Allah duaları neden kabul etmez?

Ya ne yaparsam yapıyım bir mutlu olamıyorum kendimi sürekli kötü hissediyorum, kötüler daha mutlu, neden Allah duaları kabul etmiyo neden hep ben mutsuzum?

0|1

En İyi Erkek Görüşü

• Duha suresi
    Vedduha vellleyli iza seca ma veddeake rabbüke vema kala velel ahiretü hayrullleke minel ula.

Kuşluk vaktine andolsun ki, rabbin sana küsmedi, darılmadı. İsteğinin daha sonra gerçekleşmesi şimdi ve önce gerçekleşmesinden hayırlıdır...

Bak istersen

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• isyan etme sakın çok günah. herkezin bir sınavı var bu hayatta sabret

1|1
    0|0
    • Sadce isyan edebiliyorum geriye başka hiç bir seçenek kalmıyor kalsa da ben söyleyince işe yaramıyor

• her insan böyle şeyler yaşıyo kendine dönüp bak ben mutlu olmayı hakediyomuyum diye bu şekilde isyan edersen kendi hayatını mafedersin haline şükretmeyi bil insanlar neler yaşıyolar.

Erkekler Ne Diyor 40

• Cenâb-ı Hak "Duanız olmazsa ne ehemmiyetiniz var?"(Furkan/77) buyurur..

Eğer desen: "Bir çok defa dua ediyoruz, kabûl olmuyor. Halbuki, âyet umumîdir.. her duaya cevab var ifade ediyor."

Elcevab: Cevab vermek ayrıdır, kabûl etmek ayrıdır. Her dua için cevab vermek var; fakat kabûl etmek, hem istediğini aynen vermek Cenâb-ı Hakk'ın hikmetine tâbi'dir.

Meselâ: Hasta bir çocuk çağırır: "Ya Hekim! Bana bak."
    Hekim: "Lebbeyk" der.. "Ne istersin?"
    Çocuk: "Şu ilâcı ver bana" der.

Hekim ise; ya aynen istediğini verir, yahut onun faydasına binaen ondan daha iyisini verir, yahut hastalığına zarar olduğunu bilir, hiç vermez.

#Vesselam

1|0
    0|0
  • böyle dusunmeye devam ettıkce mutsuz olmayada devam edeceksın sen ımtahanı bastan kaybedıyosun nedenı nıye etmıyo dıye bısey yok sen rabbıne sıgın ondan hayırlısını ıste herzaman tamam hayırlı olan zaten gelıp bulucak senı merak etmee suphe etme asla tamam canım

1|0
    0|0
  • Nasıl dua etmeliyiz, duamızın kabul olup olmadığını nasıl anlayabiliriz?

"Ya istidat lisanıyladır -bütün nebâtat ve hayvânâtın duaları gibi ki, herbiri lisan-ı istidadıyla Feyyâz-ı Mutlaktan bir suret talep ediyorlar ve esmâsına bir mazhariyet-i münkeşife istiyorlar."

Kabiliyet dili ile yapılan duadır. Mesela kaysı çekirdeği kaysı olmak için kabiliyet dili ile Allah’tan istiyor. Bir kartal yumurtası kartal olmak için kabiliyet lisanı ile Allah’tan talepte bulunuyor. İnsan da aynı şekilde fıtrattan gelen birçok kabiliyetlerle Allah’tan talep ederse, Allah bu talebi ekseriya geri çevirmez. Yalnız kabiliyet doğrultusunda istemek gerekir, kabiliyetimiz olmadığı bir sahada talep edersek, Allah bunu vermez. Nasıl kayısı erik olamaz ise çiftçi kabiliyeti olan birisi de marangoz olamaz.

"Veya ihtiyac-ı fıtrî lisanıyladır -bütün zîhayatların, iktidarları dahilinde olmayan hâcât-ı zaruriyeleri için dualarıdır ki, herbirisi o ihtiyac-ı fıtrî lisanıyla Cevâd-ı Mutlaktan idame-i hayatları için bir nevi rızık hükmünde bazı metâlibi istiyorlar."

Allah, kainatta var olan bütün mahlukatı ihtiyaç ve fakirlik içinde yaratmıştır. Özellikle hayat ve şuur sahibi varlıklar, kainatta her şeye muhtaç olarak yaratılmışlardır. İşte bu ihtiyaçların hepsine birden fıtrat denilebilir. Yani bütün mahlukatın mahiyet ve fıtratı ihtiyaçlar ile kaplanmıştır. İşte bu ihtiyaçlar da bir nevi Allah’tan talep ve istekte bulunuyorlar.

