Şehid-i Ala Enver Paşa hakkında ne düşünüyorsunuz?

Edirne fatihi, trablusgarp kahramanı, rus yanlısı ermenilerin korkulu rüyası olup şu an ermenisiz bir Türkiye de yaşamamızı sağlayan ve halifenin damadı Enver Paşa hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kendisi çoğu kişi sarıkamış harekatı yüzünden vatan hainliği ile suçlanmıştır. Bunlara göre Ordumuz ruslara hiç kayıp verdirmeden 90 bin askerimiz donarak ölmüştür. resmi kayıtlara göre ise 23 bindir kaybımız. 90 bin rus propagandasıdır. Ayrıca ruslara sarıkamıi harekatında inanılmaz kayıplar verdirmiştir. Kendisi daha sonra ruslarla bakü müharebesinde galip gelir ve Azerbaycanı rus işgalinden kurtarır. Buradan Türkistana geçen Enver Paşa Türkistanda ruslara karşı bir cihat başlatır. cephanesi bittikten sonra kılıçla mitralyöze hücum eder ve bu hücum sırasında şehit olur.

Türkiyeden gitmeden önceki son sözleri "yaşasın vatanım, dinim, padişahım" dır.
0|0
03

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Erkekler Ne Diyor 3

 • Enet Paşa vatanperverdir, doğrudur da ama bu onun yanlışlıklar yaptığı gerçeğini ve kesinlikle Sarıkamış Faciasında en büyük kabahatli olduğu gerçeğini değiştirmez.
  Ayrıca Alman generalleri Osmanlı ordusunun başına geçirirken ve bu alman komutanların günlüğünde yazdığı gibi askeri Sarıkamış'a sürmeden önce ordu denetlemelerinde sırf malzemesi tam olan ve diğerlerine göre daha derli toplu olan askerleri Alman generalazım Liman Von Sanders' in önüne geçiren ve berbat durumdaki çokça askeri göz önünde olmasınlar diye binalara saklayıp kapıları üstlerine kitlemelerini sağlayan da yine Enver Paşa'dır.
  (Alman General Von Seeckt’nin, Liman Von Sanders’in Islah Heyeti Başkanlığı ile görevlendirmeyle ilgili tespiti önemlidir:

  “Ne yazık ki Askeri Heyete Başkan seçimi iyi bir sonuç vermemişti. Almanya’da Kolordu Komutanlığı için uygun görülmeyen biri, bütün Osmanlı Ordusunun yeniden teşkilini üzerine alacaktı. General Sanders’in ne olduğu, emrinde hizmet edecek iyi kimseleri korkutacak kadar Alman Ordusunda biliniyordu. Onunla, her şeyden habersizler, coşkun kişiler, maceracılar ya da yüksek maaşa tamah edenler gitti.” )

  Ve Sarıkamış'ta daha harita bilgisi çok zayıf subaylarını ve haritaları yetersiz orduyu öylece bütün eksikliğiyle o karda kışta dağların karlı cehennemine süren de kendisidir.
  Enver Paşa bunların hepsinde kabahatlir ve o askerlerin günahı da boynununadır. Ne kadar vatanperver olsa da kendi hırsları ve ideolojisine de Osmanlıda canların gitmesine engel olmamıştır. Bütün bunlar onun hakkında olumsuz düşünmeme ve sevmemem için yeterlidir. Osmanlı için de damat olma avantajını maalesef kullanmış ve çok hızlı yükselmiştir orduda. Enver Paşa her yönüyle çok eksik ve ideolojik zaafiyetleri olan biridir...

  0|0
  0|0
 • hani şu 1. dünya savaşında rus donanmasına füze atıp Osmanlı devletini savaşın tam ortasına sokan enver paşadan mı bahsediyorsun

  0|0
  0|0
  • Evet? Kaç tane Enver Paşa tanıyorsun? Enver Paşa Almanların savaşı kazanacağını düşünüyordu ona göre Almanların yanında savaşa girerse Osmanlı da kazanacaktı böylece 1. balkan savaşında telden çıkan balkan topraklarını ve 93 harbinde elden balkan topraklarını ve kars ardahan batumu alabileceğimizi düşünüyordu. Bu sebepten girdi savaşa. Yanılmıştı ama önemli olan niyettir.

  • niyetin önemli olduğu olay sadece ibadettir, gerçek hayatta ne kadar olumlu niyet taşırsan o kadar zarar görürsün şekilde görüldüğü gibi,

 • Ben tek paşa tanırım oda Gazi Osman Paşa
  Üstüne paşa tanımma😉

  0|0
  0|0
Yükleniyor... ;