Osmanli Hanedani ile dusunceleriniz nelerdir?

Biliyorsunuzki Osmanli Hanedani dunya'ya damga vurmus ve kurdugu imparatorlukla Turk Kurt Ermeni Rum Yahudi... Musluman Hristiyan Musevi dinine mensup insanlar ayni cati altinda yaklasik 600 yil bir arada tutmustur. Tabi 1900 baslarinda surgun edildiler kendi ulkelerinden... herkesin bununla ilgili bir fikri vardir.

Suanki Osmanli Hanedani ile dusunceleriniz nelerdir?

0|0

En İyi Kız Görüşü

• Osmanli Iyi hosta. adam ilk ucagi icat etti diye, idam eden ya da surgun eden zihniyetten bahsedioruz. Ondan sonra avropo noyo ileride bizden.

0|0
    0|0
    • Evet oylelerinde duzgunce bile konusulmuyo birakin ilerlemeyi. Boyle bir zihniyet zaten sadece kendi sonunu getirir. RIza Tevfik Bolukmasinin cok guzel bir siiri var...

... Sonra cinsi bozuk, ahlakı fena
      Bir sürü türedi girdi meydana,
      Nerden çıktı bunca veled-i zina!
      Yuh olsun bunların ham ervahına!!

Bunlar halkı didik didik ettiler
      Katliâma kadar sürüp gittiler,
      Saçak öpmeyenler secde ettiler,
      Bir asi zabitin pis külahına...

• Doneme damgasini vuran padisahlarin; fatih, yavuz, kanuni nin anneleri musluman degil yahudidir zaten buda ek bilgi olsun.

• Ben kisilerin irklarina bakmiyorum yahudi olup cok iyi musluman olanlarda var. Duymustum zaten Osmanlinin bazi politikalari yenicerilerinde cogunun yabanci olmasi gibi seyler ayakda guclu tutdu. Zaten osmanli sadece turk irki degil bircok irki barindiran bir imparatorlukdu suanki ABD gibi

En İyi Erkek Görüşü

• osmanlı torunlarından biri fransanın bir restorantında temizlik işçisi olarak çalısıyordu bir ara koca devletten bölesine bir hayata sürgün edenler utansın

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• şimdiki hanedanın yerine onları milyon kere tercih ederdim elbette. hem kadın hem de erkekler döneminin en iyi eğitimini alıyordu.

0|1
    0|0
  • Osmanlı imparatorluklarını çok severim, padişahları da fakat ben Osmanlı imparatorluğunda kadının koyulduğu sınıfı pek sevmiyorum, tamam çok iyi eğitim veriyorlarmış hem kültürel hem zeka açısından ama bir çok konuda değersiz ve köle olarak görülüyorsun, zaten hünkarın eşi veya erkek çocuk sahibi değilsen daha da kötü. Ayrıca sürüyle entrika vardı o zamanda, bu da hiç hoş değilmiş.

0|0
    0|0
    • bunu nerden ogrendiginiz onemli tabi dizilerde farkli lanse ediliyor ama Osmanli Imparatorlugunu gectim... Islam dininde kadin kutsal bir degerdir. Islam'a inanci olan bir erkek kadinina gercek degeri gosterir ki bunun kolelikle hic bir alakasi yok bunu en ufak arastirma ile anliyabilirisin. Gecmisde kadina saygi orani bile daha fazladir. Tabi gunumuz modern caginda kadinlarin kende nefslerinde dolayi acilip guzelliklerin herkese gosterme cabalari olduklari icin Islam buna izin vermez bu durum saygisizlik ve fitneye yol acar. Yani eger bu kolelestirmek oluyorsa bence yanlis aksine bu bir degerdir. Tabi kisilere dayanarak belki istisnalar olabilir bu hanedanla ilgili onlarda bizim gibi insanlar en niyahetinde ve yanlis yapmalari gayet dogal. Yeter ki yanlislari dogrularinin yaninda buyuk kalmasin.

