Kadın ve erkek eşit mi̇?

Onraldmir
Kadın ve erkek eşit mi̇?
Bu soru çok farklı görüşlere, hatta kişilere göre doğru ve yanlış cevaplara sahip.

Ama gel gelelim ki tek gerçek var oda böyle bir eşittiğin teoride olduğu fakat pratikte imkansız oluşu. Biraz daha konuyu açacak olursak, teoride yani anlatımda eşittik söz konusu ama pratik yaşam da bu söz konusu değil. Örneğin bir kadın ve bir erkek insan canına zarar veremez. Bu konunun teorik kanunlarında ve uygulamalarında iki tarafta eşit. Fakat işin eylemsel pratiğine bakınca bir kadın Bi insanı öldürme konusunda ki var olan sebebiyle, bir erkeğin bir insanı öldürme konusunda var olan sebebi asla eşit olamaz. Erkek güç savaşı için üstünlük çabasıyla bu eylemi gerçekleştirirken kadın bunu var olan durumunu korumak için yapacaktır. İşin teraziye koyup bakınca bir kefede üstünlük savaşı diğer kefede var olan durumu koruma olacaktır. Vicdanen bakılırsa hangi kesersin ağır basacağı aşikar. Dolayısıyla burda teorik hakta iki taraf eşitken pratikte böyle bir eşitlik söz konusu değil. Şimdi buna daha farklı bir örnek verelim.

Trafiği yoğun olan bir cadde de kırmızı ışıkta durma veya yeşil ışıkta geçme hakkında bir taksi ile bir kamyon eşittir. Hatta bir yolcu minibüsü ile bir otobüste eşittir. Lakin bir kamyon la yine kamyon olan ve göreve giden bir itfaiye eşit olabilir mi? ya da yolcu taşıyan bir minibüs le hastaneye hasta taşıyan aynı marka model bir ambulans eşit olabilir mi? Ya da şahsi bir binek araçla aşayişi sağlamak için aynı marka model bir polis aracı eşit olabilir mi?

İşte kadın ve erkek eşittiğin de aynen bu şekilde teorik şartlar ve sahip olunan özellikler acısından eşit olsa da uygulamalı yaşam alanında eşit olmaları mümkün değildir.

Tabi ki bu iki taraftan biri üstündür ya da Bi taraf eziktir filan anlamına gelmez. İki tarafında birbirine göre üstün olduğu kendi özel alanları mevcuttur ve böyle bir kıyaslamanın dahi yapılamayacağı aşikardır.
Kadın ve erkek eşit mi̇?
9
5
Görüşünü yaz