 • Alevilik Türk kültürü ve İslamın birleştiği, Allah ve hz muhammed in yolundan giden ve Hz ali nin ahlakına saygı ve sevgi duyulan inanç biçimidir.

  İbadetlerini cemevlerinde yaparlar. Kadını camide ki gibi dışarı atmazlar. İnançlarını gönülden yaşarlar. Namazlarını da kılar oruçlarını da tutarlar. Tabi bunlar gerçek alevilik.

  bir elinde bira islama küfür edenler alevi olduklarını zanneden inançsız kişilerdir.

  Sünnilikse arap kültürü ve islamın birleştigi inanç türüdür. Çok katıdır. Kadınlar 2. plandadır. Türklüğe dair ne varsa kaybetmişlerdir. Özünde alevilikle aynıdır. Allah ve Hz muhammed yolunda giderler.

  Osmanlı devleti yavuz sultan selim'e kadar alevi kültürünün etkisiyle yönetilmiş ve dünya devleti olmuştur. Ne zaman ki yavuzdan sonra genel anlamda da kanuni zamanında sünnileşmeye başlamış o zaman yavaş yavaş yıkılma sürecine girmiştir.

  Bu tüm tarihçilerin kabul ettigi ve bildigi bir gercek

  1|0
  0|3
  • Tüm tarihçilerin mi? :) Alevilik bu muymuş. Elde ki tarihi kaynaklar alevilik-islam ayrı diyor. evrenvenur.wordpress.com/.../ Burdan okuyabilirsiniz.

  • : Alevilerin ibadethanesi Cami değildir Cem evidir. Aleviler Cem Evinde İbadet eder. Türkiye'de 5000 Civarında Cem Evi Mevcuttur. Aleviler Sünni mezheplere mensup değildir. Yani Peygamber efendimizin vefatından sonra ömeri osmanı, bekiri halife olarak kabul etmez. Peygamber efendimizin vefatından sonra Hz Aliyi Halife olarak kabul eder. Açıkcası Camiye giden kişiye Alevi denmez. Eğer Alevi Birisi Camiye gidiyorsa o da Sünni olmaz. O Alevi Alevilikten çıkmış Şiileşmiş olur. Namaz kılan Hilafet mevzusunda Hz Aliyi halife olarak kabul ediyor diğer üç halifeyi kabul etmiyorsa ona Şii diyoruz. O artık Alevilikten çıkmıştır. Namaz kılıyor 4 halife de hak diyorsa ona da Sünni diyoruz. Yani namaz kılanlar Alevilikten çıkmış oluyor. Bizle bir alakası yok. Alevilikte kendine kuralları olan sabit ibadet şekli olan bir inançtır.

  • Biz Hz Muhammedin yaşarken Cem ibadeti yaptığına inanıyoruz. örneğin Sunniler Hz Alinin Camiye Gittiğini İddia Eder Alevilerse Cem Evinde Gittiğini. Aleviler Kuranı Kerimde Mescit diye geçen bütün kelimeleri Türkçeye Cem Evi Diye Çeviriyorlar. Sünnilerse Mescit Kelimesini Cami Diye Türkçeye Çeviriyorlar. Sünniler Kuranda ki Sala Kelimesini Türkçeye Namaz diye çeviriyorlar Aleviler Dua/Niyaz diye çeviriyorlar. Alevilikle, Sünnilik ve Şiilik arsaındaki ilişki en iyi şu şeklide açıklanabilir. Sünniler Hristiyanlıktaki Katolikler gibi. Şiiler otodokslar gibi. Alevilerse süryaniler gibi ele alınabilir.

