Alevilere karşı önyargınız var mı?

ben aleviyim arkadaşlarım alevi olduğumu bilmiyo ve atıp tuttular ve kavga ettik. acaba çoğunluk böyle mi?

0|0
1945

En İyi Erkek Görüşü

• Benim yok, ama toplumun var maalesef. Oysa aleviyi eleştiren hor gören inan aleviden daha kötü.

1|1
    0|0

En İyi Kız Görüşü

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 44

• Hayır yok

1|0
    0|0
  • İnsan olsun yeter Saygım sonsuz

1|0
    0|1
  • benim dinden uzak insanlarla sorunum oluyor alevilerle degil yani dindar bir alevi ya da orta dindarlıkta bir aleviyle sorunum olmaz ama içme günah dedigimde bu devirde ne günahı ya diyen alevileri tanıdım işte onlarla sorunum var sen müslümansın tamam günah ama içiyorum demek yerine ne günahı bu devirde diyen var ve bunu aleviler yapmıo normal müslümanda bunu diyor bazıları ama daha cok alevilerden denk geliyor biri eleviyim dediginde yargım olmuyor tanıdıkca karar veriyorum buna iyi biriyse hiçte yargılamam alevi sevgilimde omustu :d sorun yok yani :d sadece ahir zamandayız ve dinde ilk uzaklasanlar bu devirde cok olucak ve ilk aleviler ve diger mesteplerde uzaklaşma oluyor dine karşı Allah kolaylık sağlasın ne diyim.

0|0
    0|0
    • yaa artık kimse ahlaki değerlere önem vermiyo alevisi sunnisi bu şekilde. avrupalılara özeniyorlar bu yanlış. ama bunu çoğunlukla aleviler yapıyo demek de yanlış. doğru yola soksun Rabbim herkesi

• cogunluk derken birazdaha fazla anlamında yoksa alevilern %90 ı dinsiz demek istemedim normal müslüman %50 ise elevi ve diger mesteptekiler %51 anlamında. ahir zamanda elinde kuran olana inanmıcaksın herkes oyuncu ama bu zamanda herkes dinden uzaklaşıyor ama farklı mestektekiler ilk uzaklaşanlar oluyor bu devirde ne günahı demek insanı dinden cıkarır zaten neyse hayırlısı ya :d kıvırcık ali oda alevi içerdi felan ama iyi insandı seside cok güzel cok sevdigim biridir konu içmesnden önce dine olan bakıs acılarıdır günah ama napalım içiyoz işte farklı bu devirde ne günahı farklı seyler biri pisman ama içer digeri pişkin pişkin içer :D hayırlısı :d

• Çoğunluk işte böyle p*şt bir millet. Alevileri, kürtleri, gayrı müslümleri sevmezler bu sözde hoşgörülü halkımız.

1|1
    0|0
  • Hayır kesinlikle yok.. Hatta en iyi dostlatım alevi..

2|1
    0|0
  • hayır

1|0
    0|0
  • Yok cok samimi oldugum 2 tane kardesim var namusumu bile teslim ederim ama bu isin alevilik ya da baska mesheple alakasi yok insanlikla var

0|1
    0|0
    • kesinlikle. ben alevi olmama rağmen alevi olanlar eğer kötü insanlarsa ben sırf aynı mezhepteyim diye ona ayrıcalıklı davranmam

• ne güzel hoşgörülüsünüz birbirinize. Allah bozmasın arkadaşlığınızı

• Biz arkadas degil kardesiz onunla bizde arkadaslik olmaz kardeslik olur

• Çoğunluk böyle evet.

0|0
    3|3
    • ne zararı var ki size?

• ağzını bozmaya değmez juju :)

• Çoğunluk böyle mi?
      Soru bu, cevapta evet çoğunluk böyle.
      Benim alevilere karşı bir ön yargim yok olsa bu şekil yazmadım zaten.

• Bende aleviyim.

2|0
    0|0
  • Ben de aleviyim... Sünnileri 5 dk da tuz buz edebiliyorum 😎

1|0
    0|0
  • hiç kimseye karşı bir önyargım yoktur. herkes insan herkes eşit. yeter ki niyeti kötü olmasın karşı taraftakinin

0|0
    0|0
  • Eğer alevilik hz Ali efendimizi sevmekse en büyük alevi benim ama Hz Ebubekir Hz Ömer Hz Osman efendilerimize hakaret etmek Hz Ayşe Annemize kötü kadın demekse en büyük alevi düşmanı benim...

