Feminizm hakkında ne düşünüyorsunuz?

Sadece meraktan soruyorum. Düşünceleriniz neler bu konuda?

0|0
517

En İyi Erkek Görüşü

• şunu anlamıyorlar feminizm kadınların üstünlüğünü veya erkek düşmanlığını savunmaz, kadın ve erkek eşitliğini savunur. başka bir anlaşılmayan nokta ise eşitlik. eşitlik dediğimiz şey her açıdan aynı olmak değildir. basit bir örnek verirsem erkek amele 50 kilo taşıyor kadın da taşısın demiyoruz. kişi cinsiyet gözetmeden kendine uygun olanı yapmalıdır yani bir kadın o yükü taşıyabilecek kapasitede değilse taşıyamaz aynı şey erkekler için de geçerli. bizim savunduğumuz şey ise eğer bir kadın ben taşıyabilirim diyorsa taşımalı, kimse "sen kadın halinle karışma erkekler halleder" dememeli. bunun gerçek örnekleri de var kadın tamirci pek göremeyiz çünkü çoğu kadın tamircilik yapmak istemez ama bazıları var ki kendine uygun olduğu için bu mesleği tercih etmiştir ve çok iyi bir şekilde yapar işini. feminizm kadınlara bu fırsatın verilmesini savunur işte. başka bir örnek verirsem malum insanların ilgisini en çok cinsellik çekiyor biz de cinsellikten yürüyelim. kadınları bekaret olayı ve cinsel olarak aşağılanmasına karşıyız. biyolojik olarak erkek ve kadın arasında fark vardır kadın tek eşliliğe biraz daha yatkındır bu inkar edilemez bir gerçek ama olay biyolojik yapıda bitmiyor. bir kadın cinsel olarak neyi tercih ediyorsa onu yapar kimsenin yargılama hakkı yoktur. ben mesela "kendimi kocama saklıyorum" diyenlere tepki gösteriyorum ve yargılamışım gibi oluyor. sıkıntı şurada ki bunu söyleyen kadın kendi tercihi olduğu için değil ataerkil toplumun tercihi olduğu için böyle çirkin bir ifade kullanıyor. kendi tercihi olsa "değer verdiğim insanla ilk seferimi yaşamak istiyorum, doğru kişiyi bekliyorum" der "kendimi kocama saklıyorum" veya "evlenmeyi bekliyorum" demez. feminizm işte kadınların bu şekilde bir mal, eşya gibi görülmesine karşı çıkar.

3|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Feminist olmayan kadınlar ya kendini erkeklerden düşük seviyede görüyordur ya da feminizmi televizyon dizilerinden tanıyacak kadar öğrenme, araştırma kültüründen yoksundur. Yaşadığımız yüzyılın en önemli ideolojilerinden biri.

1|1
    0|0

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 16

• Biraz ileri gideceğim ama. Feminist olmayan kadın maldır abicim. Gerçekten. Erkek egemen toplumda, sürekli erkeğin koyduğu kurallara göre yaşamak zorunda olup da buna karşı koymayan, eleştirmeyen kadın bildiğin ezik, kişiliksiz ve embesildir.

Feminizme sallayıp duran, ciğeri beş para etmez erkekler de sussa iyi olur. Feminizm dediğin şey 200-300 yılda, belki de dünyada başka hiç bir akımın olmadığı kadar çok kitap, eser, makale vs bırakmış bir akımdır.

Burda bile kendi bedensel hazzını, yaşam biçimini evliliğe göre hazırlayan kadınlar var, ki dışarıda haberleri okuduğumuz kadına yönelik şiddety, tecavüz vs gibi vahim durumlardan sadece bir tanesidir bu. Bence bir kadın için sosyalizmden sonra en gerekli düşünsel akımdır feminizm.

2|0
    0|0
  • Feminizm kötü bir şey değil. Kadın erkek eşitliğini savunur. Ama benim görüdğüm hiçbir feminist bunu yapmıyor. O yüzden bir düşünce yapısı olarak feminzme katılıyor ancak bunu eyleme döken, daha doğrusu dökemeyen ya da yanlış döken feministlere katılmıyorum.

2|0
    0|0
  • Feminizm, temelde cinsiyet eşitliğini savunan, eşitsizlikle savaşan bir görüş ve bakış açısı. Tamam, eyvallah. Bu güzel birşey gibi görünüyor. Ortaya çıkış dinamiklerinde de zaten, erkek egemen bir dünyada kadınların ikinci sınıf insan olarak görülmesi ve bu başlık altında ikinci plana itilmiş olması var.

Ama temelde 2 açıdan feminizm çürük bir ideoloji.