 • aleviyim. ama beş vakit namazımı kılar ve ramazanda orucumu tutarım akrabalarım dışladı sevgilim benden ayrıldı... arasındaki tek fark ibadet farklılıkları sadece alevilerin beş vakit namaz kılmaamsı ve oruç tutmaması. her iki tarafındanda yobaz denilen tutucuları var her iki taraftada islamda çoğu şirk kabul edilen ritüeller var... yoksa Rab tek... haa bizimkiler bu kuranın değiştirilmiş olduğuna asıl kuranın eski kuran olduğuna dair saçma sapan bir ön yargıdalar hâlâ haa birde sünni kesim bizimkiler gusul abdesti alırken niyet etmezler yaaaa mındar olarak kabul eder kestiği etleri yemezler. özellikle koyu cahil tututcu kesimler yapıyor bunu. cem evinde ibadetmi olur diyor sunni ulan sende tekkede defle dans ediyorsun seninki oluyorda onunki niye olmuyor o zaman iki tarafında hataalrı çok

  0|0
  0|0
  • Türkiye'de 5000 Civarında Cem Evi Mevcuttur. Aleviler Sünni mezheplere mensup değildir. Yani Peygamber efendimizin vefatından sonra ömeri osmanı, bekiri halife olarak kabul etmez. Peygamber efendimizin vefatından sonra Hz Aliyi Halife olarak kabul eder. Açıkcası Camiye giden kişiye Alevi denmez. Eğer Alevi Birisi Camiye gidiyorsa o da Sünni olmaz. O Alevi Alevilikten çıkmış Şiileşmiş olur. Namaz kılan Hilafet mevzusunda Hz Aliyi halife olarak kabul ediyor diğer üç halifeyi kabul etmiyorsa ona Şii diyoruz. O artık Alevilikten çıkmıştır. Namaz kılıyor 4 halife de hak diyorsa ona da Sünni diyoruz. Yani namaz kılanlar Alevilikten çıkmış oluyor. Bizle bir alakası yok. Alevilikte kendine kuralları olan sabit ibadet şekli olan bir inançtır.

  • Biz Hz Muhammedin yaşarken Cem ibadeti yaptığına inanıyoruz. örneğin Sunniler Hz Alinin Camiye Gittiğini İddia Eder Alevilerse Cem Evinde Gittiğini. Aleviler Kuranı Kerimde Mescit diye geçen bütün kelimeleri Türkçeye Cem Evi Diye Çeviriyorlar. Sünnilerse Mescit Kelimesini Cami Diye Türkçeye Çeviriyorlar. Sünniler Kuranda ki Sala Kelimesini Türkçeye Namaz diye çeviriyorlar Aleviler Dua/Niyaz diye çeviriyorlar. Alevilikle, Sünnilik ve Şiilik arsaındaki ilişki en iyi şu şeklide açıklanabilir. Sünniler Hristiyanlıktaki Katolikler gibi. Şiiler otodokslar gibi. Alevilerse süryaniler gibi ele alınabilir.

 • bizans kayserinin uc beyliklerinden turk obasindan turkleri esir alip kilictan geciren o zaman ki ismi costantinapolie olan sehre esir alip kacirilan turkleri mektup yazarak ''''... o esirleri geri vermezsen costantinapolie ye ordumla gelip alemlere ibret olarak birakirim..'''' diyen yuce turk hakani sultan sencer kadar sunni turk bugun toros daglarinda '''.. aslimi sorarsan avsar soyundanim..'' diyen dadaloglu gibi turk alevisi olursanz aranizda fark kalmaz... akedemik ve tarihi.. fikih.. tasavvuf olarak uzun konular turk kendini ayrimamali bu benim dusuncem...

