Erkeğin hanımına karşı davranışları nasıl olmalı?

Hanımının güzel huylu olmasını istiyen, önce kendisi güzel huylu olmalıdır! Kur'ân-ı kerîmde, insana gelen musîbetlerin, günâhları sebebiyle geldiği bildirilmektedir. O hâlde, dinimizin emîr ve yasaklarına riâyet eden, hanımı ile iyi geçinir. Fudayl bin İyâd hazretleri buyuruyor ki: “Dine uygun olmıyan bir iş yaptığımı, hanımımın huysuzluğundan anlardım. Hemen o işime tevbe ettiğim zaman, hanımımın huysuzluğu da giderdi. Böylece tevbemin kabûl edildiğini de anlardım.”
Aliyy-ül Havas hazretlerine hanımı küsmüştü. Hanımı, kocasına muhalefet etmek için ayrı testi, ayrı bardak kullanıyordu. Aliyy-ül Havas hazretleri, birgün yanlışlıkla hanımının testisinden su içince, hanımı hemen testiyi kırmıştı. Hazret, "Testiyi niçin kırdın?" bile dememiş, hiçbir şey olmamış gibi davranmıştı.
Osman el-Hattâb hazretlerinin komşusu, Nureddîn Şunî efendi anlatır: Bir gece dışarı çıktım eski bir hasıra sarılı birinin dışarıda yattığını görüp “Sen kimsin, burada niçin yatıyorsun?” dedim. “Komşu ben Osman el-Hattâb'ım. Oğlumun annesi, beni evden kovduğu için sokağa çıktım, onun kızgınlığı gidinceye kadar burada yatmaya karar verdim.” dedi.
İbni Ebil Hamayil-i Sevrî hazretlerinin hanımı huysuzdu. Kocasına ağzına geleni söyler, onu rahat bırakmazdı. Yine birgün hanımının yaptığı huzûrsuzluktan kurtulmak için uçarak kaçmıştı. Hanımı arkasından bakıp, “Hele şuna bak, uçup kaçmakla elimden kurtulacağını sanıyor.” diye söylenmişti. Bizim gibilerin uçması mümkün olmıyacağına göre, kaçmak sûretiyle kavgadan, münakaşadan uzak durmaya çalışmalıyız. Haklı olduğumuzu isbâta kalkışmamalıyız! Hadîs-i şerîflerde buyuruldu ki:
“Bir mü'min, hanımına kızmasın! Kötü huyu varsa, iyi huyu da olur.” (Müslim)
“Kadın, zayıf yaratılışlıdır. Zayıflığını susarak yenin! Evdeki kusûrlarını görmemeye çalışın!” ‘(İbni Lâl)
“Müslümanların îmân yönünden en üstünü, ahlâkı en güzel olanı, hanımına, en iyi, en lütufkâr davranandır.” (Tirimizî)


1|0

En İyi Erkek Görüşü

Kızlar Ne Diyor 1

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Erkekler Ne Diyor 2

Yükleniyor... ;