İnsanların geçinemiyorum, para kazanamıyorum demesi çok saçma değil mi?

Şimdi düşündüm de çoğu insanımız asgari ücretin azlığından yakınıyor toplumumuzda. herkes okuyunca iyi maaşlar alacağını düşünüp güzel hayaller kuruyor ama genelde hayallerle gerçekler çok farklı oluyor. neden biliyor musunuz? çünkü kendilerini azim ve özveriyle bir iş kurmaya adayıp iyi paralar kazanma hayali kurmak yerine, direkt patronların kucağına oturmayı tercih ediyor bir çok insanımız. ee hal böyle olunca yok emeğimin karşılığını alamıyorum, yok çok düşük paralar veriyolar ben de iş beğenmiyorum oluyor özel sektörde çalışan okumuşlar. ya arkadaş piyasada senin alternatifin zaten çokca var. sen bir "satıcısın" patronlar nazarında. o patrona yeteneklerini satıyorsun. seninle aynı işi yapan rakiplerinden farkın ne patron önce buna bakar. eğer farklı yeteneklerin varsa zaten patron seni tercih eder seni kaçırmak istemez çünkü sen o patronun cirosuna ciro katacaksın iş konusundaki yeteneklerinle. haa şu durum var sen yaptığın iş karşılığında para istemeyi bilmezsen sırtına semer vuran patron çok olur. nasıl mı? diyelim senin rakiplerinde olmayan bir özelliğin var ve sen sırf patrona yalakalık yapacam diye bunu ortaya döküp ben maaşımı şu kadar isterim demez isen, patron seni 1000 liraya çalıştırmaya acımaz. kara kaşına kara gözüne kimse bakmaz özel sektörde. sen o patrona yeteneklerinle iyi paralar kazandırabiliyosan zaten istediğin rakam 3-4 bin lira da olsa o patron sana 2000 lira fazla verecem diye seni işten atmaz çünkü akılsız adam patron olamaz bunun hesabını yapar kendi daha fazla kazanacağını zaten bilir, 2 bin lira fazla maaş ödemekten kaçmaz. bir ara televizyonda bakıyorum, adam 2 üni bitirmiş birisi oxford diğeri bilkent. harcamış 8 senesini okullarla ama birşeyin hesabını iyi yapamamış. adamın mesleği bildiğiniz pazarcılık. adama soruyorlar neden bu işi yapıyosun? özel sektörde 1 ayda kazandığım parayı ben burda 7-8 günde kazanıyorum zamanım yanıma kar kalıyor diyor. patrondan izin için kendimi parçalamıyorum esnek çalışma saatleri var diyo.

0|0

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Erkekler Ne Diyor 2

• Kardeş sen düşünme

0|0
    0|0
  • ne saçması bilader yok para yok ne yapsın millet

0|0
    0|0
    • ben 30 yaşındayım senin yaşlarda ben de öyle düşünüyodum ama insanın yaşı geçince daha farklı düşünmeye başlıyor. patronlara hak veriyorum yani. ben azimli oldum kendi çapımda bir işte başarılı oldum. inanarak yaptım beş parasız sermayesiz iyi paralar kazandım. herşeyi sermaye olarak görmek saçma. dışarda her evin ihtiyacı olan limon satsan ayda 5 bin liraya para demezsin. patronların kucağına oturmak insanlara kolay geliyor. hiçkimse kendini yormuyor iş konusunda.

Yükleniyor... ;