Kapat

Suriyeli çocuk para kazanmanın yolunu buldu. Tüm dikkatler yine onlara çevrildi. Sence Suriyeli göçmenleri itici kılan şey nedir?

Merhabalar
Suriyeli çocuk para kazanmanın yolunu buldu. Tüm dikkatler yine onlara çevrildi. Sence Suriyeli göçmenleri itici kılan şey nedir?
Fotoğraftaki gördüğünüz Suriyeli çocuğun gündeme gelmesine sebep olan olay şöyle gerçekleşiyor;

Ailesiyle birlikte savaştan kaçarak ülkemize gelen milyonlarca kişiden biri olan çocuğun adı Adem. Adem öyle bir şey yaparak para kazanıyor ki gerçekten adam olacak çocuk mu dersiniz, ticari zeka mı dersiniz, yoksa hoş karşılamaz mısınız tartışmaya açık.

Ailesiyle Kayseri'ye yerleşen Adem nasıl para kazanırım diye düşünürken aklına bir fikir geliyor. Kayseri'de dünyaca ünlü kahve zincirinin halkası olan Starbucks'ta kalabalıktan dolayı yer bulamayan müşteriye yer satıyor.

Güzel giyiniyor, gözlüğünü takıyor ve gidip boş bir masaya oturuyor. Eşyalarını masaya bırakıyor. Suyunu içerken gelen ve yer bulamayan müşteriye 1 TL ye sandalyesini satıyor. Sonra gidip başka masaya oturuyor.

Bir Starbucks müşterisinin dikkatini çekip olayı öğrenerek sosyal medya da paylaşmasıyla çocuk baya ünleniyor. Tabi polis alıyor, sorguluyor ama suç unsuru olmadığı için serbest bırakıyor.

Bence zeki bir çocukmuş. ancak ben bu çocuk özelinden Suriyeli göçmenlere bakışınız sormak istiyorum.
Ben seviyorum diyeni hiç görmedim. Etrafımda tanıdığım bildiğim kim varsa neredeyse nefret ediyor. Herkes çok tepkili.

Peki sence Suriyeli göçmenleri bu kadar itici kılan en önemli sebep ne?

0|3
3151

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 51

• hicbir ulkede multeciler sehir icerisine alinmaz. belli yerlerde yasarlar sehrin disinda. bu adamlar geldiler hirsiz mi tecavuzcumu belli degil benle birlikte yasiyirlar. adam kari gibi elbise giyiyor. gormek zorundamiyim? bizim sariklilar bize yeter zaten. ulkemin vatandasligini alacaklar. ne yaptinda vatandas oluyorsun bu kadar kolay mi?

7|4
    0|0
  • bir çok nedeni var uzun yazacağım birazdan şu an yemek yemem lazım o yuzden kısa tutacağım :) esasında mazlum oldukları için üzüldüğümüz insanların bir zaman sonra mazlumluklarını unutup misafir olarak gelip sığındıkları ülkenin insanlarına minnet ve sevgi uymak yerine o ülkenin insanlarına saldırdıkları hakaret ettikleri ve kaba davranış sergiledikleri noktada, ev sahiplerinin hoşgörüsü biter. ana tema bu. senin ülken savaşda, sen savaşı sevmiyorusn ve ülkenden kaçıyorsun bak bunu anlayabilirim neticede insandır, amma velakin sığındığın ve sana yardım eden insanların ülkesine karşı hasmane bir tavır takınıyorsun bu ne iş diye sorarlar insana.
    suriyeliler bilmem ne derneğinin başkanı türkler ortadoğuya gitsin bilmem ne gibi abuk subuk bir açıklama yapma cüretini sergiliyorsa ben ona bu yuzu veren insanlara kızarım dolayısı ile direk hedefime aşkan oturur, acıdığımız insanlar bizi öldürmeye başladı evlatlarımızın canlarına kastedmeye başladırlar, dünyanın hiç bir köşesi yoktur ki bir mülteci o ülkede normal hayatın akışına karışabilsin? bakın almanyay ne yaptı bayram için ülkesine giden insan mülteci değildir dedi ve gidenleri geri almadı, son derece haklı hadi o hristiyan dersiniz kardeşlikden dem vurusunuz, peki o zaman 1 tane müslüman ülke gösterirmisin bana almanya gibi yapmayan davranmayan TR hariç? ürdün kralı ne dedi geçtiğimiz aylarda BENİM ÜLKEMİN İNSANLARININ BİZE VERGİ YOLU VEYA DİĞER YOLLAR İLE VERDİĞİ PARALARI ONLAR İÇİN HARCAMAYACAĞIZ dedi benim vatandaşımın rıskını başkaları için harcayamam demedimi? üstelik bunu benim kadar yumuşatılmış halde demedi çok daha ağır sözler ile ifade etti kendini. ürdün müslüman değilmi? bae suudi arabistan mısır vs vs bunlar müslüman ülke değilmi? o ülkelerde müslümanlar yaşamıyormu? peki türkiyenin bu tutumu gerçekden vicdani mi yoksa başka çıkar meselesinimi gözetiyorlar? bu sorular sorulmalı. harcanan 35 milyar dolar türk vatandaşlarına neden harcanmadı peki? çok merak ediyorum cidden...