Mesela, bir mide acıkması ile Allah’tan rızık talep ediyor. Bir göz görme ihtiyacı ile renkleri ve görüntü alemini talep ediyor ve hakeza. Allah da bu ihtiyaçlara mutlak bir ekseriyet ile cevap veriyor. Zira mahlukatın bu ihtiyaçları tedarik etmesi imkansızdır. Mesela bir elmanın icadı için bütün kainatın çarklarını işletmek ve döndürmek gerekiyor. İnsan ise buna muktedir değildir.

"Veya lisan-ı ıztırariyle bir duadır ki, muztar kalan herbir zîruh, kat'î bir iltica ile dua eder, bir hâmî-i meçhulüne iltica eder, belki Rabb-i Rahîmine t

1|0
    0|0
  • okadar uzun konuki şöyle anlatayım önce duandq kabul olunacqğına inanarak sonra düzgün dua ederek kalben ve lisanen gelelim kabul konusuna hasta çocuk doktorundan ilacını ister doktor ya hemen vermez vakti gelmemiştir ya da hiç vermez zararı dokunacaktır ya da anında verir çok faydası olacaktı duada böyle belki vakti değil belki hayırlı değil belki daha iyisini verecek sabır sadece sabır

1|0
    0|0
  • Ben hep tevekküle ve hayra inandım. Önce tevekkül edebiliyor muyuz hakkıyla; bunu sorgulamak lazım. Sonrasında da acaba istediğimiz bizim için hayırlı mıdır değil midir, bunu kabullenmek vardır. Olmuyorsa illa ki vardır bir hikmet, isyan ise ihtimaller dahilinde olmamalıdır.

0|0
    0|0
  • cunku allah beni mutlu etsin diye beklerken, seni gercekten mutlu edecek seyler icin caba göstermiyorsun. Allah beni mutlu etsin diye beklemek yerine kalkip mutlu olmak icin bir seyler yapman lazim.

1|0
    0|0
  • O yukarıda playstation oynarken dualarını duyduğunu sanmıyorum

0|1
    0|0
  • Benim deli divane olarak istediğim herşeyi verdi... Hepsinin de sonu hayırsız bitti...

1|0
    0|0
  • Senin için hayırlı olanı Allah senden daha iyi bilir. isyankar olmamak gerek.

2|2
    0|0
  • dindeki allah yok cunku.

0|1
    0|0
  • Allah duaları neden kabul etmez? Birçok cevabı var hangisinden başlayalım? Neyse sana uygunu sanırım şu, Allah yapılmasını günah olarak addettiği bir şeyin duasını kolay kolay kabul etmez ki böyle bir dua haddi aşmaktır hep zina edenler mutlu sözünde olaylara çok aşırı yüzrysel baktığını gösteriyor

0|0
    0|0
    • Nasıl bir yüzeysel,?

• Allah razı olsun çok güzel anlatmışsın

• Amin cümlemizden

• Allahın kabul etmediği dua yoktur. kalben edilen dua farzdır. imtihan dünyasındayız hepimizin bittim artık dediği anlar vardır. Allah bittim diyen kuluna yettim ya kulum diyecek kadar yücedir. sen canını sıkma allahın duanı kalbul etmesi için bişeyler yap en azından. nankör olma

0|0
    0|0
  • ayet umumidir her duaya cevap var.
    cevap vermek başka kabul etmek başkadır
    hasta biri doktoru çağırsa doktor cevap verir ne istiyorsun der
    bana şu ilacı ver dersen eğer doktor ya istediğin ilacı verir ya da ondan daha iyisini tesirlisini verir ya da o ilaç hastalığına zarar olduğu için hiç vermez.

0|0
    0|0
    • Bu ya zamanı değildir ya daha iyisini verecektir sözü kuranda falan mı yazıyor yoksa insanları çıkarttığı bişey mi, herkes aynı şeyi. söylüyor

• allah samimiyetle edilen duaları da tövbeleri de kabul eder. yalnız dua ve tövbe nin şartları vardır. mesela dua nın kabulü için ağzına girene-haram yeme-içme- ve çıkana -yalan-dedikodu-suizan-iftira-malayani söz-dikkat edeksin. dua etmeden önce de sadaka ver... elin hamurda gözün oynaşta dua etme. o zaman kabul olur. eğer dünyada olmazsa ahirete bırakılmıştır. dünya hayatı en fazla 100 yıl, ahiret sonsuz.

