Türk mitolojisi hakkında bilgisi olan var mı?

daha niceleri var ama hepsibi burada paylaşamıyorum :(

yunan mitolojisini, Tabi özellikle yıldırım Tanrısı zeusu ve diğerlerini bilmeyeniniz yoktur. Asıl marifet onları değil Türk Mitolojisini bilmektir, bugün sizlere Türk Mitolojisi Tanrı ve Tanrıçaları hakkında bilgi vereceğim paylaşım yapmanızı isteriz ilk kez, bilmeyen kalmasın gelin konumuza giriş yapalım;

Türk mitolojisi, tarihi Türk halklarının inanmış oldukları mitolojik bütüne verilen isimdir. Eski efsaneler, Türk halklarının eski ortak inancı Tengricilikten öğeler taşır. Bunların bazıları sonradan İslami öğeler ile değiştirilmiştir.

Türk mitolojisi, birçok araştırmacıya göre aynı Tengricilikte de olduğu gibi tek tanrıcı bir temelden, zamanla çok tanrıcı bir biçime doğru gelişmiştir. Ayrıca tarihi Türk halklarının temasa geldikleri Zerdüştlük, Mani dini ve Budizm de Türklerin mitolojisinde izler bırakmıştır. Bu yüzden genel bir tanım olan Türk mitolojisine, halkların çeşitliliği ve inançtaki farklı unsurlar göz önünde tutulursa Türk Mitolojileri demek daha doğru olabilir.Türk mitolojisi hakkında bilgisi olan var mı?

Güncellemeler:
se x ıle bısey paylassam hepınız gelırsınız buraya ama bısıelr ogrenmeye kımse gelmez

0|0
01

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Erkekler Ne Diyor 1

Yükleniyor... ;