Okula kayıt için el altından okulun yüksek ücretler istemesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Adrese dayalı kayıt sisteminde veliler çocuklarını kendi bulundukları bölgenin okullarına göndermek istemeyince farklı zorluklar yaşıyorlar.

Çocukları ilkokula başlayacak anne-babaların mağduriyetinin ilk sırasında ise gittikleri okullarda "bağış" adı altında istenen yüksek ücretler geliyor.

Bir anne, kendi adresine kayıtlı okula çocuğunu göndermek istemediğini, daha iyi şartlarda olan Bakırköy'deki okulun ise bağış adı altında 10 bin lirayı bulan bir bağış istediğini aktarıyor ve "Bu, güpegündüz gasptır" diyor.

Diğer bir veli ise adresine kayıtlı okulun hijyen şartlarının, eğitim kadrosunun kötü olduğu için başka bir okul tercih ettiğini söylüyor ve bağış ödemek zorunda kaldığını belirtiyor.

Hem veli hem de öğretmen olan bir anne ise ilkokulların tamamen veli inisiyatifine bırakıldığıını, devletin ilkokullara ödeneğinin olmadığını söylüyor.

Zeytinburnu'nda yaşayan bir anne 5. sınıfa başlayacak olan 10 yaşındaki çocuğunu adresine kayıtlı olarak gösterilen okula yollamak istemiyor. Nedeni ise hem eğitim kalitesi hem hijyen hem de eğitim kadrosu açısından zayıf bir okul olması.

"İkametgahıma bağlı okul benim tercih edemeyeceğim bir okul. Hem eğitim kalitesi hem öğretmen kadrosu açısından... Özellikle ücretli öğretmenlerin çoğunlukta olduğu bir okul. Ortam, temizlik ve hijyen olarak tuvaletlerine dahi girilmeyecek bir vaziyette. Ben de mecbur bırakıldığım için çocuğumu bu okula vermek istemiyorum."

Anne çocuğunu Bakırköy'deki, koşulları daha iyi olan bir okula kaydını yaptırmayı planlıyor.
Okula kayıt için el altından okulun yüksek ücretler istemesi hakkında ne düşünüyorsunuz?
3
4
Görüşünü yaz