  0|1
  0|0
 • SÜNNİLİK
  “Ehl-i sünnet” olarak bilinen bu kavram zaman zaman halk dilinde sünnilik olarak adlandırılmaktadır. Ehl-i sünnet anlayışını benimseyen müslümanlar dünya üzerideki müslüman nüfusunun %80-%85′lik kısmını oluşturur. Sünnilik siyasi olarak ayrıldığı şiiliğin yanında keni içerisinde de 4 fıkhi mezhebe, ve itikadi 2 mezhebe ayrılır. Ancak bu ayrılıklar “ehl-i sünnet” anlayışına zarar vermez, çünkü ayrılan mezhepler ehl-i sünnet inanışına göre Kur’an ve sünnet yani Hz. Muhammed in öğretilerine tezat oluşturmaz. Örneğin iki farklı fıkhi mezhep olan şafilik ve hanefilik abdesti bozan durumlar için farklı haller zikretmiştir. Bu farklılık Hz Muhammed in aynı olay için farklı olaylarda farklı tavır sergilemesi ile ilgilidir. Ancak bu ayrım sonuçta İslami rükünlere bir tezat oluşturmaz. Bir başka örnek zikredecek olursak, boşanma Katolik Hristiyanların aksine İslamda dinen çok durumda geçerli ve zaman zaman şart bir haldir. Ancak boşanmanın da önüne evliliğin ciddi bir mesele olduğunu hatırlatan bir takım setler çekilmiştir. Bu setler şafi mezhebinde biraz daha yumuşak fakat hanefilik de biraz daha ağır olabilmektedir. Önemi bir bilgi olarak zikredelim ki; Ehl-i sünnettin içinde ayrılmış bu mezhepler arasında bir insan gerekli durumlarda tercihte bulunabilir. Bu mezhep imamları ve büyük müçtehidler tarafından icazet almıştır. Örneğin; Şafi mezhebinde kadınla temas abdesti bozarken Hanefi mezhebinde kadınla tema sabdesti bozmaz. Hac ibadetinde zorunlu hallerden dolayı kadın -erkek arasında bir temas kaçınılmaz oluyor. Bundan dolayı Şafi mezhebi Kabede Hanefiliğe uymayı telkin eder.

  0|0
  0|0
  • ALEVİLİK

   Alevilik Türkiye’de Sünnilik’ten sonra en fazla mensubu olan ikinci dini inanış türüdür. Birden çok kolu olduğu için tam olarak Alevilik budur diye bir açıklama yapmak pek mümkün gibi gözükmektedir. Çünkü her inanışta olduğu gibi Alevilikte de bir çok farklı kol bulunmakta ve bunlar arasında büyük farklar bulunmaktadır. Hatta Aleviliğin İslamı bir mezhep olup olmadığı dahi tartışma konusudur. Sünni kesimin bir kısmı Aleviliği tamamen İslamda olmayan İslam dışı benimsedikleri için İslami bir mezhep değildir hatta ayrı bir dindir şeklinde tanımlarken iken İslami bir inanış biçimi olduğunu söyleyenler de olmuştur. Bu açıklamaların altında Kavramsal alanda Aleviliğin birkaç tanımı yapılmakta ve bunun doğal bir sonucu olarak Alevi kelimesi birkaç topluluğa nisbet edilmektedir.
   Birinci olarak Aleviliği Türkçe telaffuzu iledeğerlendiren görüş etrafında konuşacağız. Buna göre Alevilik, Ali ile evi kelimelerinin birleştirilmesinden meydana gelmiştir. Ali + ev

  • detaylarını aşağıdaki linkten öğrenebilirsin

   www.msxlabs.org/.../...lik-arasindaki-farklar.html

 • Ne kadar boş insan varmış. Kimi Aleviliği türklere bağlamış kimi mezhep yapmış kimi Aleviliği Hz. Aliye Sünnliği ise Hz. ömere bağlamış sağdan soldan duydukları yalan yanlış bilgilerle yorum yapılıyor.

  Alevilik Hz. Ali ve Hz. Muaviye savaşlarına kadar dayanır.
  Bir tarafda Peygamber efendimizin Ben şehrin merkezi isem o şehrin Anahtarıda Hz. Alidir diyerek övdüğü bir insan diğeride gene peygamber efendimizi en iyi komutanlarından birisi ihtilaf ayrılıkları sonucunda karşı karşıya gelir ve savaşırlar.
  O savaşda Hz. Ali tarafında Olanlara Ali Taraftarları anlamında söz kullanılmıştır. O taraftarlar yani Hz. Alinin yanında olanlar zamanla araya nifat tuhumlarınında girmesi ile Aleviler olarak ayrılmıştır. Alevi olarak İslamda ne bir mezhep nede bir tarikat mevcuttur. Hz. Ali Camide öldürüldü diye camiye girmeyen kendi ibadethanelerini yapan Alevi taraftarların çoğu islamdan uzaktır. Arada İSlamdan kopmayan namazını kılan ve orucu tutan aleviler vardır.

