Görücü usulü evlilik doğru mu?

Eski dönemlerdeki evliliklerin cogu bu şekilde gelişiyordu fakat şimdilerde pek rağbet görmüyor ama hala destekleyenler var #gadasi soruyorGörücü usulü evlilik doğru mu?
Güncellemeler:
Güncel

2|0
5634

En İyi Kız Görüşleri

• Annem ve babam görücü usulü evlenmiş. Gayet de mutlular. Ama bu doğru olduğu anlamına gelmez. Çok yanlış sonuçlar da çıkabiliyor ortaya.

9|7
    0|0
  • sonuna kadar destekliyorum ve doğru buluyorum en sağlam evlilikler burdan çıkıyor

1|2
    0|0

En İyi Erkek Görüşleri

• Görerek de pek bişey olmuyor 😂

0|1
    0|0

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 54

• Eski dönemlerdeki görücü usulü evlilikte eşler birbirlerini evlendikten sonra görüyordu doğal olarak şimdiki görücü usulü ile karşılaştırılması saçma olur.
    Doğrular/yanlışlar kişiye göre değişir. Kimisi körkütük aşık olmadan evlenmek istemez kimisi de matık olmayan evlilik istemez. Kim nasıl istiyorsa öyle evlensin.

0|2
    0|0
  • Eskiden el ne der kavramı vardı... şimdi adam veya kadın çok da fifi deyip kapıyı vurup çekip gidiyor... şimdikiler sevdiğine bile dayanamıyorken görücü usulü aldığına mı dayanır...
    Sevgili olup o tanıma sürecinde bütün duyguları öldürüyorlar zaten, evlenince de bir şey kalmıyor... Belki de o yüzden görücü üsulüne rağbet var...
    Ama şu da bir gerçek bir yere kadar dayanılır, aşk sevgi olmalı... sevgi saygı merhamet bitmişken görücü usulü aldığın kız ya da erkek bir yatalak kalsan bakmaz...

0|1
    0|0
  • Hayirlisi olsun da aşk olunca çok ayıp konuşuluyor sürekli cinsellik yok oraya gitme yok buraya gitme yok fotoğraf at insanın midesi bulanıyor artık gördük aşkı sevgiyi ama tabiki gerçek sevenler mutlu olanlar da var bişey diyemem bence önemli olan insan dilini tutacak kızlara bakıyorum sözleniyorlar adamı eziyorlar resmen dik dik konuşuyorlar bazı erkekler de çok sıkıyor insan olamasi önemli görücü sevgili yeter ki iyi çıksın farketmiyor

0|1
    0|0
  • Birbirini tanımadan evlenmek ne kadar doğru olabilir? Evlendikten sonraki hayatta neler olacak? Mutlular mı mutsuzlar mı bunlar düşünülmüyor çevremdeki görücü usulü evlenenler çok mutsuz kavga sıkıntılar.. kendi aileme baktığımda annem babam üniversitede tanışıp evlenmişler hiç sorunları yok.

0|0
    0|0
  • Kendileri anlaşıp evliliğe yüruyemiyorlarsa. görücü usulü uygun görülür

1|4
    0|0
  • Görücüü usulüüü en doğrusu bence. Adama veya kadına söylüyorsun ne aradığını neler beklediğini neler istediğini isterse kabul ediyor isterse etmiyor bunun aşk acısı yok ayrılık acısı yok trip acısı yok hediye derdi yok temiz iş kafa rahat 😂😂😂

0|0
    0|0
  • Oyle be gadasi en guzeli aileler anlasinca sende begendiysen illahi orta yol bulunurr en guzeli genelde aileler yuzunden olmuyor mesela ben 2 tane iliskim bitti aile yuzunden

0|1
    0|0
  • Bence doğru değil görücü usulü yapan çoğu insanlar evlilikleri sonucunda şiddete maruz kalıyor ya da mutlu olamıyorlar tanımadan tam emin olmadan evlenmemek lazım

0|1
    0|0
  • Ben destekliyorum ve doğru buluyorum hem eskiden görücü usulü evliliklerin şartları çok agirmis su an flört edebiliyorsun rahatça :)

0|1
    0|0
  • Ben görücü usulü evliliğe sıcak bakmıyorum...
    Genelde o evlilikler çok kısa ömürlü oluyor.