2|0
    0|0
  • Hiç kimseye karşı önyargım yok ki onlara olsun hepimiz insanız.

0|1
    0|0
  • Benim lise ve üniversite hayatım boyunca birçok alevi arkadaşım oldu bir tanesi bile kötü değildi. Alevi ile evlenirmisin dersen orda işler değişir. Bazen iki tarafın da iyi olması yetmez. Ben kesinlikle evlenmem zaten aleviler de kolay kolay dışarı kız vermezler.

0|0
    0|0
  • Şükür önyargım yok insan olması önemli inancı kendini bağlar. Değilmi zaten insanları üstün veya alt görmeyi yasaklayan bizim inancımız İslam! Allah yasaklamışken biz kimizde aşağı veya üstün göreceğiz.

0|0
    0|0
  • evet

0|0
    1|0
  • sünniyim Alevilerin sünnilerden çekmediği kalmadı yaa bol çamur atıyorlar. anlamıyorum. Sorsan"biz insanı Yaradan'dan ötürü seviyoruz"derler ama Alevileri yakan gene sünni. soğudum yav, mezhepçilik yüzünden bitecek islam. Küçük gruplara bölünmeyin birleşin der Kuran, demek ki mezhepçilik palavra.

0|0
    0|0
  • Mezhep içinde olan herkese tepkiliyim hangi mezhep farketmez kitabımızda bölünme mezhepçilik yasak ve günahtır

0|1
    1|0
    • inan bu bölünmeyi biz aleviler sunniler için ya da diğer mezhepler için yapmıyoruz (en azından çoğunlukla böyle) ama sunniler yapıyor. arkadaşımın annesi aleviyim diye benimle görüşmesini istememiş mesela

• bunun için taaaaa bu olayların yaşandığı zamanlara gitmek gerek.

• Dinlerini parça parça edip hiziplere bölünenler var ya, senin onlarla hiçbir ilişiğin yoktur. Onların işi Allah’a kalmıştır. Allah onlara yapıp ettiklerini haber verecekti enam:159

Kendilerine apacık deliller geldikten sonra çekişmeye girip fıkralar ( mezhepler ) halinde paçalananlar olmayın ali imran:105

Olayların yaşandıği zamanlara gitmek değil allahın kelamı kuranı kerimi okumak yeterlidir zaten mezhep savaşları yüzünden masumların kanı yeterince aktı bütün mezhepler boştur kimse mezhep savunması yapmasn burada

• Eğer insanlığa saygısı yok ise ondan uzak durmak en iyisidir.. Her dinden her mezhepten iyi ve kötü insanlar olacaktır.. Daima iyi insanların yanında olmaya çalış.. Bende sendenim..

0|0
    0|0
  • o da yanlış sen alevi olabilirsin o sunni sonuçta müslümansınız bu konular yanlıştır ayrım yapmak hiç kimsenin haddi değil eleştirmek istiyorsanız düzgünce yorum yapılmalıdır

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    24

Kızlar Ne Diyor 18

• bu ön yargının sebebi insanların kulaktan dolma yalan yanlıs bilgilerle karsılarındakileri yargılamaları. bulundugum cevre itibari ile eskiden benim de ön yargılarım vardı ancak zamanla iki tane yakın alevi arkadasım oldu ve onları tanıdıkca anlatılan cogu seyin yalan oldugunu ögrendim ve ikisi de cok iyi insanlardı. insanları mezheplerine göre değil karakterlerine göre sevmek ya da sevmemek gerektiğini ögrenmeli insanlar

1|0
    0|0
    • bravo!!! herkes sizin gibi belli bir düzeye gelse keşke!!

• her mezhebin içinde iyisi de olur kötüsü de. sen ön yargılı insanları takma bosver hayatında olmadıkları daha iyi.

