Açık yürekli ateistler var mı?

Yukarıda gördüğünüz soru ergenlerin yaptığı gibi derin ve karmaşık manalar barındırmayıp direkt sözlük anlamıyla sorulmuştur. Yani diyorum ki açık yürekli, kalbini gerçeklere açmış, ille de benim dediğim doğru demeyen, bunun yerine görmeden bilmeden bir şey söylemem diyebilecek kadar açık yürekli ateist arkadaşlar mevcut mu? eğer mevcutsa neden ateist olduklarını açık yürekli bir şekilde söylerek bizleri aydınlatabilirler mi?

Not: ''Eeee ona kalırsa siz müslümanlar ensar vakfında çocuklara tecavüz ediyorsunuz ya buna ne diyeceksin ıııığğyyy?'' cümlesi ''Neden ateist oldunuz'' sorusunun cevabı değildir. Bu kadarını bile kavramaktan aciz beyinsizzlerin sorudan uzak durmasını reca ediyorum.

0|0
12

Benzer Sorular

Senin görüşün var mı?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

12
  • "Ben" farkındalığını sağlayan bilince eriştiğinden beri insan türü, varlığını haklı ve kutsanmış hale getirebilmek için daha büyük, ebedi, üstün bir varlık tarafından yaratıldığına inanma ihtiyacı hissetmiş.

Asıl sorulması gereken; neden hala bir inanca sahip olma mecburiyeti hissediyor insan? "Henüz" açıklayamadığı, tanımlayamadığı şeyler için basit bir kaçış olabilir mi? Veya toplulukların nüfusu arttıkça düzen için bir yaratıcı korkusu mecburiyet mi oldu? Ve sonunda insan, kendi yarattığı "Tanrı" olgusuna inanır hale mi geldi? İnancın şekli, adı değişse de sonuçta bir yaratana, ilahi bir varlığa bağlanma var hepsinin özünde.

"Neden inanmıyorsun?" sorusu aslında bir noktadan sonra saçma geliyor. Bu türdeki bir inanç; zaten herhangi bir temele, kanıta ihtiyaç duymadan oluşan ve çoğunlukla da insanların atalarının dinini tercih etmesi yoluyla yaşamaya devam eden bir şey. Bunun karşılığında "Neden inanıyorsun?" diye de sorulabilir. İnanmama için bir çok neden sunulabilir. Kendi adıma; böyle bir yaratıcının var olduğunu gösteren herhangi bir kanıt yok. Bu kadar basit. Ayrıca inanç sahibi birine de "Neden inanıyorsun?" diye sormamak gerektiğini düşünüyorum. Tamamen manevi bir seçim olduğundan o kişinin zaten bir kanıta ihtiyacı yoktur. Veya seçtiği inanç ve yaşam tarzı zaten çevresindeki her şeyi onun için bir kanıt haline getirebilir, ki bu da sübjektif bir değerlendirme olacağından yine tartışılamaz.

0|0
    0|0
    • 7saat

Senin sorunun cevabı basit. İnsanlar inanma ihtiyacı hisseder çünkü bu doğalarında vardır. Emin bir uçak kazasından mucizevi şekilde kurtulmuş ve amazon ormanlarında büyümüş bir çocuk olsaydı bu çocuk belli bir yaşa geldiğinde hiç bir dini eğitim almaması a rağmen kendinden güçlü gördüğü bir varlığa tapınma ihtiyacı hissederdim. Güneş ay ya da yıldızlar. Bu da korunma ihtiyacından gelen birşey. Her insan en çaresiz anında kendisinden daha güçlü bir varlık tarafından kurtarılmayı bekler. Zşraçaresizdir

• 7saat

Elbette bunu diyebilirsin. Bu da senin inancın.

• 7saat

Her şeye rağmen medeni davranışın için teşekkür ederim. Zira din konusunda karşıt görüşlü grupların rezil rezil tartışmalarını da sevmem

• Benim düşüncemi ateist olarak tanımlamak zor,
    Ama benzeten çok ;

Ben umursamıyorum.

Varlık, yokluk, Tanrı, inanç, felsefe, siyaset, insanlık, yaşam, ölüm.
    Hepsi gereksiz detaylar gibi geliyor bana.
    Ve hiç birini ciddiye alamıyorum.

Ama elbette ciddiye almamı sağlayabilecek düşüncelere açığım,
    Eğer öyle düşüncelere sahip kişiler varsa.

0|0
    0|0
    • 1gün

MErak ettiğim, benim bildiğim kişi Tanrı inancını reddediyorsa, veya senin gibi takmıyorsa bir boşluğa düşer ve o boşluğu doldurmak için illaki başka bir şeye tutunur. Bu insanın doğasında var. Kimi saintology tarikatına katılır, kimi hristiyan olur, kimi ateist kimi de narsist olur kendi kendine tapar. Peki şu halde sen hayatındaki boşluğu nasıl dolduruyorsun. Kendince bir hayat felsefen var mı?= YA da benimsediğin her hangi bir şey?

• 1gün

VE ancak açık yürekli insanlar konuya hastalıklı şekilde ''İlle de benim dediğim'' doğru diyerek suçlamak yerine konuyu enine boyuna düşünür ve olaydaki eğriyi doğrudan yanlışı hakikatten ayırır.

• 1gün

Çok sinirlisin dostum,
      Git biraz dondurma ye, çikolata ye, süt iç, seni ne mutlu ediyorsa onu yap,
      Ve biraz uyu :))

Uyku ve zaman her şeyin ilacıdır.

https://www.youtube.com/watch?v=2pydZwjSN0s

• inançsızlığı kabul edişim ilk nedenlerinden biri kusursuz ve muazzam tüm noksanlıklardan hatalardan veya eksikliklerden münezzeh bir varlık kendisine kulluk etmesi için kendine tapınması için insan veya metafizik alemler yaratmaz çünkü onun inanılmaya takip edilmeye kulluk edilmeye ve sığınılmaya ihtiyacı yoktur birşeyleri yaratmaz birşeyleri sınamaz sınadıklarının kendi kuralarına uyup uymadığına göre onları değerlendirmez çünkü kusursuz bir ilahın insansı koruma kollama değerlendirme kendini lider görmek birilerini birşeyleri kontrol altında tutma gibi arzuları istekleri olamaz çünkü insansı hiçbir niteliği olamaz samimi olmak gerekirse ilk aklımdaki karıncalardan biri buydu

0|0
    0|0
    • 9saat

Hımmm, ilginç bir yaklaşım olmuş. Ve kendi içinde tutarlı bir düşünce. Seninle 1e1 aynı şartlar altında yetişsem aynı düşünce beni de şüpheye düşürürdü

• 8saat

Ilımlı tavrın için sağol aga beni İnançsızlığa sürükleyen bir neden buydu seni ise şüpheye düşürmeyecek kadar fıkhi neşriyata sahipsindir bende camii köşelerinde kurslarda her yaz hatmetmiş Kuran’ın bir kısmını ezberleyen biri olarak ancak bakış açımı değiştirdiğimde eleştirebildiğimi farkettim.

Yükleniyor...