  0|1
  0|0
  • Aynen bu en dogrusu

  • Hepsini Göster
  • @Ragnar_Lodbrok Biz Hz Muhammedin yaşarken Cem ibadeti yaptığına inanıyoruz. örneğin Sunniler Hz Alinin Camiye Gittiğini İddia Eder Alevilerse Cem Evinde Gittiğini. Aleviler Kuranı Kerimde Mescit diye geçen bütün kelimeleri Türkçeye Cem Evi Diye Çeviriyorlar. Sünnilerse Mescit Kelimesini Cami Diye Türkçeye Çeviriyorlar. Sünniler Kuranda ki Sala Kelimesini Türkçeye Namaz diye çeviriyorlar Aleviler Dua/Niyaz diye çeviriyorlar. Alevilikle, Sünnilik ve Şiilik arsaındaki ilişki en iyi şu şeklide açıklanabilir. Sünniler Hristiyanlıktaki Katolikler gibi. Şiiler otodokslar gibi. Alevilerse süryaniler gibi ele alınabilir.

  • Türkiye'de 5000 Civarında Cem Evi Mevcuttur. Aleviler Sünni mezheplere mensup değildir. Yani Peygamber efendimizin vefatından sonra ömeri osmanı, bekiri halife olarak kabul etmez. Peygamber efendimizin vefatından sonra Hz Aliyi Halife olarak kabul eder. Açıkcası Camiye giden kişiye Alevi denmez. Eğer Alevi Birisi Camiye gidiyorsa o da Sünni olmaz. O Alevi Alevilikten çıkmış Şiileşmiş olur. Namaz kılan Hilafet mevzusunda Hz Aliyi halife olarak kabul ediyor diğer üç halifeyi kabul etmiyorsa ona Şii diyoruz. O artık Alevilikten çıkmıştır. Namaz kılıyor 4 halife de hak diyorsa ona da Sünni diyoruz. Yani namaz kılanlar Alevilikten çıkmış oluyor. Bizle bir alakası yok. Alevilikte kendine kuralları olan sabit ibadet şekli olan bir inançtır.

 • Alevilik-Aluvilik-Luvilik
  Bilinen en eski dindir. Işık insanları çok az duymuşsundur Işık insanlarının. Belirli tanrıları vardı bilinen en eski dinin sahibiydi. Ve çok hoşgörülü insanlardı Yunus Emre'de onların içindeymiş buna dair bulgular varmış ama kesinliğiyle ilgili bilgim yok. Her neyse. İslam'da ki Ali ile Luvilik'de ki Ali farklı kişilerdir. İslamla hiçbir bağlantısı yok. Ama o dönemin şartlarında Luviler sürekli şavaş gördükleri için saklanmak zorunda kalmış. Ve inanç şekilleri tamamen değişmiştir. Işık insanları tarihe yön vermişlerdir. Ve islamla bir bağlantısı yoktur.

  0|0
  0|0
  • Biz Hz Muhammedin yaşarken Cem ibadeti yaptığına inanıyoruz. örneğin Sunniler Hz Alinin Camiye Gittiğini İddia Eder Alevilerse Cem Evinde Gittiğini. Aleviler Kuranı Kerimde Mescit diye geçen bütün kelimeleri Türkçeye Cem Evi Diye Çeviriyorlar. Sünnilerse Mescit Kelimesini Cami Diye Türkçeye Çeviriyorlar. Sünniler Kuranda ki Sala Kelimesini Türkçeye Namaz diye çeviriyorlar Aleviler Dua/Niyaz diye çeviriyorlar. Alevilikle, Sünnilik ve Şiilik arsaındaki ilişki en iyi şu şeklide açıklanabilir. Sünniler Hristiyanlıktaki Katolikler gibi. Şiiler otodokslar gibi. Alevilerse süryaniler gibi ele alınabilir.

  • Hepsini Göster
  • Alevi Müslümanlarla Sünni Müslümanlar Arasındaki Fark
   alevilikvebektasilik.blogcu.com/.../7989231

  • Toplumlar arasında etkileşimler olur. Alavi-Bektaşiliği savaşı ve silahı kabul etmeyen bir kültürdür. Böyle bir kültürün varlığını sürdürebilmesinin tek yolu saklanmak, gizlenmektir. Bu gizlilik öyle ya da böyle asimilasyonu da doğurur. Eğer benzerlik arıyorsanız, islamdan daha fazla benzerliği vardır isevi kültürüyle.