0|1
    0|0
  • Eskiden evlilik adina belli toplum kurallarina uyuldugu icin ve de insanlarin dunyasi daha kucuk oldugu icin gorucu usulu evlilik normaldi. Ayrica nikahta keramet var derler. Insanlar evkendikten sonra sevmeye baslamislar birbirlerini.

Simdi ise buna birakin evlenecek kisileri aracilik icin bile cogu insan yanasmiyor. Sonradan birsey olursa sorumlu olmayalim diye. Kimse kimseye guvenemiyor artik. Ne evlenmek icin ne de evlilige araci olmak icin...

Ama birbirine denk olan insanlarin birbirini bulabilmesi icin daha guzel bir usul. Cunku aracilik edecek kisiler kizi da erkegi de taniyan kisiler oldugu icin huylarinin uyumlu olabilecegini tahmin edebiliyor. Flort gibi seylerde ise muhtemelen kisiler gercek huylarini evlenene kadar saklayabiliyor. O yuzden bu konuda gorucu usulu daha dogru...

0|1
    0|0
    • Evet sosyo psikolojik açıklamasını yaptın peki sen buna katılıyor musun

• @HighSociety

Ilk paragrafta belirttigim gibi gorucu usulu evlilik belirli toplum kurallarini ya da dini degerleri benimseyen insanlar icin uygundur. Ben de bu gruba dahilim. O yuzden kendi adima katiliyorum.

Fakat gunumuzde bircok insanin gerek toplumsal degerlerden gerekse dini degerlerden uzak olmalari bunun yaninda sehirlesme ve baska insanlara kolayca ulasmalarindan dolayi cogunluk icin uygun olmayabilir diye dusunuyorum

• Görücü usulünü bilmiyorum ama İslâm'a uygun evlilik tam benlik 🙌

0|1
    0|0
  • degil tabiki evlilige karsiyim zaten biri zorlanirsa anne babasi yuzunden tecavuze ugruyor o evlilik sayilmiyor Allah katinda

0|1
    0|0
  • Görücü usulü demek bir aracının tanıştırması veya önce anne babanın sonra evlenecek kişilerin birbirini görüyüp tanıması. yani görücü usulü olabilir neden olmasın

0|1
    0|0
  • Bence en sagliklisi. Insanlar seviyorum iliskiye emek verdim diye ayrilmayip evleniyor. Sonra mutsuz evlilikler

0|1
    0|0
  • Zorla evlendirilmeyip iki tarafında rızası olduktan sonra doğru bence.

0|2
    0|0
  • Ne derseniz diyin görücü usulü evlilikler daha sağlıklı ve uzun ömürlü oluyor...

0|1
    0|0
  • Doğru zamanla sevebiliyor da insan... Sonuçta kalp bu zamanı yeri yok

0|1
    0|0
  • Yanlış diyemeyiz ama tercih. Herkesin tercihi kendine gadasi 🤗

0|1
    0|0
  • Doğru bulmuyorum ama sağlıklı bir evlilik olduğunu düşünüyorum.

0|1
    0|0
  • İnsanlar elektrik almalı böyle değişik şekilde tanışmalı görücü usulünün heyecanı olmuyor

0|1
    0|0
  • Neşen olmasın sonuçta en uzun soluklu birliktelikler burdan çıkıyor

0|1
    0|0
  • Yanlış değil en azından

0|2
    0|0
  • Şans oyunu oynamak gibi

0|1
    0|0
  • bir tanismakta fayda var😄

0|1
    0|0
  • Başkalarının bulduğu biriyle tanışmam zoraki gelir

0|1
    0|0
  • çirkinse evlenmem jslsnslsl

0|1
    0|0
  • Sanırım başka şansım yok

0|2
    0|0
  • Ben öyle evlenmek istemiyorum açjkçası

0|2
    0|0
  • en doğrusu bence

1|1
    0|0
  • Kızlardan görüşlere devam
    24

Erkekler Ne Diyor 32

• Nereden bakılırsa bakılsın mantıklı tarafı bence yok. Evet mutlu olanlarda vardır fakat o kadar çok gorucu usulu evlilik var ki illaki mutlu olanlar da çıkar ama genel olarak bakınca şans eseri kurulacak olan hayatlar aslında.

