Felsefî inançlar neden insan vicdanlarına cevap veremiyor?

Gizli Üye
Bir anne soruyor; Benim evladımı kaçırdılar, benden alıp evladımı öldüren kişiyi içeri bile atmadılar. Bunun cezasını kim verecek? Nerde bu adalet? Ben yavrumu istiyorum kim bana geri getirecek?
Ateizm: Yapacak bir şey yok geçmiş olsun. Kanun ne derse o olur. Yavrun öldü daha kavuşamazsın unut artık.
Agnostisizm: Allah varsa belki ceza verebilir ama Allah yoksa yapacak bir şey yok ceza da almayabilir ama alabilirde. Ahiret varsa belki çocuğunu görebilirsin ama Ahiret yoksa göremeyedebilirsin
Deizm: Tanrı var ama ahiret yok Allah bizi bu dünyaya atmış ne haliniz varsa görün demiş. O yüzden kanun ceza vermediyse yapacak bir şey yok artık. Yavrun öldü toprak oldu unut artık.
İslam: Sen hiç merak etme. O çocuğunu öldüren cani bu dünya da isteği kadar yaşasın. Her canlı ölümü tadacak diyor peygamber efendimiz sallallahu aleyhi vessellem. Ve Bu dünya da yapılan en ufak bir kötülük bile karşılıksız kalmayacak. Senin yavrun o melek çocuk günahsız öldü bu yüzden şehit olarak gözlerini kapadı dünyaya. Senin yavrunu bu dünyada elinden alan caniyi Allah Cehennem ateşinde cayır cayır yakacak. Sen de çektiği azabı göreceksin. Yakma Yarabbi diye diye bağıracak tüm çığlıklarını duyacaksın ve senin çocuğun şehit olduğu için sana şefaatçi olacak. Yani senin cennete girmene vesile olacak evladın. Sen sadece dua et. Amel defteri daha kapanmadı yavrunun. Sen Kur'an okudukça onun ameline sevap yazılmaya devam ediyor. Çocuğun şehit olduğu için senle konuşmak isterse senin rüyana gelip senle konuşabilecek. Ahirette de Cennete evladınla birlikte olacaksın. Seni bu dünyadan yavrundan ayırdılar ama onların yanlarına kalmayacak yavrundan seni kimse ayıramayacak cennette.
Şimdi sizce hangi inanış daha çok insan vicdanına cevap veriyor? Yorum sizin. Rabbim kimseyi evladı ile sınamasın🤲
1
2
Görüşünü yaz