 • Yine cahil takımının yorumlarından geçilmiyor.. Neyse.. Hangi alevilik anlayışı? Hangi sunni anlayışı diye sorarlar adama? Sorduğun soru çok geniş kapsamlı ; sıffin savaşıyla başlar, hakem olayı, kerbela ile devam eder, her dönemin din, felsefe adamları etki eder... Yani anlayacağın alevi ve sunni mezhepleri kendi içlerindeki mezheplerde bile çok büyük farklılıklar yaşar.. Zar atsan daha iyi..

  0|0
  0|0
 • Hz Ali yolundan gidenler Alevidir fakat din ayrımı yapmazlar ben Aleviyim ve benim annem hem Ramazan da hem 12 imamlarda oruç tutan bir kadındır. Sunniler 30 gün annem ve onun gibi bağlı insanlar Hızır orucu dahilinde toplam 45 gün tutar o yüzden dalgaya almayın

  0|0
  0|0
  • Biz Hz Muhammedin yaşarken Cem ibadeti yaptığına inanıyoruz. örneğin Sunniler Hz Alinin Camiye Gittiğini İddia Eder Alevilerse Cem Evinde Gittiğini. Aleviler Kuranı Kerimde Mescit diye geçen bütün kelimeleri Türkçeye Cem Evi Diye Çeviriyorlar. Sünnilerse Mescit Kelimesini Cami Diye Türkçeye Çeviriyorlar. Sünniler Kuranda ki Sala Kelimesini Türkçeye Namaz diye çeviriyorlar Aleviler Dua/Niyaz diye çeviriyorlar. Alevilikle, Sünnilik ve Şiilik arsaındaki ilişki en iyi şu şeklide açıklanabilir. Sünniler Hristiyanlıktaki Katolikler gibi. Şiiler otodokslar gibi. Alevilerse süryaniler gibi ele alınabilir.

  • Alevilerin ibadethanesi Cami değildir Cem evidir. Aleviler Cem Evinde İbadet eder. Türkiye'de 5000 Civarında Cem Evi Mevcuttur. Aleviler Sünni mezheplere mensup değildir. Yani Peygamber efendimizin vefatından sonra ömeri osmanı, bekiri halife olarak kabul etmez. Peygamber efendimizin vefatından sonra Hz Aliyi Halife olarak kabul eder. Açıkcası Camiye giden kişiye Alevi denmez. Eğer Alevi Birisi Camiye gidiyorsa o da Sünni olmaz. O Alevi Alevilikten çıkmış Şiileşmiş olur. Namaz kılan Hilafet mevzusunda Hz Aliyi halife olarak kabul ediyor diğer üç halifeyi kabul etmiyorsa ona Şii diyoruz. O artık Alevilikten çıkmıştır. Namaz kılıyor 4 halife de hak diyorsa ona da Sünni diyoruz. Yani namaz kılanlar Alevilikten çıkmış oluyor. Bizle bir alakası yok. Alevilikte kendine kuralları olan sabit ibadet şekli olan bir inançtır.

  • Aleviler ramazanda 30 gün sabit oruç tutmaz. alevilerin farz orucu muharremdir

 • 2side saçmalık kendi dinlerini bölüp kişiselleştirilmesi doğru olan Kuran'ın dışına çıkmadan yaşayan müslümanlardan müminlerden olup sadece müslümanım diyebilmektir

  0|1
  0|0
 • allahı bilirim peygamberi bilirim kuranı bilirim
  onun dışında hiç bir şey ne ilgimi çeker nede dikkatimi
  mezhep diye diye bizi ne hale soktular

  0|0
  0|0
 • Sunni hak mezhep alevi uydurma bir mezhep.. sivaslıyım etrafımda çok alevi var alevilerin hepsinide severim ama hak bir mezhep değil görüşüme göre

  0|0
  0|0
 • internetten bakıp kopyala yapıştır yapayim dedim baya bir uzunmuş bir zahmet bakıver 😎

  0|0
  0|0
 • İbadet farklılıkları ve İman farklılıkları

  0|0
  0|0
 • Hiçbir farkı yok insaların bölucu davranması nedeniyle ayrıldı.
  alevilikte HZ. Aliye'de düşkünlük vardır.
  Dinimiz de Kitabımızda aynı sadece insaların düşüncesi farklı.
  beni bir aleviyim bence hiç bir ayrımcalık yoktur.

