İyi müslüman olmak için güzel ahlaklı olmak gerektiğini bildirdiniz. Güzel ahlaka nasıl sahip olunur?

Evet iyi bir müslüman olmak için güzel ahlaka sahip olmak, kötü ahlaktan uzak durmak gerekir. Ancak bununla dünya ve ahiret saadeti elde edilir.

Güzel ahlak, ilim ve edep öğrenmekle, iyi insanlarla arkadaşlık etmekle elde edilir. Kötü ahlak da bunun tersidir. Yani cahil kalmak, edepsiz olmak, kötü insanlarla arkadaşlık etmekten hasıl olur. Cenab-ı Hak, Peygamber efendimizi överken (Gerçekte sen büyük bir ahlak üzeresin) buyuruyor. (Kalem 4)

İyi insan, iyi ahlaklı insan demektir. Dinimiz iyi huylar edinmemizi, kötü huylardan kaçınmamızı emretmektedir.

Güzel ahlaka sahip kimselere gıpta etmek, onlar gibi olmaya gayret etmek gerekir. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Nimete kavuşmuş olanlardan, tevazu gösterene ve kendini hep kusurlu bilene, helalden kazanıp, hayırlı yerde sarf edene, fıkıh bilgileri ile hikmeti [tasavvufu] birleştirene, helale harama dikkat edene, fakirlere acıyana, işlerini Allah rızası için yapana, huyu güzel olana, kimseye kötülük yapmayana, ilmi ile amel edene ve malının fazlasını dağıtıp, lafının fazlasını saklayana müjdeler olsun.) [Taberani]

Güzel sözler
Ahlak hakkında İslam âlimleri buyuruyor ki:
"Kötü ahlaklı, parçalanmış testiye benzer. Ne yamanır, ne de eskisi gibi çamur olur."
"Her binanın bir temeli vardır. İslam’ın temeli de güzel ahlaktır."

"Kötü ahlak, öyle bir fenalıktır ki, onunla yapılan birçok iyilikler fayda vermez. Güzel ahlak, öyle bir iyiliktir ki, onunla yapılan günahlar bile affa uğrar."

"Yükselen bütün insanlar ancak güzel ahlakları sayesinde yükselmişlerdir."
"Güzel ahlak güler yüzlülük, cömertlik ve kimseyi üzmemek demektir."

"Güzel ahlak, kimseyle çekişmemek ve kimseyi çekiştirmemektir."
"Güzel ahlak, eziyet vermemek ve meşakkatlere katlanmaktır."
"Güzel ahlak, genişlikte ve darlıkta insanları razı etmeye çalışmak demektir."


0|0

Kızlar Ne Diyor 1

Erkekler Ne Diyor 2

 • Baştan sona yanlış bir bakış açısına ve yaklaşıma sahipsin...

  Bakalım, sen yapacağım bu yoruma ahlaklıca yaklaşabilecek misin?

  Ahlak üzerine konuşurken bir Müslüman olarak konuşuyorsun. Ama ahlak, İslamiyetin tekelinde olan bir olgu değildir. Kaynağı İslamiyet ya da diğer dinler de değildir. İnsan yer yüzünde 200.000 yıldır var. İslamiyet 1400, ilahi dinler 4000 yıldır. Önceki onbinlerce yıl boyunca yaşayan insanlar ahlaksız mıydı?

  Mesela sen, 25.000 yıl geriye gitsen, her hangi bir kadınla cinsel ilişkiye girebileceğini mi sanıyorsun? Ya da o zamanki insanlara iyilik yaptığında kötülükle karşılaşacağını? Birinin yiyeceğini giysisini çaldığında tepki görmeyeceğini. Hatta birinin yiyeceğini çaldığında, başka, konuyla alakasız 3. bir kişinin de sana tepki göstermeyeceğini? Doğadaki her hangi bir hayvanı ya da bir insanı keyif için öldürdüğünde bunun normal karşılanacağını?

  Bak sana örnek vereyim: İslamda, bir kız, adet olduğunda onunla evlenilebilir ve ondan çocuk yapılabilir. Bunun hiç bir hadiste, ayette aksi istenmez, söylenmez. Şimdi sana soruyorum: ilk reglini olmuş bir kızla sevişip onu hamile bırakır mısın?

  Zaman değişti, yok Arap kızları erken büyüyordu vs. gibi bildiğimiz gerekçeleri sunma! Ayette hadiste Arap-Japon, sıcak iklim-soğuk iklim, 600'lü yıllar-2000'li yıllar ayırımı yok.

  Şimdi dürüstçe cevap ver: 12 yaşında bir kızı hamile bırakmak mı daha ahlaklıca, bunu yanlış bulmak ve ret etmek mi?

  İslamiyet, bir din olarak birçok güzellik içerir, bu kesin. Ama içerdiği güzellikler asla ve asla İslamiyete has değildir. İslamdaki güzelliklerin tamamı, akıllı insanın sahip olduğu "vicdan" ile binlerce yıl önce belirlenmiş ve doğruluğu tescillenmiş şeylerdir zaten.

  Din, bir ahlak kaynağı değildir. Hİç olmamıştır.

  Bu dediklerimi bir düşün!

  0|0
  0|0
 • Tüm sünnetleri uygulayacaksın, evlatlığının karısıyla evlenerek, sübyancılık yaparak vs

  1|0
  0|0
Yükleniyor...