İnsan kimdir? Bu videdaki soruya ne cevap verirdiniz?

Videoda çok güzel anlatılmış. Ancak size göre insan kim? Siz bu videodaki soruya nasıl cevap verirsiniz?

1|2
43

En İyi Kız Görüşü

• İnsan : Hangi bilgi türünden, ideolojiden bakıldığına göre değişen insan, öncelikle toplumları kendini var etmesi sürecinde temel konu olarak gündeme gelir. İnsan için bugün söyleyeceğimiz, doğadan evrimle getirdiği özelliklerinin haricinde 23 bin gene sahip (inanç, düşünme, matematik, cinsel yasaklılık gibi) ve bu genlerin etkinliğini, verimliliğini, doğa yasalarına değil toplumun yasalarına ve insanlaşma yasalarına bağlamış canlıdır. İnsanın temel özelliklerinden biri, kişinin toplumsal varlık olmasıdır. İnsanın beyinsel gelişimi toplumun gelişimin yasalarına göre şekillenmiştir. Tüm canlılardan daha geç olgunlaşır; bu özelliği de toplum yaşamını gerekli kılar. Bu özellikleri doğanın üreyim zaruretlerine karşı gelişmiştir. Bu özelliklerini geliştirirken düşüncesi, dik yürümeye paralel olarak, gırtlak yapısı ve konuşması da gelişmiştir. Diğer canlılardan farklı olarak insan toplumunu (komün, aile), kişiyi ve üretimini (teknik) kullandığı için tür değiştirmez. Bunun yerine varlık koşulları değiştiğinde toplum biçimi değiştirir. Toplum biçimi değişimi canlılardaki tür değişimine paraleldir.

1|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• İnsan Allahın yarattığı zekasını akıl yolu ile kullanabilen, iyi terbiye ve kültür sahibi olmadığı zaman egosu ve hırsı ile her türlü kötülüğü yapabilen bir canlı türüdür.. Fazilet, ahlak, hoş görü ve kültürle yüklü olduğu zaman Allahın istediklerini büyük beceri ile yapanda insan... Tüm canlılar bulunduğu hiç bir yere zarar vermezken insan bulunduğu yeri hoyratça cehenneme çevirebilen canlı.

0|1
    0|0
    • Türünün tek örneği, çok teşekkür ederim, yorum için 🙂

• Ben teşekkür ederim.. Bence Allah çoğu zaman insanı yarattığı için çok üzülüyordur bile.

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 3

• Bana göre İnsan, özü neyse sözü de o olan birisidir. Dürüst, gerçekçi, sadakatli ama en önemlisi vicdanlı birisidir. Allahın, bizi denediği bir derisir aslında ,, insan" olabilmek.. Herkes beceremez, o yüzden eli yüzü gözü olan herkes kendini İnsan zannetmesin.

1|1
    0|0
  • Insan mucizedir benim için :)
    Çok kotulerimiz de var çok iyilerimiz de var.

Allah iyilerden ve sevdiklerinden etsin bizleri.

0|1
    0|0
  • Ünlü filizoflar bununla ilgili o kadar çok şey söylemişler ki. Ama @SitelErdem bununla ilgili çok güzel yorum yapmış. Bize bişey kalmamış :)

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 2

• Videoyu izledim ama ona göre yorumlayamayacağım bana göre insan günümüzde çıkarları için tüm sosyal ve düşünsel hayatini düzenleyen bir canlıdır.

0|1
    0|0
  • İnsan "KADIN" dır.. Erkekler insanoğlu..
    Ya da şöyle de ifade edilebilir
    İnsan ; ekosistemin bir parçasıdır. Bilimsel bakış açısına sahip birisi için kısa ve net bir açıklama :)

0|1
    0|0
Yükleniyor... ;