  0|0
  0|0
  • Hz Aliyi Sevmek Alevilikse bende Aleviyim diye tuhaf bir cümle ortalıkta sürekli çevriliyor. Sanki Aleviler Hz Aliyi bir putu seviyormuş gibi gösteriliyor. Aleviler Hz Aliyi Hz Muhammedin Amcasının Oğlu Olduğu İçin Ve Onun Vefatından sonra Onun Halifesi olarak Hz Aliyi kabul ettikleri için Hz Aliye Hürmet ederler. Aleviler Ömeri, Osmanı. Ebu Bekir Halife Kabul etmezler. Suniler Hz Aliyi Dört hak halifeden dördüncüsü olarak kabul eder ve saygı gösterirler. Sunniler Hz Alinin Camiye Gittiğini İddia Eder Alevilerse Cem Evinde Gittiğini. Aleviler Kuranı Kerimde Mescit diye geçen bütün kelimeleri Türkçeye Cem Evi Diye Çeviriyorlar. Sünnilerse Mescit Kelimesini Cami Diye Türkçeye Çeviriyorlar. Sünniler Kuranda ki Sala Kelimesini Türkçeye Namaz diye çeviriyorlar Aleviler Dua/Niyaz diye çeviriyorlar. Alevilikle, Sünnilik ve Şiilik arsaındaki ilişki en iyi şu şeklide açıklanabilir. Sünniler Hristiyanlıktaki Katolikler gibi. Şiiler otodokslar gibi. Alevilerse süryaniler gibi ele alınabilir.

 • Islamda Bunlar sadece bolunmedir.

  0|0
  0|0
 • Sunnilik hak mezhebleri kapsar, Alevilik sonradan kurulan mezheb

  0|0
  0|1
 • benim icin bir fark yok duzgun insan olsun isterse krem peynire inansin

  0|0
  0|0
 • kitap okumalısın

  0|0
  0|0
 • Aleviler hz Aliyi ön planda tutuyor müslümanlar ise hz Muhammet. A. s ön planda tutuyorlar.

  0|0
  0|0
  • Hz Aliyi Sevmek Alevilikse bende Aleviyim diye tuhaf bir cümle ortalıkta sürekli çevriliyor. Sanki Aleviler Hz Aliyi bir putu seviyormuş gibi gösteriliyor. Aleviler Hz Aliyi Hz Muhammedin Amcasının Oğlu Olduğu İçin Ve Onun Vefatından sonra Onun Halifesi olarak Hz Aliyi kabul ettikleri için Hz Aliye Hürmet ederler. Aleviler Ömeri, Osmanı. Ebu Bekir Halife Kabul etmezler. Suniler Hz Aliyi Dört hak halifeden dördüncüsü olarak kabul eder ve saygı gösterirler. Sunniler Hz Alinin Camiye Gittiğini İddia Eder Alevilerse Cem Evinde Gittiğini. Aleviler Kuranı Kerimde Mescit diye geçen bütün kelimeleri Türkçeye Cem Evi Diye Çeviriyorlar. Sünnilerse Mescit Kelimesini Cami Diye Türkçeye Çeviriyorlar. Sünniler Kuranda ki Sala Kelimesini Türkçeye Namaz diye çeviriyorlar Aleviler Dua/Niyaz diye çeviriyorlar. Alevilikle, Sünnilik ve Şiilik arsaındaki ilişki en iyi şu şeklide açıklanabilir. Sünniler Hristiyanlıktaki Katolikler gibi. Şiiler otodokslar gibi. Alevilerse süryaniler gibi ele alınabilir.

