Toplumda kadın algısı ve özgürlük, erkek egemenliği dayatması iki zihniyet arasında fark var mı?

Bildiğiniz üzere ülkemizde kadın polislerimize de başörtü serbestliği geldi. Bazıları bu serbestiyet konusunda bu sitede bile " yok türbanla yapamaz" , " o kıyafet kadına yakışmaz" gibi kendilerince aşağılayıcı söylemlerde bulundu. Hiç kusura bakmayın ama bir kadın ne giyeceğini kendi karar vermeli. İster İslama uygun yaşar ister yaşamaz ister başını örter ister örtmez. Kime ne? Hadi diğer konuya geçelim" türbanla yapamaz" bunu da o düşünsün ona uygun örtsün başını. Bence var ya iki zihniyetin de birbirinden farkı yok! Hala bir kadını açık kapalı olarak sınıflandırabiliyorsanız kusura bakmayın hepiniz orta çağ da kalmışsınız!
Toplumsal algı dedikleri de tam da bu. Biz niye bu ülkede sürekli " kadını " tartışıyoruz? Ne giyeceğine, nasıl davranacağı vs. vs... Toplumsal olarak bazı fikirler ortaya atılmış " erkektir yapar " erkek egemenliğine baglı düşünceler. Misal çocuk yeni doğduğunda bile ne renk nasıl giyeceğini belirlemisiz erkeğe mavi kıza pembe. Bu sitede bile pembe ve mavi olarak ayrılmışız. Oysa renklerin cinsiyeti yoktur değil mi?
En basitinden argoda bile daha çok kadınlara hakaret barındıran kelimeler çok. Bir de uydurmuşuz kadına deger veren (!) bir toplummuşuz. Cidden her zaman bu ülkede " kadının ne giyineceği, nasıl davranacağı" tartışma konusu olmak zorunda mı. Bir de bazıları tutturmuş göre bu dinmiş , İslammış kadın evinde kalır yalnızca ev isini yapar. Oysa peygamber efendimiz ev islerinde eşine yardım etmiştir bunu söyleyenlerin bundan haberi yok heralde. Ve peygamberimiz döneminde iş hayatında kadında varmış. Ama dediğim gibi iki zihniyetin de birbirinden farkı yok!!! İkisi de orta çağdan kalmıs başka bir şey demiyorum.

Güncellemeler:
--- Güncelleme---
Günceleme

0|0
10

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 0

Erkeklerden ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Kızlar Ne Diyor 1

  • cok haklısın artık pis ellerini kadınların üzerinden çekmeliler

    0|0
    0|0
Yükleniyor... ;