Neden başım dertten kurtulmuyor diyen arkadaşlar. Bakar mısınız?

İnsanın hayatını etkileyen en büyük etkenlerden biri arkadaştır. İnşallah faydalı olur :)
Neden başım dertten kurtulmuyor diyen arkadaşlar. Bakar mısınız?

Arkadaş seçerken

Atalarımız, (Kiminle gezdiğini söyle, senin kim olduğunu söyleyeyim) demişlerdir. Ancak ortak vasıfları olanlar birbiriyle arkadaşlık yaparlar. Bir iyi ile bir kötü arkadaş olamaz. Eğer arkadaşlığa devam ederlerse ya kötü iyi olur veya iyi kötü olur. Eğer kötü kötülüğünde, iyi de iyiliğinde diretirse arkadaşlıkları uzun sürmez. Bu bakımdan arkadaş seçerken şunlara dikkat etmelidir:

1- Arkadaşı akıllı olmalıdır. Akıllı olmayana ahmak denir. Hazret-i Ali buyurdu ki:
(Ahmak ve cahil ile arkadaşlık etme! Ondan kendini koru! Nice ahmaklar var ki, arkadaş oldukları akıllı kimseleri helak ederler. Kişi arkadaşı ile ölçülür. Kalbler buluştuğu zaman birinin diğerine tesiri vardır.)

Ahmak insan, iyilik yapacağım derken kötülük yapar. Onun için atalarımız, (Ahmak dost, akıllı düşmandan kötüdür) demişlerdir. Akıllı kimse, İslam ahlakı ile süslenmiş kimsedir. Hakikati kabul eden kimsedir.

2- Arkadaşı güzel ahlaklı olmalıdır. Güzel ahlaklı olmayan kimsede hayır yoktur. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Güzel ahlaklı olan mutlu olur.) [Beyheki]

Güzel ahlakın en azı, meşakkatlere göğüs germek, yaptığı iyiliklerden karşılık beklememek, bütün insanlara karşı şefkatli olmaktır.

3- Fâsık olmamalıdır. Fâsık, açıktan günah işleyen kimsedir. Allahü teâlâdan korkan kimse, büyük günahlarda ısrar etmez. Allahü teâlâdan korkmayana ise itimat olunmaz.

4- Bid’at sahibi olmamalıdır. Bid’at ehliyle arkadaşlık, gayrı müslimlerle arkadaşlık etmekten daha kötüdür. Sapık kimselerden uzak durmalıdır. İmam-ı Rabbani hazretleri buyurdu ki: (Bid’at sahibine kıymet veren, İslamiyet’i yıkmaya yardım etmiş olur.) Hadis-i şerifte (Bid’at ehliyle düşüp kalkmayın! Onların hastalığı uyuz gibi bulaşıcıdır) buyuruldu.

5- Seçmek istediğimiz arkadaş, dünyaya düşkün olmamalıdır. İlk önce bu saydığımız vasıflara kendimiz sahip olmalıyız. Ondan sonra da arkadaşımızda aramalıyız. Dünyanın faydasız şeyleri peşinde koşan kimselerle arkadaşlık öldürücü zehirdir. İnsanın tabiatı, beraber yaşadığı insanlara uymaya meyyaldir.


0|0
10

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 1

 • Bu konuda güzel bir yazı vardı bende onu paylaşayım saklamak olmaz bence olarak

  0|1
  0|0
  • Paylaş tabi. 1 kişi faydalansa bizi memnun eder

  • Hepsini Göster
  • Hakikat kitabevine ait iki kitap vardı bizde. Kıyamet ve ahiret diğerini tam anımsayamadım başladığımda tuhaf gelen birşeyler olmuştu;içim sinmemişti bırakmıştım

  • @Mahosndd bırakmanın sebebi nefsine ağır geldiği için. Nefs o bilgileri okumanı istemediği için sana öyle gelmiş. Çünkü o kitaplar tamamen İslam alimlerinin yazdığı kıymetli bilgilerdir. Hiçbir ekleme çıkarma olmadan basılıyor ve sadece Basım ücreti alınıyor. Yani kar elde edilmiyor.
   Yâ sana mesaj olarak anlatmak isterdim de yanlış anlaşılma olacağı için yazmadım. Yoksa burdan biraz yavaş oluyor

Erkekler Ne Diyor 0

Erkeklerden ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Yükleniyor... ;