1- Kadın ve erkek eşit değildir. Kanun önünde, vatandaşlık haklarında falan eşittir ama yaradılış, huy, mizaç, çeşitli duygusal ve fiziksel özellikler bakımından eşit değildir. Olmasına da gerek yoktur. Çünkü bu farklılıklar üstünlük/düşüklük meselesi değildir. Kadın, fiziksel yaradılışı gereği bir birey dünyaya getirme becerisinde olduğu için, bu üstün vasfı dolayısı ile de baska açılardan erkekten zayıftır. Fiziksel olarak daha güçsüzdür, duygusal olarak daha hassastır falan. Ama bu, kadının daha aciz olduğu anlamına gelmez. Çünkü başka açılardan da üstündür. Ve farkında değillerdir ki erkek denen yaratık, sadece ve sadece sahip olduklarını ve öncelikle kadınını ve yuvasını korumak ve yaşatmak için böyle biçimlenmiş bir varlıktır. Yani kadından güçlü ise bu, o kadını korumak içindir. Ortada bir kadın yok ise erkeğin çükünün, gücünün, parasının hiçbir anlamı yoktur. İşte dediğim gibi bu gücü, kadını için değil kadınına karşı kullanan bir grup ayı yüzünden kadınlar da, duygusal varlıklar olarak olayı abartmışlardır. Zaten feminizm çok güçlü bir akım gibi görünse de çoğunlukla erkek nesliyle iyi geçinemeyen kadınların sürüklediği kadınlarca savunulur.

2- Feminizmi savunan kadınlar, farkında değillerdir ki, sahip oldukları sayısız avantaj ve insiyatifi tepmektedirler. Hİç bir kadın, erkeği için ceheye gidip ölmez. Ama onurlu bir erkek her zaman bunu yapar. Ve bu yüzden de kadınından saygı bekler. Sen erkeğine ve erkeklerin bu "erkeklik"liğine saygı duymaz isen hiç bir erkek senin için ölmez. Yani aslında feminizm, hak ettikleri avantajları tepen kadınları temsil eden bir görüştür.

0|0
    0|0
    • Kadın olmanın da avantajları vardır fakat ben kadın erkek eşitliğini savunuyorsam erkeğin de bazı haklara sahip olması gerektiğini de savunurum. Yani erkek bazı sorumlulukların, güçlüklerin hepsini almamalı.
      Farklıyız zaten, buna karşı değilim. Sadece herkese eşit haklar, imkanlar verilmeli diye düşünüyorum.

• Kısaca cinsiyet rolleri. Yani karşı olduğum bir şey.

• Bu roller güzel şeyler demeye çalışıyorum ama anlatamadım sanırım. UMarım açmaya çalıştığım pencereye bakarsın.

• Nietzsche nin aforizmasinda popüler bir cümle vardır ki tam olarak ezilmiş unsurların haklarını savunan örgütlerin en büyük problemini ortaya koyar.
    “Canavarlarla savaşanlar, bunu yaparken onlardan biri olmamaya dikkat etmelidirler. Cehennemin içine uzun süre bakarsanız, cehennem de sizin içinize bakar.”

1|0
    0|0
  • feminizm erkek kadın eşitliğini savunuyorsa destek verilir ama kadınlar üstündür derse olmaz

1|0
    0|0
  • Kadın hakları savunuculuğu gereklidir.

1|0
    0|0
  • Feminizim kocayi buluncaya kadardır

0|1
    0|0
  • Konu : Feminizm
    yorum yapan kız sayısı : 5
    yorum yapan erkek sayısı : 15

Nası lan?

0|0
    0|0
  • Feminizm=Erkek Düşmanlığı
    Günümüz için böyle...

0|0
    0|0
    • Ben erkek düşmanı değilim ancak olan da var. Bu yüzden sordum.

• fenisit kadınların çoğu çirkin oluyor niye bende bunu merak ediyorum onun dışında izm lerden biri

0|0
    0|0
  • Bende feminist bir birey sayılırım.

0|0
    0|0
  • Saçmalık.

0|0
    0|0
  • Kadın erkek eşitliği bunu mu diyorsun feminist bayan 😀

0|0
    0|0
    • Evet.

• Senin eşitlik dediğin nedir bir kaç örnek söyler misin?

• Az önce açıkladım.

• Katılıyorm

0|0
    0|0
  • bence güzel birşey

0|0
    0|0
  • Aptallık sadece

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• Sacmalik

0|0
    0|0
  • iceriği dusunulduğnde doğrudur. Ama kimse bilmez içeriğini. Ben katiliyorum evet femininzm hakli 😃

0|0
    0|0
  • Kocayi bulana kadardır. Bknz : nil Karaibrahimgil

0|0
    0|0
    • Neden ki?

• Nereden biliyorsunuz öyle olacağını? Üstelik, kadın ev işi yapmak isterse bu onun seçimidir, feminist olmadığı anlamına gelmez.

• Annemle babam 20 yıllık evlilikleri boyunca bütün ev işlerini ortak yaptı, ikiside çalıştı ve ikiside de eşit derecede çocuklarıyla ilgilendi. Kadın kendine değer veriyorsa ve kocası onu köle olarak görmüyorsa evlilikte eşitliği sağlamak dünyanın en kolay şeyidir.

• Kadın erkek eşitliği+kadin haklarini korumak

0|0
    0|0
    • öyle olsaydı önce ben olurdum duygu asena erkek kravatlı maymundur diyordu ama (not şimdi cehennemde maymun dediği cinsden olan peygamberin şefaati için köpekler gibi dilensin aşüfte :)

Yükleniyor... ;