0|1
    0|0
  • Şimdi bakıyorum, kız ile erkek bir araya geliyorlar, sanki Leyla ile Mecnun un aşkı gibi alevlenip evleniyorlar, sonuç tırt.. Eskilere bakıyorum, görücü usulü ile evlenmişler, seneler geçmiş, çekilen çilelere rağmen aile olabilmişler. Bu durumda yorum sizin...

0|2
    0|0
  • Usullerin bir önemi yok...
    Karakter meselesi..
    Evliliği iyi ya da kötü yapan sadece eşlerrdir kimi eşler yeryüzünde cenneti kimi eşlerde cehennemi yaşatır.

0|1
    0|0
  • Göreceli bir soru olsa da, görücü usulü olan evliliklerin daha uzun ömürlü olduğu aşikar.

0|1
    0|0
  • Görücü usulünde birbirini tanıyana kadar yaslanıp ölüyorlar, severek evlenince aşk bitti mi sonu ayrılık. Görücü evlenin uzun evliliğin ve yaşamın sırrı orada

0|1
    0|0
  • Görücü usulü bir usuldür, ama kısıtlamalarla konuşmadan bile evliligi dayatanlar var, açıkçası dogru uygulanırsa olması gerekeni bu usuldür.

0|1
    0|0
  • Ister görücü usulü ister hayatta tanışılan biri olsun farketmez. Ne olacaksa hayırlısı olsun

0|1
    0|0
  • Genelde bu hor görülür ama araştırmalara göre daha uzun sürüyor bu evlilikler

0|1
    0|0
  • Tabi biraz garip ama bu evliliktede insanlar birbirini tanımaya vakit ayırıyorsa nesen olmasın

0|1
    0|0
  • Madem hayat bir kumar, o yüzden daha cazip, yazı tura atmak gibi

0|1
    0|0
  • Islâma göre doğruysa, benim için de doğru demektir.

0|1
    0|0
  • Görücü evlilik daha mantıklı ve sağlam oluyor. Aşk ve evlilik birbiriyle geçinemez.

0|1
    0|0
  • Hepsi ayni halt oylede evlensen boylede evlensen mutsuzluk hep var

0|1
    0|0
  • Görücü Usulü Değilde Tanıdık Olacak.
    Bilmediğimiz Bir Kişi İle Evlilik Olmaz.

0|0
    0|0
  • Görmeden evlenmeye karşıyım.

0|1
    0|0
  • Yanlış

0|1
    0|0
  • Doğru

0|1
    0|0
  • En güzeli çünkü tanıdıkca bku çıkıyo

0|1
    0|0
  • Bilemiyorum artık yoruldum artık herşeyden

0|1
    0|0
  • En sağlıklısı bu

0|1
    0|0
  • Bilemiyorum belki de

0|1
    0|0
  • Hayır ama mutlu olanlarda var

0|1
    0|0
  • Geçmişini bilmiyorum tercih etmem

0|1
    0|0
  • Bence degil

0|1
    0|0
  • Doğru

0|1
    0|0
  • en iyi yöntemlerden

0|1
    0|0
  • Evlilik yanlış bence

0|1
    0|0
  • en azından görüyoz.
    millet sanaldan aşk yaşıyor

0|1
    0|0
  • bana göre değil..

0|1
    0|0
  • iki tarafda birbirini baaanirse olur niye olmasın. Nöreciyan onun bunun gızını anan baban istesin birini. falanın gızını istemeye gidiyoh diii dillendirip durma ilelemaşı koyun adamı işi bozar ammanı dirler. nebim valla diii çoh dizini düven 😅

0|1
    0|0
  • Erkeklerden görüşlere devam
    2
Yükleniyor...