• Ben Osmanlı ile yakından uzaktan alakası olmayan dizilere dayanarak söylememiştim, okuduğum bir çok tarihe kitabı bunu doğruluyor ama dediğim gibi, Osmanlı tarihi kitapları. Dediğiniz gibi Islamın kadını değerli kıldığından şüphem yok fakat çoğuna hanedan bir çok konuda yanlış yapmış

• Tabi hangi kitaplari okudugumuzda onemli, tarih Osmanli'ya gelince nedense biraz karisik heleki sonlarina dogru. Acikcasi merak ettim hanedan ne gibi bir konuda kadina degersizce davranmis cunki hanedan ayni zamanda Islam Halifeligini tasiyordu ve bir Islam Devletiydi. Yani disarda zina'ya izin vermeyip Islam'i savunan bir zihniyet nasil olurda kendilerinin cogu zaaf gostermis bilmek isterim. Bahsettigin cok eslilikse o konuda yanlis olabilirsin, adaletli ve bakmaya gucu yetmek kaydiylar bir erkek icin Islam dini 4 esi caiz bulmustur. Osmanli Hanedani adalet uzerine kurulu bir imparatorlugu ayakda tutup ne gibi bir adaletsizlik yapmis bilmek isterim. Yoksa aklinda sadece sehzade olan isimler mi var?

• Şu an bir osmanlı hanedanı yok ki 😃

0|0
    0|0
    • Biraz bilgilenmelisin Osmanli Hanedani hala var, Osmanoglu soyunla dunyanin belli yerlerinde bazilari Turkiyede yasamaya devam ediyorlar.

• Osmanlida atam ataturkte neyini merak ediyosun 😃
      Sen beni ataturke tapan osmanliyi gömen biri olarak görüp "ışte atatürkçüler böyle osmanlıdan nefret ediyor" deyip içini rahatlatmak istiyorsun bence 😄
      Ama yok öyle bir şey Ataturkçuyum osmanlıcıyım ikisinide severim. Ama şimdi ne osmanlıdan ne de ataturkten eser kalmadı. Ülke poh oldu üstünde atlar tepişiyo 😃
      Tarihimde çok iyidir fakat sana bunu ispat edemem çünkü sanırım at gözlüklerin var 😎

• pardonda gozluklerin yakismis :) benim amacim seninle tartismak degil sadece fikrini almak istiyorum amacim sana bak Ataturkcusun iste bu yuzden boyle konusuyorsun demek degil. Sadece fikir almak tabi sen boyle bir insanca konusmada bir sey anlamaya bilirisin. Benim amacim Ataturkcu Osmanlici tartismasi degil niye boyle oldu ilersi icin ne olabilir konusmasi. Tarihin bendende iyi olabilir bunu bana ispat etmene gerek yok ama uslubun benden daha iyi degil benimde bunu sana kanitlamama gerek yok.

Ulkede hainlerin neden atlar tepisdigini ben konusurum ama senin oyle bir olgunluk gosterebilecegini sanmiyorum. Gorusun icin tesekkur ederim.

• Şuankilerde iş yok geçmiştekileri de tarif etmeye kelime yok

0|1
    0|0
    • Evet yurtdisinda surgun edildikleri icin zorluklar icersinde kaybolanlarda var, biraz arastirma yapiyorumda aralarinda duzgun iyi insanlarda var. Is olur mu olmaz mi bilemeyiz tabi onemli olan aldiklari dini ahlaki ve ilmi bilgi.

• Tabi, yok yargilamiyorum zaten dusunce aliyorum :) tesekkur ederim gorus icin.

• Ricaederim herzaman 😊

• Osmanlı hanedanı yok, osmanoğlu ailesi var. Sıradan bir aile kendileri.

0|0
    0|0
    • Hayir siradan bir aile degiller bu kesin... Hanedan bir devletin hükümdarı bulunmuş bir aile olarak adlandirilir. Şu an ne kadarda bir devlet yonetmeselerde bu yonetmis olduklarini degistirmez ve bu yuzden Osman'li soyundan gelen aile halen devam etmekdedir... Osmanogul'u sadece soy isimleridir. Senin benim gibi aile olsalar soyagaclari 600 700 yila dayanamaz, adamlar gecmislerini kisileriyle beraber gayet net bir bicimde biliyorlar.

• Agizini topla bence, Ben Allah'da baska kimseye kulluk etmem. Zaten seviyeniz burdan cok net belli oluyor. Osmanogullarinin sonradan dogmus olmalari hic birsey degistirmiyor, soyagaci ayni yere dayaniyor. Ben kimseyi yuceltmiyorum ayrica sadece insanlarin goruslerini merak ediyorum, duzgunce yorum yaparsin hayir bir sorunun varsada baska soruya gecersin bu kadar basit. Asil siz su nefretinizi bir kesin, insan gibi konusun ve on yargili olmayi birakin. Beni bilmeden benim hakkimda boyle konusmaya hakkiniz yok sizin.