1|0
    0|0
  • Kızlara sahilde domuz gibi bakıyorlar elliyorlar sarhoş etmeye çalışıp götürmeye çalışıyorlar..
    ben itici buluyorum tiksindirici de..
    suriyeliler gitmeli

6|2
    0|0
  • Arkadaşlar bu kadar d*nek olmayın bunu görünce suriyeliler dostmu oldu. Ülkeye faydaları yok kaç milyar dolar harcandı bunları noldu peki? Ülkeye sokulmayacaktı bunlar. Kamp alanlarında kalmaları gerekirdi. Ülkede tecavüz hırsızlık almış başına giderken bir de bunalrla arttı. O mülteciler arasında ülkeye teröristi de girdi zaten. Çocuk yokluk yüzünden para kazanmak için bunu yapmış.

2|0
    0|1
  • Adaletin olmaması.
    Benim milletimin evladı sınavla okul kazanıp , krediyle okurken onlar sınavsız giriş hakkı olup bedavadan 2 kat fazla para alıyor olmaları.
    Kadınlarımıza kızlarımıza pis pis bakmaları ,
    Buradaki halkın elindeki işi almaları , ben hayatımda modelli araç görmemişken kimisinin mercedesle gezmesi..
    Sonra da bana bulaşmasınlar diye sıkıntılıyım imajı yaratmak için asker pantolonu giymeleri.
    Sevilecek olanlar zaten seviliyorlar..

5|0
    0|1
  • Türkiye'de bizim yememiz gereken ekmeği yiyorlar. Bizim ülkemizde işsizlik %10larda geziyor ama ucuz diye Suriye'liler alınıyor buda işsizliği arttırıyor.

Aynı zamanda mülteciler hangi topluma giderlerse gitsinler hep orayı mahvettiler.

2|1
    0|0
  • Hiçbir çekici kılınacak yanları yok. Yağlı- jöleli saçları, pişmiş pişmiş gülmeleri ve başka bir dil konuşmaları başlıcası. Ayrıca toplumda direkt göze batıyorlar. Etrafta pirana gibi dolanıyorlar. Bu ülkeye sağlam iktidar lazım bunlara 7 günlük süre vereceksin sonra hepsini postalayacaksın. Ben olsam bunları turist dahi olsalar almam. Bu nedir resmen görüntü kirliliği. Geçenlerde Esenyur’da gittim lanet olsun her taraf mülteci kaynıyor bir ara kendimi Halep’te sandım...

2|0
    0|0
  • Suriyeliler, göçmen değil ana sebep.. yönetim biçimi
    Kendine halkına sunmadığını “ele” sunmak vb.. nitekim: onlar değil biz mülteciyiz bu ülkede..

Gibi bir çok söyleminde temeli bu
    He ayrıca sağlam insan değil çoğu ben lisedeyken bile pkk özentileri ile aynı okulda idim dağa çıkacam şöyle böyle yapıcam vs.. sevilmeme nedenleri çok

Kimin ne olduğu belli değil, kuyruklarına basarsanız malum it sürüsü gibi çullanıyorlar vs

2|0
    0|0
  • Ahlaki açıdan ne kadar iyi orası tartışılır. Zaten çocuğun yaptığı harekete gelene kadar kapitalizmin bize dayattığı çok daha çirkin şeyler var. Nefret olayı apayrı. Bildiğim kadarıyla bizim ülkemizde ilk başta misafir olarak yaşıyorlardı. Gitmeleri gerekiyordu yani. Ama şu anda normal bir Türkiye vatandaşından daha refah yaşamaları gerçekten can sıkıcı bir durum.

