Schopenheur'un kadına bakışı hakkında ne düşünüyorsunuz? Haklı değil mi?

"bu bodur, dar omuzlu, geniş kalçalı ve kısa bacaklı soya, "cins-i latif" ismini verebilen sadece cinsel içgüdüsüyle aklı yahut görüş ufku kararmış olan erkeklerdir, çünkü kadın cinsinin bütün güzelliği bu içgüdüye dayanır. onlara, güzel demek yerine estetikten yoksun cins demek daha doğru olurdu. ne müzik, ne şiir ne de güzel sanatlar için gerçek anlamda bir duygu ve duyarlığa sahiptirler onlar; hoşça vakit geçirme arayışlarına yardımcı olsun diye eğer böyle bir şeye soyunacak olsalar bu her ne ise onu alaya yahut hafife almaktan asla öteye geçmez."

''... nasıl ki aslanlar pençeler ve dişleri, filler ve domuzlar azı dişleri, boğalar boynuzları, mürekkep balığı suyu karartan mürekkebimsi sıvı ile donatılmışsa tabiat, kadınları da kendilerini korumaları ve savunmaları için ikiyüzlülük yahut riyakârlık melekesiyle teçhiz etmiştir. tabiat, erkeklere fiziki güç ve akli meleke biçiminde bahşettiği kabiliyetin tamamını kadınlara bu şekilde bağışlamıştır.

dolayısıyla, ikiyüzlülük yahut riyakârlık kadınlarda doğuştandır ve neredeyse kurnaz kadının olduğu kadar ahmakların da ayırt edici özelliğidir. bundan ötürü, saldırıya uğradıklarında savunma silahlarına müracaat eden hayvanlar için bu durum ne kadar doğal ise, kadınların da her fırsatta ve vesileyle bundan yararlanmaları o kadar tabiidir ve bundan yararlanırlarken belli bir ölçüde haklarını kullanmaktan başka bir şey yapmadıkları düşüncesi içerisindedirler. bu sebeple mükemmelen dürüst ve güvenilir, ikiyüzlülüğe yahut riyakârlığa yüz vermeyecek bir kadın belki de tasavvur edilemez ve yine aynı sebepten ötürü başkalarındaki ikiyüzlülük yahut riyakârlığı bu kadar çabuk görüp fark ediverirler, dolayısıyla onlarla bu konuda uğraşmak tavsiye edilmez. ifade edilen bu temel kusur ve onun beraberinde getirdiği her şeyden, sahtelik, sadakatsizlik, hainlik, kadirbilmezlik ve benzeri gibi nitelikler sudur eder..''


0|0
21

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 2

 • Annesiyle yaşadığı temel sorunlar nedeniyle kadınlara karşı her zaman güvensiz olmuş, ancak yüksek libidosu nedeniyle de ne kadar istese de onlardan uzak duramamış; sonuçta kendi iradesizliğine kızdıkça kadınlara iyice düşman olmuş bir abimizdir kendisi. Irvin Yalom'un zatıalileriyle ilgili güzel bir yorumu var; Hayata dair gözlemleri ne kadar muazzam bir keskinlikteyse, bu gözlemlerden yola çıkarak vardığı sonuç bir o kadar yanlış olan insan kendisi.

  Haliyle, okumayı severim ama söylediklerini çok ciddiye almam.

  0|0
  0|0
 • Şuraya görüş bırakayım okıycam birazdan

  0|1
  0|0

Erkekler Ne Diyor 1

 • Annede sıkıntı yok, sıkıntı aşk acısı, tek hatun seviyor o da bir kere bile yüz vermiyor,
  Adam tam bir werther...
  O nedenle kelebek kitabında optimist takılıyor...
  Yalnız pek de haksız değil o dönem popüler olan Helenistik düşünceyi iyi yansıtıyor...
  Türkiye de alt sınıf hatunlar için çok , üst düzey hatunlar için ortalama doğruluk payı da var hani...

  0|0
  0|0
Yükleniyor...