Burada da kardeşimin sözünü dinlemem mi gerekir?

Gizli Üye

25 yaşındayım 4 sene önce babam ölmeden önce ben böyle başına buyruk, okulu falan sallamayan, burnunun dikine giden, çoğu kişiye göre kötü sayılabilecek alışkanlıkları olan ve bunları paylaştığı aynı benim gibi arkadaş grubuyla ztakulan ve yakınlarımın hepsinin değişmesini umduğu ama değişmeye de hiç niyetli olmayan bir kızdım. Babam vefat edince o zaman 18 yaşında olan erkek kardeşim evde otoriteyi ele almak istedi. Ben tabi onu takmak istemedim. Karşı koymaya çalıştım ama 18 yaşında olmasına rağmen hem ailenin maddi kaynaklarına erişimi hem de kaba kuvvetiyle uyguladığı herkesin içinde falakaya yatırma veya tek ayak üstünde tutma gibi çok can yakıcı, çok küçültücü cezalarıyla beni kısa süre içinde dize getirdi. resmen boyun eğdirdi. Çaresizdim. Evden okula okuldan eve, derslerinden kafasını kaldırmayan bir cici kız haline getirdi. Birkaç aylık süreçte Çok dayak yedim çok canımı yaktı ama boyun eğdikten sonra hiç canımın yanmayacağını da açıkça gösterince m3cburen teslim oldum, 3 yıldır sopa filan yemiyorum. Bana koyduğu yasaklar içinde hiçbir riski veya zararı olmayan bir şey yoktu, zorla yaptırdıkları da hemen herkese göre faydalı şeylerdi. Nden dövüyorsun neden ikna etmeyi denemiyorsun dendiğinde ise annemin babamın ikna edemediğini ben nasıl ikna edeyim, benim de bildiğim yol bu diyip geçti. ona boyun eğdikten sonra hayatımdaki değişiklikleri de herkes takdir eder bu da çok gıcık fakat by gerçej. Üniyi filan bu süreçte bitrdim. Dersler filan rqyına girdiğinden beri çok fazla kısıtlamıyor ama onun belirlediği sınırlar içinde kalmak zorundayım. Bazı şeyler için İzin istemek zorundayım ama genelde izin verir.

Güncel mesele şu ki biri var hayatımda. Evlenme teklifi yaptı. Hayatımda erkek kardeşime rağmen verebileceğim tek karar evlenme kararı. O konuya karışmayacağını çünkü evlilikle birlikte benden artık sorumlu olmayacağını söylemiştir hep. Yani bu evlilikle birlikte onun egemenliği de bitecek. Ama geçende geldi ve şöyle dedi “abla senin bu kararına karışma yetkim yok, ama bugüne kadar sana her dediğimi döverek veya dayak tehdidiyle yaptırdım. İkna etmeye ihyiyacım yoktu prk de bilmem ikna etmeyi. Şimdi bu konuda seni dövemem ama yine benim sözümü koşulsuz dinleyip bu evlilikten vazgeçmeni istiyorum; sana nedenini izah edemem, düşüncemi ispat da edemem ama bu evlilik senin faydana değil zararuna, o dana uygun biri değil” dedi

Bu çocuğun bir bildiği olmadan böyle 1 şey söylemesi imkansız gibi, ve uymadığında beni cezalandırma şeklini bir kenara bırakacak olursak hem benim faydama olacak şekilde kullandı otoritesini. Asla boşuna konuşmaz ve meredryse hiçbir zaman da haksız çıkmaz. Şimdi ise ucunda falakaya yatma veya benzeri can yakıcı cezalandırmalar olmayacağını bile bile tıpkı bunlar varkenki gibi itaat etmemi istiyor.

Sizce ne yapmalıyım dersiniz.
Burada da kardeşimin sözünü dinlemem mi gerekir?
4
2
Görüşünü yaz