2|0
    0|0
  • Vatanını satan yarin bir gün bizimde sırtımızdan vurur. Zamaninda OSMANLI yı vurduklari gibi.

6|3
    0|0
  • Vatanını satan yarın anasını satar babasını top yapıp meze olarak sunar.

5|1
    0|0
  • Bu kadar ırkçı olmayın ne var yani devlet çalışmadan aylık maaş bağlamışsa ya da hırsızlık kapkaç tecevüz taciz gibi suçlara karışmışsa Türkler hic yapmıyor mu
    Ne yapsın adam ulkesi savaşta gidip de savaşsın mi burada çok şükür devletimiz maaş bağlamış gül gibi geçiniyor tabi arada tecavüz taciz etmeseler güzel olur ama ne yapsın ülkesi şeriatla yönetildigi için tahrik oluyorlar

1|0
    0|0
  • Arap olması. Araplar zamanına bize karşı cephe almıştı. Zaten şu an Suidi Arabistan pkk ya silah gönderiyor. Ülke namustur. Bunlarda o özellikler yok

4|3
    0|0
  • Bunu bir Türk yapmaya kalksa Starbucks iceri almaz..
    Bazi seylerin merkezinde yasamadiginiz icin özellikle Gaziantep ve cevresinde neler cekiyor insanlar bilinmiyor tabi..
    Tamam cocugun ki biraz zekaya girmis olsa da.. :/

2|0
    0|0
  • Bence çocuğun yaptığı itici birşey değil sonuçta cocuk o ve kesinlikle bu suriyellerin vatanıma girmelerine karşıyım ülkeyi bozdular bunlar kirketiyorlar recavuz hırsızlık bise vefasızlık kıymet bilmiyorlar küstahlar tabiki coocukların bir sucu yok hepsi aile eğtimi yüzünden bu hale geliyorlar

2|0
    0|0
  • Vatanını satıp savaştan kaçıp farklı bir ülkede rahat yaşamaları. Türkiye’de vatansızlık kabul edilemez bir durumdur.

2|3
    1|0
  • Suriyeliler türkiyenin ortamini bozdu, hirsizlikmi desen, onu bunu rahatsiz etmekmi desen ne pislik ararsan var 😡😠

3|2
    0|0
  • Empati kurmak gerek yazmış kızın biri kuralım biz olsaydık savaştan kaçmazdık tarihimizdede görüldüğü üzere hiç bir savaştan kaçmadık kendi topraklarımızda ya savaşır camin alırdık ya da savaşarak can verirdik dolayısıyla empati kurmaya gerek yok

2|0
    0|0
  • Çanakkale'de atalarım kacsaydi bugün ülkem olmazdı. Ama bunlar ülkelerini yüz üstü bıraktı. Vatanlarini yüz üstü bıraktı eline silah tutanlar bile. Nargile keyifleri, sürekli üreme, yan gelip yatma vs... Ve bunların sağlık giderlerinden aylık maaşları a bizlerden çıkıyor. Üstüne üstlük TV de Türkiye geneli belediyelere 30.000 Suriyeli istihdamı duydum. Ne kadar doğru bilmiyorum. İş yerlerinde de vergi levhaları yok. Osmanlı'da kapitülasyonlar ülke cokusunde etkenler arasındaydı. Yorum yapmıyorum. ama şu bir gerçek
    BAYRAMDA ULKELERİNİ ZİYARETE GİDİYORLARSA DEMEK Kİ GİDİLEBİLİYOR.

5|2
    0|0
  • 1. Kendi ulkesini ic savas haline getiren bir millet iyi bir millet olamaz. Yillarca kole olarak Asad rejiminin altinda yasadilar, onun bir parcasi oldular. Rejim cokduyunde ise 500 000 kisinin olumune sebeb olan bir ic savas cikardilar. Bu insanlar cok tehikeli.

2. Gocmen krizinin cikmasinin en buyuk sebebi bati ulkeleri. Savas yeni cikdiginda, Suriyenin kuzeyinde ozel bir guvenlik bolge olusdurulsun diye bir teklif vardi. Eger o plan bas tutsaydi, o zaman tum gocmenler Suriyenin kuzeyine o bolgeye giderdiler. Tum dunyaya yayilmazdilar.

