Ateistler neden iyilik yapar

tanımlanamaz
Ateistler neden iyilik yapar

Bir insanın toplum kurallarından ve baskılardan sıyrılıp, dünyayı kendince yorumlamaya çalışması, kolay bir şey degildir. Ama her toplumda toplumdışı olarak tanımlanan, kurallara uymayan(uymakta zorlanan) bireyler olagelmiştir. bunun en büyük nedenlerinden biri de çocukluk döneminde gelişen, insanın içindeki toplum diye de adlandırabileceginiz superegodur.

Ateistler neden iyilik yapar

kısaca anlatmak gerekirse. Bu üçü, yani id, ego ve superego bizim karar verme mekanizmamızdır. id - ilkel zevklerin bütünü, ego - istekleri gerçeklige uyarlayan ve eyleme geçiren, superego ise dogru ya da yanlış oldugunu analiz eden ve buna göre gerekirse id'nin isteklerini bastıran mekanızmadır.

bunun ateizm ile ilişkisi şöyle. Çok gelişmiş superegoya sahip olan bireyler, zamanla kendi isteklerini tatmin etmek konusunda kısıtlıklar yaşayacak ve vicdan azabı çekeceklerdir. Her yaptıgı yanlış olan(günah) eylemden suçluluk duyacak ve tanrıdan korkacaktır. Ama zamanla isteklerini daha makul bir şekilde tatmin etmek için çıkış yolları aracak ve böylelikle tanrıyı yadsıyacaktır. buna delil olarak kendimi ve ateistlerin çogunlugunun ahlaklı(yani iyi) olmasını gösterebilirim.

kısaca: bunalımlarınız, hayat sorgulamalarınız, büyük buhranlarınız sadece ve sadece isteklerinizi gerçekleştirmek ve bundan suçluluk duymamak içindir.

Ateistler neden iyilik yapar
0
0
Görüşünü yaz

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

00

Kendi cinsiyetinde ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

YÜKLENİYOR...