  • @Sonaslan ön planda tutmak ile sevmek kelimesini arasında ki farkı anladığında cevap yazabilirim yorumun için teşekkürler

 • Erkekler Devam
  9

Kızlar Ne Diyor 3

 • yorumları okudukça insanların gerçekten ne kadar cahil ve saçma olduklarını bir kez daha gördüm. aradaki tek fark inanış farkıdır. alevilik bir mezhep değil inanış biçimidir. sunnilerden tek farkı da böyle cahil olmamaları ve çağdaşlık.

  0|1
  0|1
 • Ben alevilerin ramazan ayında su dışında her şeyi yasakladiklarini duymuştum. Me kadar doğrudur bilemem.

  0|0
  0|0
  • Yanlış duymuşsun. Aleviler ramazanda oruç falan tutmaz.

   Muharrem ayında tutarlar.

   Ve iftardan sonraki zamanda da su falan içmezler. Onun yerine ayran falan içerler.

  • Hepsini Göster
  • @Ragnar_Lodbrok kola mı dedik ben? Susuzluğa iyi gelen yine sudur

  • Hz Aliyi Sevmek Alevilikse bende Aleviyim diye tuhaf bir cümle ortalıkta sürekli çevriliyor. Sanki Aleviler Hz Aliyi bir putu seviyormuş gibi gösteriliyor. Aleviler Hz Aliyi Hz Muhammedin Amcasının Oğlu Olduğu İçin Ve Onun Vefatından sonra Onun Halifesi olarak Hz Aliyi kabul ettikleri için Hz Aliye Hürmet ederler. Aleviler Ömeri, Osmanı. Ebu Bekir Halife Kabul etmezler. Suniler Hz Aliyi Dört hak halifeden dördüncüsü olarak kabul eder ve saygı gösterirler. Sunniler Hz Alinin Camiye Gittiğini İddia Eder Alevilerse Cem Evinde Gittiğini. Aleviler Kuranı Kerimde Mescit diye geçen bütün kelimeleri Türkçeye Cem Evi Diye Çeviriyorlar. Sünnilerse Mescit Kelimesini Cami Diye Türkçeye Çeviriyorlar. Sünniler Kuranda ki Sala Kelimesini Türkçeye Namaz diye çeviriyorlar Aleviler Dua/Niyaz diye çeviriyorlar. Alevilikle, Sünnilik ve Şiilik arsaındaki ilişki en iyi şu şeklide açıklanabilir. Sünniler Hristiyanlıktaki Katolikler gibi. Şiiler otodokslar gibi. Alevilerse süryaniler gibi ele alınabilir.

 • bir fark yok ikiside dini görevlerini yerine getirmiyor

  0|0
  0|0
  • Hz Aliyi Sevmek Alevilikse bende Aleviyim diye tuhaf bir cümle ortalıkta sürekli çevriliyor. Sanki Aleviler Hz Aliyi bir putu seviyormuş gibi gösteriliyor. Aleviler Hz Aliyi Hz Muhammedin Amcasının Oğlu Olduğu İçin Ve Onun Vefatından sonra Onun Halifesi olarak Hz Aliyi kabul ettikleri için Hz Aliye Hürmet ederler. Aleviler Ömeri, Osmanı. Ebu Bekir Halife Kabul etmezler. Suniler Hz Aliyi Dört hak halifeden dördüncüsü olarak kabul eder ve saygı gösterirler. Sunniler Hz Alinin Camiye Gittiğini İddia Eder Alevilerse Cem Evinde Gittiğini. Aleviler Kuranı Kerimde Mescit diye geçen bütün kelimeleri Türkçeye Cem Evi Diye Çeviriyorlar. Sünnilerse Mescit Kelimesini Cami Diye Türkçeye Çeviriyorlar. Sünniler Kuranda ki Sala Kelimesini Türkçeye Namaz diye çeviriyorlar Aleviler Dua/Niyaz diye çeviriyorlar. Alevilikle, Sünnilik ve Şiilik arsaındaki ilişki en iyi şu şeklide açıklanabilir. Sünniler Hristiyanlıktaki Katolikler gibi. Şiiler otodokslar gibi. Alevilerse süryaniler gibi ele alınabilir.

Yükleniyor...