Harçlık almaktan bıkmadınız mı kocanızdan-babanızdan?

hikayelerTÜKENDİ
bugün türkiye'de 25-35 yaş arasında olup da işsiz ama vasıflı kaç insan var?
bugün türkiye'de 25-35 yaş arasında doğru düzgün para biriktirebilmiş, kendini hem maddi hem de manevi olarak evliliğin yükünü kaldırmaya muktedir gören kaç kişi var?
türkiye şu an genç ama aslında "çocuk" olan milyonlarca kişiye sahip. yani bu genç ama "çocuk" olan kitle ne maddi ne manevi olarak bir evliliğin yükünü kaldıramaz. onlar hala çocuk zira onlar hala babalarından para alarak günü geçiren, kendi evine değil evinde en fazla bir odaya sahip olan, her sene usanmadan kpss, ales, yds tırı vırı türlü sınava çalışan, ücretli öğretmenlik bulursa kendini şanslı sayan, kazandığı asgari ücret ile en fazla öğrenim kredisini yeni ödemiş olan kişiler.
işsizliğin geldiği boyutları 27 yaşındaki o gencin "ben hala babamdan harçlık almak zorunda mıyım" derken ki ifadelerinde görebilirsiniz.
1970lerde 30 yaş iyi kötü bir birikime sahip olduğunuz bir yaş demekti hatta 25 yaş bile buna ucundan kıyısından dahil olabilirdi ve evet o dönemlerde 25 yaşını aşmış bir kadının neden evlenmediğini daha medeni nedenlere bağlayabilirdiniz ama bugün türkiye'de bunu yapamazsınız. henüz ihtiyaçlar hiyerarşisinde en alt basamaklarda olan kadın veya erkeklerin neden evlenmediğini sormak türkiyenin gerçeklerini tüm çarpıklık ve çıplaklığı ile gördüğünüz zaman bir anlama sahip olacaktır.
evet insanlar evlenemiyor cünkü özellikle son 20 yıldır türkiye çocuklarını büyütmeyi başaramadı. onları hala büyütmedi, onları kendi ayakları üzerinde yürür hale getiremedi.
Harçlık almaktan bıkmadınız mı kocanızdan-babanızdan?
3
0
Görüşünü yaz