Türkiye gerçekten muhafazakar mı? Muhafazakarlık kötü bir şey mi? Muhafazakarlıktan ne anlamalıyız? Siz muhafazakar mısınız?

Muhafazakarlık, Ferit Devellioğlu’nun Osmanlıca lügatına göre muhafaza kelimesinden geliyor. Muhafaza kelimesi de hıfz kökünden gelmektedir. Muhafaza etmek/hıfz etmek saklamak korumak demektir. Muhafazakâr ise tutucu, bir şeyi olduğu gibi, değiştirmeden tutmak isteyen, eskiye bağlı demektir.

Bizim ülkede muhafazakarlık dinle paralel olarak görülüyor fakat dinsiz bile olsa bir insan muhafazakar olabilir. Dinden bağımsızdır.

Devlet bazında muhafazakarlık nasıl olmalıdır? Devletin muhafazakar olması demek doğal güzelliklerine, tarihi zenginliklerine, ekonomisine, bitkisine ağacına, hayvanına insanına, tarihine, kültürüne diline kısacası o ülkeyi o ülke yapan her ne varsa bunu koruması demektir. Yani yerli ve milli ekonomi GERÇEKTEN muhafazakar olmayı gerektirir. Yani Kanadalılara Kaz Dağlarını yüzde 2 ye verip bütün madenleri yabancılara satmayla muhafazakar olunmaz. Salda Gölünü rant için millet bahçesi yapmayla muhafazakar olunmaz. Çünkü bir devlet hem bayrağını, hem değerlerini hem doğal güzelliklerini hem tarihi güzelliklerini hem de vatandaşını muhafaza edebilmelidir.

Türkiye, Türkiyenin toplumu, idarecileri gerçekten muhafazakar mıdır? Hayır. Çünkü bizim ülke gerçekten muhafazakar olsa bu ülkede Suriyeli, Somalili, Nijeryalı, Filistinli kısaca Afrikalı ve Orta Doğulu mülteciler olmazdı. Büyük şehirlerin (İzmir, İstanbul gibi) kenar mahallelerinde, gettolarında Arapça tabelalar olmazdı. Sadece Arapça tabelalar değil, yine bu büyük şehirlerin zenginlerinin oturduğu mekanlarda Starbaks, Börgır King, Mekdanılts, KFC gibi işletmelerin yerinş Türkçe isimlerle açılan çok lüks, nezih bir ortamı olan mantıcılar, kebapçılar olurdu. Kadın ve erkeklerin ortak gidip çay kahve içtikleri yerlere kafe değil de yine kahvehane derdik. Kadın ve erkeğin birlikte gittiği kahvehaneler (kafeler) açılırdı. Yani kahvehaneler sadece işsiz genç erkeklerin ve esnaf dayıların pişpirik oynadığı bir yer değil. İtalyanların espressosu var diye dünyanın birçok yerine dükkan açan starbaks İtalyaya Türkiyeye açtığı gibi her yere açamıyor. Acaba neden? Türkiye gerçekten muhafazakar olsaydı Türkçeden başka bir dilin varlığından bile haberimiz olmazdı. Kimse Kürtçe, Romanca, Lazca gibi etnik dillerin varlığından haberi olmazdı bilemezdi. Yine gerçek bir muhafazakar olsaydık kimse ben Kürdüm, Gürcüyüm, Lazım, Romanım demezdi. Hepsi Türküm derdi. (Benim bu etnik kökenden insanlarla şahsi bir sorunum yok. Sadece anlatmaya çalışıyorum.)

Bu bakımdan Atatürk muhafazakar mıydı?
Evet. Atatürk gerçek bir muhafazakardı. O her zaman ülkesinin tarihini, kültürünü, dilini, değerlerini, insanını, çocuğunu, hayvanını, ekonomisini devletini muhafaza etmeye çalıştı. Ülkenin ekonomisini korumak adına yerli malı uygulamalarıyla Türkiye menşeli ürünlerin kullanımını yasalaştırdı. Devlet bankaları, fabrikaları kurdu böylece bizi yabancı sermayeye sömürgeleştirmedi. Atatürk ve İsmet İnönüden sonra kimse muhafazakar olamadı.
Türkiye gerçekten muhafazakar mı? Muhafazakarlık kötü bir şey mi? Muhafazakarlıktan ne anlamalıyız? Siz muhafazakar mısınız?
Sonuna kadar muhafazakarım ama neyi muhafaza edip neyi muhafaza etmeyeceğimi bilmiyorum
A seç
Sonuna kadar muhafazakarım karnımdaki gazıma kadar her şeyi muhafaza ederim
B seç
Muhafazakar değilim çapsız birisiyim. Umrumda olmaz.
C seç
Şimdi şıklar bir acayip soru da öyle ben bir detayı okuyup muhafazakarlıkla ilgili düşüncemi yorumda yazayım.
D seç
Cinsiyetini ve yaşını belirt, oyunu kullan:
KızımErkeğim
7
0
Görüşünü yaz