Peygamberimizin kadınlarla olan diyalogu nasıldı?

Bir erkeğin kendisine nikâhı düşebilen yabancı bir kadınla; bir kadının da baba, kardeş ve amcaları gibi mahremleri sayılan erkeklerin dışında diğer erkeklerle tokalaşması caiz görülmemektedir. Bu hususta Resul-i Ekrem Efendimizin (a. s. m.) nasıl hareket ettiği bizim için şaşmaz bir ölçü durumundadır. Efendimiz (a. s. m), kendisine bîat için gelen sahabî hanımlara şöyle buyurmuşlardır:

“Ben kadınlarla tokalaşmam. Benim yüz kadına söylediğim söz bir kadına söylediğim söz gibidir.”1
Hz. Âişe Validemiz (r. a.) ise Resulullah'da (a. s. m.) gördüğünü şöyle nakletmektedir:

“Resulullahın (a. s. m.) mübarek eli hiçbir yabancı kadının eline kesinlikle değmedi.”2
Hadislerdeki ölçü bu şekilde belirtilmektedir. Bundan dolayı gerek iş hayatında, gerekse ailevî münasebetlerde ve bazı merasimlerde erkeğin kendisine yabancı bir kadınla veya bir kadının yabancı bir erkekle tokalaşması hususunda bir ruhsat bulunmamaktadır. Ayrıca bu bir zaruret de değildir.

Peygamber Efendimizin (a. s. m.) sahabi hanımlarla konuşması, onların sorularına cevap vermesi, şikâyetlerini dinlemesi, ihtiyaç ve taleplerini karşılamasıdır. Bir örnek olması bakımından şu hadis-i şerifi nakledelim:

Amr bin Şuayb rivayet ediyor:

"Bir kadın yanında kızı ile birlikte Resulullaha (a. s. m.) geldi. Kızın kolunda iki altın bilezik vardı. Resulullah (a. s. m.) kadına sordu:

“Hayır, vermiyorum.” diye cevap verdi. Bunun üzerine Resulullah (a. s. m.) tekrar sordu:

“Peki, kıyamette bu iki bilezik yerine Allah’ın sana ateşten iki bilezik taktırması hoşuna gider mi?”

Kadın iki bileziği hemen çıkarıp Resulullaha (a. s. m.) uzattı ve “Bunlar artık Allah ve Resulüne aittir.” dedi.3

Ebû Said el-Hudrî rivayet ediyor: Bir kadın Resulullaha (a. s. m.) gelerek şöyle dedi:

“Ya Resulallah! Sohbetinizi dinlemek için erkeklerden bize fırsat kalmıyor. Her zaman huzurunuzda onlar bulunuyor, öğreniyorlar. Müsait zamanınızdan bize de bir gün ayırın, o gün gelelim, Allah’ın size bildirdiğinden bize öğretin.”


0|0

Kızlar Ne Diyor 1

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Erkekler Ne Diyor 2

  • hassas konu. kötü niyetli insanlar rahatsızlık verebilir ama önemli değil . Peygamberimiz binlerce kadını kocası şehid olduğu için beytul malden yardımlarla dünyada ilk kadın haklarını gerçekleştirmiştir

    0|0
    0|0
  • iyiydi bence

    0|0
    0|0
Yükleniyor... ;