Türkiye'de Kan Bağışı Yapanların %90'ı Erkek %10'u Kadınmış. Bu Konu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Kadıköy'deki Kızılay Kan Bağışı yerinde bir afiş var.
Orada, Türkiye'de kan bağışı yapanların %90'ı erkek %10'u da kadınlardan oluşuyormuş.

Bu tür bir konuda kadınların geride kalmalarını, duyarsız davranmalarını neye bağlıyorsunuz?

Sizce bu istatistikteki oranın bu kadar açık farkla geride kalmasına etken olan şeyler nelerdir?

0|0
50

En İyi Kız Görüşü

• Bilinçsizlik, iğne korkusu, kan görmeye dayanamama, gebelik ve kansızlık söylenmiş zaten, kan vermeyi gereksiz görme, hastalık kapma korkusu, kanlarının para karşılığı satıldığını düşünme, eşin izin vermemesi vs vs.

Bir zamanlar kan verme ile ilgili anket yapmıştım ordan aklımda kalmış cevaplar bunlar. Sanırım neden kadınlarin kan bağışının düşük olduğunu açıklıyor.

0|1
    0|0
    • Bazı arkadaşlar da sağ olsunlar tatmin edici sayılacak gerekçeleri yazdılar.
      Yazdıkların gerçekten yabana atılacak şeyler değiller! O tür sebepler %10'a kadar düşmesine yeterli olur mu bilemiyorum ama ciddi ölçüde kadınlara engel olacak sebepler oldukları kesin...

Bu ülkede birçok uygulama suistimal edildiği için, bu konuda geri planda kalınması hususunda insanlara sitem etme gibi bir hakkımız yok sanırım.
      Bazı şeylerin altında yatan sebepleri çözmeden o konuda bir iyileşme beklemek doğru değil..!

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 4

• birincisi Türkiye'de kadınların büyük çoğunluğunun hemoglobini düşük kan veremiyorlar ikincisi bir çok şehirde sokağa çıkamıyorlar ki kan versinler, üç adet dönemlerinde, gebelikte emziren anneler kan bağışı yapıyor. O yüzden gayet normal.

0|2
    0|2
    • %30 ya da 40 civarı gibi bir oranla geride olsa birkaç gerekçe için ''yeterli'' denebilir. Ama %10 gibi bariz bir fark var iken, birkaç mantıklı sebep insanı pek de tatmin etmiyor açıkçası.
      Sokağa çıkamıyorlar derken, belli aralıklarda çarşıya, komşuya vs. çıkabiliyor hemen hemen her kadın.
      Bir ünite kan vermek 10-15 dakikalık bir iş.
      Hemoglobin konusunda bir şey diyemem, onu araştırmak gerek...

• Aslında duyarsızlık değil. Kadınlarda kansızlık daha çok olur ve gebelik vs gibi durumları da sayarsak o oran normal

0|1
    0|0
    • Tamam da, gebelik dediğimiz olay bir kadının ömründe kaç defa yaşadığı bir şeydir ki, oranı bu kadar düşürebilsin?
      Sağlıklı bir insan yılda 3-4 defa rahatlıkla birer ünite kan verebilir.

Elbette bahsettiğin o 2 husus belli ölçüde etki ediyordur. Ama bence %10'a kadar düşmesine sebep olacak yeterlikte gerekçeler de değiller!

• Rica ederim :) Gerçekten güzel düşünüp hareket etmişsiniz ön yargılı olmayarak

• Her zaman her konuda empatiden yanayım.
      Çocukluğumdan beri alışkanlığımdır, olaylar karşısında empati yapmak ve insanları/canlıları anlamaya kalkmak.
      Yargılamak ya da suçlamak en kolay yoldur.
      Ben o yoldan gitmeye pek de niyetli değilim!

• kadınlar biraz daha korkuyo olabilir. sadece iğne korkusu değil ama bu bahsettiğim benim çevremdekiler genelde kendi bünyelerinin kan vermeyi kaldıramayacağından, sonrasında bayılacağı veya kötü olacağından korkuyo

0|1
    0|0
    • Anladım. Psikolojik etkenler daha ağır basıyor sanırım, değil mi?

• anlayışınız için sağolun bayım ;)

• Rica ederim.
      Bu ince davranış ve hitap için ben de teşekkür ederim. :)
      Ve paylaşılan tüm bilgi ve yorumlar için...

• Bana da bazen kan veriyorlar ama benim kanım zor bulunuyor A Rh negatif benim

0|1
    0|0
    • Sanırım kan bağışlamanın ne kadar önemli ve değerli bir şey olduğunu sen çok daha iyi biliyorsundur.
      Hemcinslerinin bu konuda geri planda kalmalarını neye bağlıyorsun peki?

• Anladım. Çok teşekkür ederim, değerli katkın için.
      Her ne sebeple kan aldığını bilmiyorum! Ama onun için de geçmiş olsun dilerim.

• Rica ederim ben teşekkür ederim

Erkekler Ne Diyor 0

Erkeklerden ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Yükleniyor... ;