3. Arap petrol prensleri altinla suslenmis arabalarinda gezerken, Turkiyenin o kadar kisiye bakmasi haksizlik.

2|2
    0|0
  • Erkekler Devam
    31

Kızlar Ne Diyor 31

• Türküler zamanında eşini çocuğunu bırakıp önce vatan diyerek savaşlar da şehit olurken başka bir milletin kendi ülkesinde ki savaştan kaçarak Türkiyeye yerleşmeleri ve bizim bile zar zor ulaştığımız şeylere onların çabalamadan ulaşıp bedava yaşam kalitesi elde etmiş olmaları onları itici kılmaya yetiyor.

3|5
    0|0
  • Bravo Funda, budur...

Mülteci olarak adlandırılsa da aslında göçmenler. Bayramlarda seyranlarda, bilumum akraba ziyaretlerinde çalgı çengi havasında sınırı geçen göçmenler, iş savaşmaya gelince karılarının eteğinin altında kaçacak delik arıyor. Madem o kadar yürekliler kaçtıkları ülkenin evlatlarından beklemesinler, gidip kendileri savaşsınlar.

Ne oldu zeytin dalı harekatının sonucu? Kaç atürk genci şehit oldu? Ama haklılar Vatan soğolsun du... Kimin vatanı? Ben oğlumu hangi vatanı müdahale etsin diye şehit verdim? Madem o kadar insanlardı Irak da savaş olurken kendilerine sığınmacı olarak gelen Irak vatandaşlarına neden kapılarını kapattılar? Hadi çocuklar neyse de ya koca koca adamlar?

Irkçılık değil bu, insaniyet hiç değil. Hiç bir ideolojiye sığmayan tamamen politik alınmış bir karar. Geliyorlar, gelecekler de. Devlet kendi ülkesinde vatandaşına ilaca para ödetiyor, göçmene ödetmiyor. Nereye gitsinler? Vatanlarını korusunlar, gerekirse ölsünler. Bunu da ben veya benim evladım düşünecek değil. Oy kaygısı ile ülkenin kapısını açıyorsan kılıfını da hazırlayacaksın. Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir diyen başbakan, gazze de arakan da katledilen müslümanlar için ne yapmış?

İnsanların tepkisinin asıl sebebi kendi ülkelerinde yabancı gibi muamele görmesi, başka bir sebep olduğunu düşünmüyorum.

4|0
    0|1
  • Allah aşkına bu mu ticari zeka? Bunu Türkiye de yaşayan bir çocuk yapsa hırsızlıkla suçlanıp ve daha bir sürü hakaret edilip polis tarafindan sorguya çekilir Allah bilir. Hatta birinin parası kaybolsa ondan bilinir belki de. Suriyeli dediniz tepemize çıkardınız.

4|3
    0|1
  • Hepsi aynı değil tabiiki ama genel olarak cok saygisizlar. Onlar yuzunden kiralayacak ev bulamiyoruz nereyi sorsak suriyeli. Benim karsi apartmanimdakiler suriyeli sabah 8 de çocuklarını saliyolar disari kurtulmak icin, o çocuklar aksam 5-6 ya kadar bagira bagira oynuyo butun insanlari deli ediyolar. Aksam oluyo salak salak arapca ilahi mi muzik mi ne aciyolar bangir bangır. Her gun uyariyorum yine ayni. Yani oyle 🙄🙄

2|0
    0|0
  • Hazırcı , beleşçi ve korkak olmaları.. ha bir de sürekli çocuk yapmaları. Bizim kendi insanımız kuruş hesabı yaparken onlar hazırdan para , okul vs vs. Bizim paramızla Sefa sürüyorlar. Kusura bakmayın ben böyle olunca bencil de olurum vicdansızda.

3|1
    0|0
  • Ne düşüneceğimi şaşırdım. Sınırın öte yanında kafası bombadan parçalanmış , yanık insan cesetleri manzaralarına vicdan sahibi olarak gözlerimi kapayamam. " Git savaş" demek kolay ama kadınlar ve çocuklar için tepeden gelip bomba atan uçakla nasıl savaşılır? Onun haricinde arkadaşın yukarıda belirttiği sebepler var. Her ne kadar acisam da buraya yerleşiyorlar. Ne olacak bu işin sonu çok merak ediyorum.

