Efendimiz (sav) namahrem bayanlarla ne derece muhabbet ederdi? Perde ile mi yoksa direk yüzyüze mi?

Namahrem kadınlarla olan münasebetlerde bazı ölçüler belirlenmiştir. Kur'ân ayetlerinden ve Efendimiz'in (asm) hayat tarzından bu ölçüleri anlamamız mümkündür. Şöyle ki;
Hicab ayeti adı verilen, “Onlardan (peygamberin zevcelerinden) bir şey istediğiniz zaman, artık kendilerinden bir perde arkasından isteyin! Bu, hem sizin kalbleriniz için, hem de onların kalbleri için daha temizdir.” (Ahzab Suresi 53) ayeti ile namahrem kadın ve erkeklerin bir arada perde bulunmaksızın oturmaları, görüşmeleri yasaklanmıştır.
Bu ayet hakkında Elmalılı Tefsirinde şu ifadeler yer alır:
“Gerekli bir şey soracağınız veya isteyeceğiniz zaman artık onlara bir "hicab", yani görülmelerine engel bir perde, bir siper arkasından sorun. Bundan böyle "harem" (haremlik selamlık uygulaması), farz kılınmıştır.”
Bu ayet hakkında Ahkam Tefsirinde şu ifadeler yer alır:
“Âyet-i kerime her ne kadar Resulullah (sav)'in zevceleri hakkında nazil olmuşsa da hükmü bütün mümin kadınları içine atmaktadır. Zira o hükümler İçtimaî ahlak kuralları ve İlahî irşad yollarıdır ki, bunlarda bütün halk eşittirler.
Yabancı kadın ve erkeklerin bir arada bulunmaması, yabancı bir kadından bir şey isteneceği zaman perde arkasından İstenmesi yalnız Resulullah (sav)'in zevcelerine mahsus değil, bütün mümin kadınlara ait umumi bir hükümdür.
Resulullah (sav)'in zevceleri müminlerin anneleri olduğu halde yabancı erkeklerle bir arada bulunmamaları, onlardan bir şey isteneceği zaman perde arkasından istenmesi, diğer mümin kadınların da yabancı erkeklerle bir arada bulunmalarının, onlarla konuşmalarının caiz olmadığına delalet eder.
Çünkü her zaman ve yerde ahlakî fitne kadınlarla erkeklerin İslâmî kurallar dışında bir arada bulunmalarından, konuşmalarından doğmaktadır.” (Es-Sabunî, Ahkam Tefsiri)
Kadınlara vaaz vermek caizdir


0|0

Kızlar Ne Diyor 2

 • bilmiyorum hiç şahit olmadım

  0|0
  0|0
  • Hz. Cabir (ra) anlatıyor: “Resulüllah (asm) ile birlikte bayrama katıldım. Efendimiz hutbeden önce, ezansız ve ikametsiz namaz kıldırdı. Sonra Bilal’e (ra) dayanarak kalktı. Allah’tan korkmayı emretti ve O’na itaate teşvik etti. İnsanlara vaaz edip (ölümü, ahreti, cenneti, cehennemi) hatırlattı.
   Sonra kadınlar bölümüne geçti. Onlara da aynı şekilde vaaz etti, hatırlatmalarda bulundu ve:
   “Allah için tasadduk edin…” (Buhari, Müslim, Ebu Davud, Nesai)

 • Abi amaç nedir

  0|0
  0|0

Erkekler Ne Diyor 1

Yükleniyor... ;