• Aleviliğin bir kaç çeşidi var ve en bilineni de insanlara rn ters gelen türü. İslam ile alakası olmadığı gibi bir de en uygunsuz davranşların oldğu kısım. Dediğim gibi de en bilineni bu oldğundan insanlar ewet her zaman ön yargılı. benim de eşim dğl ama ailesi alevi ve çok ama çok yanlş insanlar. Hayatları, davranşları hiç uygun dğl. Bu yüzden çocuğum oldğunda akrabaları ile sık görüşmek gibi bir hata yapmamayı düşünüyorum. Bnmki önyargı değil yaşadım gördüm hepsini tanıdım ve sonrasnda bu kararı verdim. Eşim de bnmle aynı düşüncede zaten. Her ne kadar inanış biçimi gibi öğrenmiş olsanız da alevilik haşa ayrı bir din gibi maalesef :( bu yola ilk çıkanlar şimdiki aleviler gibi değildi. Şu anda alevilik demek tamamen yoldan sapma ve şeytanın oyununa katılma demek maalesef. s Alevilik aslını yaşamıyor. inşallah gençlerimiz ve büyüklerimiz bunu artık anlarlar ve alevilik diye bşy kalmaz :( umarım yanlş olda olduğunuzu görürsünüz.

0|0
    1|1
  • Çok yanlış biliyolar tatlım bizim sözde müslimler aleviliğin eğer hak olanını yaşıyosan çoğu sunniden daha müslümansın

0|1
    0|1
    • kesinlikle öyle. aleviliği yok yanlış anlatıyolar

• Evet ama yinede bu algıyı oluşturan bazı alevi kesim ben iki alevi turuylede karsılastım dinin tüm esasları yerine getirenide gördüm hz. muhammedi kabul etmeyip yok sayanıda ama işte insanlar bu ayrımı bilmiyo

• Bunun konusu ne zaman açılsa hep uyarıp bilgilendiriyorum sende anlat

• Ben kimsenin inandigi seylerle ilgilenmiyorum

1|0
    0|0
  • Bende Aleviyim. Ömrü hayatımda bir kişiyle tartıştım.. Gece olunca babanla erkek kardeşinle mi yatıyorsun dedi.. mum söndü olayı doğru mu dedi.. kızı parçalayacaktım resmen.. başka da edepsiz , kendini bilmez çıkmadı karşıma.. Arkadaşlarınızı güzel seçin.. Saygısız, terbiyesiz insanlarla muhattap olmayın..

1|1
    0|1
    • çüşşş! geberteydin? böyle şerefsizlik mi olur ayıp be.

• İzin varsa size bir konu da eleştrisel görüş belirtmek istiyorum. Doğrudan yapabilirdim ancak görüşünüze saldırı olarak değerlendirebileceğiniz için izin almak istedim. Konunun Alevilikle ilgisi yok ayrıca.

• mesaj olarak atabılırsın bana.

• Asla yok olmazda

1|0
    0|0
  • evet bende karşıyım ama saygı duyarm

0|0
    2|0
  • Ben alevi degilim Ama en yakin atkadasim dostum can kardesim alevi.. Ve Bu konuda gram sorun yasamyioruz ailem bile kendi kizi gibi görüyorlar önce insanligina bakmak lazim canim sen ön yargililari bosver.. Güzel bir Kalp en önemlisi!!

0|0
    0|0
  • bir safii olarak soyluyorum sorun cikaran bizleriz alevi candir

0|0
    0|0
  • ben hiç anlamam böyle şeylerden ya asla da önyargılı davranmam

0|0
    0|0
  • ayrımcılık yapmam ama böyle insanlara müslümanlığın güzel ve ferah yönlerini gösterip benim düşüncemde olan "doğru yol"a yönlendirirdim.

0|0
    0|0
  • en yakın arkadasım aleviydi.

0|0
    0|0
  • Cok sacma buluyorum insanlari din mesheplerine gore yargilamayi ama ne yazik ki etrafta dar goruslu gereksiz insan cok var

0|0
    0|0
  • bende aleviyim rahat ol ben gururla söylüyorum zoruna gidenin borusuna gitsin ;)

0|1
    1|0
  • Hayır

0|0
    0|0
  • Hayır yok

0|0
    0|0
  • Herkesin kendi dini

0|0
    0|0
  • Sizin, dininize bir türlü anlam veremiyorum. Madem müslümansınız Allaha inanıosunuz niçin hz. ALİyi üstün tutuyosunuz. Hz ali mescitte ölmüşte oyuzden mescite girmiyoruz düşünceniz hakim? Ramazan ayı tüm müslümanlara farz iken siz nie 12aylar diye ayrım yapıyosunuz? Bari müslümanım diyipte müslümanlığı lekelemeyin.. resmen dini kendinize göre yaftalamıssınız. Sevdiğim tek yönünüz arkadaş canlısı oluşunuz.

0|0
    1|0
Yükleniyor... ;