2|1
    0|0
  • 2011 yılında ülkemize sığındılar aradan 7 yıl geçti ve hala mağdur edebiyatı sunuyorlar.
    8 yıl olacak neredeyse ne zaman bitecek bu bedavacilik?
    Açıkçası umrumda değil hiç biri artık hiç birine acımıyorum.

3|1
    0|0
  • Herhangi bir düşüncem yok. Sadece memleketini bu durumda terk edebilen insanlara kanım ısınmıyor o kadar

2|0
    0|0
  • Empati kurmak gerek aynı durumda biz de olabilirdik üstelik alın teriyle çalıştıktan sonra ırk din dil ayrımı yapmanın anlamıda yok

1|1
    0|0
  • Bence itici değiller yani hepsi degil tabiki mesela savasacak gucu olmayip gelip ulkemizde adam gibi olanlar da var ama gelip ulkemizde kari kiza bakanda var burda ırk değil karakter onemli bence

1|0
    1|1
  • Suriyeliler genelde çok sapık normal yolda yürürken bile size bakışlarıyla sür**k myamelesi yapıyorlar

2|0
    0|0
  • Peki bunu yaparken starbucuks neden izin veriyor çok garip.

2|0
    0|0
  • Allah belalarını verdi ama bizim başımıza bela oldular hiç bir amacı bulunmayan bu türlerin ne işi var ülkede bizimkiler yetiyor zaten

2|0
    0|0
  • Savaştan kaçmak vatana ihanettir diyipte suriyelileri müslüman olduğu için sevenler kendileriyle çelişiyor haberleri olsun

2|0
    0|0
  • Kimin ülkesinde kimlere değnekçilik yapıyo lan bunlar

2|0
    0|0
  • Evet bu ne rahatlık bu işletme bunu nasıl farketmedi

1|0
    0|0
  • Bizim türk milleti yetmiyor gibi bir bunlar eksikti ülkede. Adamlar tatil için ülkesine gidebiliyor buradan gidin dediğimiz zaman savaş var cevabını alıyoruz. O kadar konut, kira, yemek parası neden yükseldi bunlar yzuunden sırf bunların zenginleri var diye bizim fakir türk milleti sürünüyor adamın üstü başı dökülüyor ama gelip dükkandan 50 lira bir iç çamaşıra verebilecek kadar yoksunlar akşama kadar bunlarla uğraşıyorum satış temsilcisiyim. Bu yüzden iticiler, 1 yılda anca nüfusu arttırmak bizim ülkemiz de artistlik yapmaktan başka başardıkları bir şey yok.

1|0
    0|0
  • Bizim ülkemizi kendi ülkeleri gibi sahiplenmeye çalışmaları😔

1|0
    0|0
  • Onlarla birlikte yasayan sizsiniz ulke olarak benim yorum yapmam dogru olmaaz:)

1|0
    1|0
  • Bizim sınıfta bı Suriyeli kız var adı Shaza o kadar tatlı ve akıllı ki.

1|0
    0|1
    • 2gün

Hepsi ayni degil ki suriyelilerin ama buyuk çoğunluğu bes para etmez ulkeye alinmalari hatadir sınır otesinde kamplarda olmalılardı. Ayrica vatandaslik verilmesi akıllara ziyan ne kattilar ulkeme vatandaslik hak edecek ne yaptilar bayram ve tatil icin ulkesine gideni neden geri aliyorsun?

• 2gün

Doğru söylüyon. Bizim Shaza nin ailesi Suriye'de işte gelmiyorlarmis gururlarindan anladığım kadarıyla. Kız o kadar olgun ve o kadar akıllı ki. Ders notlarıni hocadan alıp gruba hep o atıyor ben yapamam mesela. Ülkemde hizmet vericem diyor üniversite bitince... Yolu açık olsun

• 2gün

Egitim icin gelsinler de pislik olanlari almalarina ne demeli mafyasi geldi tecavuzcusu geldi hırsızı geldi ajani geldi serefsizi geldi pez.. olani oro... olani geldi ama istisna duzgun insanlarda var iste onlara birsey diyemem ki

• Kızlar Devam
    11
Yükleniyor...