• Hanedan ne demektir bilmiyor Soran arkadas. Saniyor ki o aile komple hanedan. Hayir efendim hanedan monarsiyi yoneten ailedir. Monarsi yoksa hanedan da yoktur.

Bugunku Osmanoglu ailesi siradan bir yari-aristokrat ailedir.

Kimsenin bu aile ile bir derdi yok ama tarihin tozlu sayfalarina karismis bir imparatorluga oykunenler yuzunden insanlar 'Ehtere beaa, biktik osmanlinizdan' diyor.

Erkekler Ne Diyor 2

• 600 yil bir arada tutmadilar, sanki devlet kuruldugunda da yikildiginda da ayniymis gibi konusmayin.

bir zamanlar dyonisos gibi yasayan padisahlar cikarmis, hukmu altindaki tum insanlari kul olarak goren, devrini tamamlamis bir hanedan.

Ki artik hanedan kalmadi. Neslisah Sultan'dan sonra gelenler hanedan uyesi degil.

Ki ulkeye girip cikmalarina karisan yok su siralar.

0|0
    0|0
    • yaklasik 600 yil bir arada tutdular, imparatorluk kurulusu ve cokusune kadar ne kadar politika ve anlayis degistirsede devleti bir ara tutdular. Ben ayniymis gibi soylemiyorum sadece tutulduguna dair bilgi veriyor.

Hanedan bir devletin hükümdarı bulunmuş bir aile olarak adlandirilir. Şu an ne kadarda bir devlet yonetmeselerde bu yonetmis olduklarini degismez ve bu yuzden Osman'li soyundan gelen aile halen devam etmekdedir... sozlerin zaten cok yanliscana, Osmanli' hanedani milletini kul olarak gormedi hic bir zaman, milletini kul olarak gorseydi surgun edilmezdi kendi kurduklari ulkeden. Bir zahmet karisilmasinda zaten ecdadi bu topragi fethetmisdir.

• Ben tartismiyacagim ben aglamiyorum sadece guluyorum :) korkunun ecele faydasi yoktur sen ister surgun et ister oldur birinin milletin elinden alinmis hakki icin elbet ayaklar. Şu an millet uyuyor ama uyanicak elbet. Bunun bir aile ile alakasi yok daha farkli birsey bu. Farkindaysa ic sorun Turkiyede Cumhuritey kuruldugundan bu yana var farkli gruplasmalarla. Benim merakim su Ertugrul Gazi oglu Osman'in kurdugu su imparatorluk altinda torunlarin fethettigi su topraklar altinda yasarken sen ne kadarda rahat yasiyabiliyorsun. Korkmalisin bence Allah dan. Boyle bir toprakda dogduguna sukredecegine bu topraga ayak basmani sagliyan kendi ecdadin nankorluk ediyorsun. Sorsalar bu toprakda yasamak icin ne yapti diye susup kalirsin ama merak etme sen bu toprakda yasayasin diye 14-15 yasindaki yigitler savas meydanlarina cikip canini feda ettiler. Sen ne anlarsin cesaretten. Yazik.

• Heralde bu ulke bu heriflerin tapulu mali sana gore.

Kula kulluk etmeye merakli denir ya, aha senin gibi padisah gelse de itlik etsek tayfasi icin gecerli.

Ataturk cok tartisiliyor, en buyuk hatasi sizin gibilerin kokune kibrit suyu dokmemesi olmus.

Adamin memleketinin egemenligi uzerinde yasayan millete verilmis, kendisi hala padisah etegi opmenin derdinde.

bir zikim de alamaz o somuruculer. Oyle arkalarina bir avuc dangalagi almakla olmuyor o zaman goruruz kim cesur.

Havani alirsin anca.

• şu an Osmanlı Hanedanı yok.

0|0
    0|0
    • Biraz bilgilenmelisin Osmanli Hanedani hala var, Osmanoglu soyunla dunyanin belli yerlerinde bazilari Turkiyede yasamaya devam ediyorlar.

• hayir Hanedan aile den geliyor ve bu aile sadece Şu an ulke yonetmiyor surgun edildikleri icin ama kendi iclerinde hala devam ediyorlar buyugun tum hanedani temsil etmesi. Bir bakimdan ulke yonetmeselerde kendi iclerinde soy agacini devam ettirip ayni sistemi devam ettirmeye calisiyorlar.

• Tamam araştır öğrenirsin.

Yükleniyor... ;