0|0
    0|0
  • "Sizin hayır bildiklerinizde şer, şer bildiklerinizde hayır vardır.. ALLAH bilir siz bilemezsiniz.."[ Bakara / 216 ]
    Yeterli olacagını düşünüyorum

2|0
    0|0
  • Evlat şu aralar çok yoğunum. Hem benden artık bir şey bekleme. Bak ben allah olduğum halde çaresizim. Bak daha sabahın ilk saatleri yan taraftaki esnaf tanrılara git onlar daha siftaf yapmamıştır.

0|0
    0|0
  • Namazini giliyon mu
    Suphelilerden uzak duruyon mu

0|0
    0|0
  • neyi çok istersen onunla sınanırsın ama işin sonunda istediğin şeyin ne kadar yanlış , elindekininde aslında ne kadar doğru olduğunu anlarsın

0|0
    0|0
  • "Sizin hayır bildiklerinizde şer, şer bildiklerinizde hayır vardır.. ALLAH bilir siz bilemezsiniz.."[ Bakara / 216 ]

0|0
    0|0
  • isyan etmem allaha şii koşuyorsun allah herşeyin hayırlısı verir bunu unutma seninde onlardan daha mutlu olacagın zamanın vardır

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    20

Kızlar Ne Diyor 12

• İçinden gelerek kalpten bir şekilde ve Allah gerçekten duanı kabul edeceğine inanarak dua etmelisin kardeşim. İçinde hiç bir şüphe olmaması lazım. Bide Allah dualarını kabul ediyorsa bu senin imanını arttırır. Geciktiriyorsa da sabrını arttırır. Eğer kabul etmiyorsa Allahın senin için hazırladığı daha güzel şeyler olduğunu bil unutma ki ; Allah ihmal değil imtihan eder. :)

0|0
    0|0
  • https://youtu.be/a2ZVVTcb8bk
    Dinle bak nedenmis

0|4
    0|0
  • Hayırlısı böyledir isyan etme

1|0
    0|0
  • Bir gun dua ederek olsun istediklerini gun gelir iyi ki olmamis dersin

Dua ederken Allah'im benim icin hayirliysa kabul eyle amiiin de

0|0
    0|0
    • Öyle diyince de alışıyoz alışıyoz sonra çat kapı ayrılık, hayırlısı olsun diyoz aradan 2 ay geçince ayrılıyoz madem ayrılcaktık başında ayrılsaydık

• Ay 8 ay oldu ayrılalı 4 ay çıktık, ama o 4 ayda çok şey yaşandı neyse aynenn kendime yediremiyorum sanırım. Onu görmediğim zaman Herşey süper ama görünce ağlamaya falan başlıyorum bir tuhaflaşıyorum ya

• Gecer yahu bu da gecer😇 kimse senden daha değerli degil bunu unutma minnos

• Sabır etmelisin. Herşey öyle kolay ve hemen olmaz belkide Allah seni test ediyor isyan edicekmisin diye bakıyor. Devamlı ibadetini ve dua nı yap eğer hayırlıysa bir gün kabul olucaktır inşallah :) kötüler geçici mutlu ama iyiler ebediyen mutlu olucakları bir zaman için sabır ediyorlar :)

0|0
    0|0
  • Bak içten et dualarını. Eğer kabul olmuyorsa senin için hayırlısı o değildir.
    Ki ben 2 sene boyunca bişeyi istedim ve sürekli ağladım dua ettim herşeyi yaptım ama bir türlü kabul olmadı napsam da etsemde meğersem hayırlısı o istediğim şey değilmiş. O yüzden bunu fazla takıntı haline getirme.

0|1
    0|0
  • Bunu sorgulayamazsın sen tövbestağfurullah eğer sorguluyosanda dinine baglı oldugunu düsünmüyorum.

0|2
    0|0
  • Allah duanı kabul etmiyorsa, ya istediğin şeyin vakti değildir beklemen sabretmen gerekir. ya da istediğin şey senin için hayırlı değildir sana daha hayırlısını verecektir, ya da ettiğin duanın karşılığını ahirette verecektir. yani her halukarda Allah senin için daha iyisini biliyor ve sana onu nasip edecek. o yüzden duan kabul olmuyor diye üzülme tevekkül et demek ki senin için hayırlı değilmiş..

0|0
    0|0
  • Namaz kılmayıp işine gelince dua ediyosan demekkkk

0|0
    0|0
  • Hayırlısı değildir ondan

0|0
    0|0
  • Birşey olmuyor diye üzülme belki Rabbimin senin için daha güzel bir planı vardır. ...

0|0
    0|0
  • imtihan olması gerek biraz sabret emineim olur. böyle dersen olmaz işte duaya devam et en içten şekilde et kıbleye doğru veya namaz kıl

0|1
    0|0
Yükleniyor...