Çocukken Oynadığımız 14 Oyun

Artık teknoloji çağında olduğumuz için bu tip unutulmaya doğru gidiyor malesef.

1-Birdirbir
Çocukken Oynadığımız Oyunlar

Fotoğrafta gösterildiği gibi oynanırdı.

2-Evcilik

Ne anlardık bu oyundan bilmem ama fotoğrafa bakınca anılarım depresti, o pas pası alıp kapının önüne koyup oyuncak bebek ve küçük kaplarla birlikte içine su koyup kahve içer gibi yapıp 'evcilik' oynardık. Bence en güzel oyundu bu kızlar için.

3-İp atlamak

En sevdiğim ve en yorucu olanlarından, nefes nefese kalırdık ama hala tam gaz devam ederdik

4-İsim-Şehir

Evde büyük bir kalabalık olursa ve çoğunluk çocuksa ne oynayalım denildiğinde akıla ilk gelenlerdendir. 'Hadi isim şehir oynayalııım' çığlıkları ile başlardı. Onun tadı neyde var ki?

5-Istop

bir daire olunur. Bir kişi topu alır ve ıstop ıstop diyerek birinin ismini söyler ve topu havaya atar. Topu birisi yere düşmeden yakaladığında ıstop deyip herkesi durdurur ve başkasının ismini söyler. Eğer top yere değerde topu alırsa o zaman bir renk söyler ve o rengi tutamayan bir kişiyi topla vurur. O kişi ebe olur. Çok zevkliydi o zamanlarda, yine olsa yine oynarım.

6-Köşe kapmaca

4 kişi dört köşeli bir yere geçer ortada bir kişi ölür iki kişi yer değişirken onun yerini kaparsa diğeri ortada kalırdı. Hatırladığım kadarıyla böyleydi.

7-Mendil kapmaca

Tam olarak kurallarını hatırlamıyorum. Tek hatırladığım daire olurduk yere cömerdik bir şarkı söylerdik bir kişi etrafımızda dönerdi. Elinde mendil olurdu sonra o mendili birinin arkasına bırakırdı. Sıra ona geçerdi.

8-Misket

Pek de beceremezdim bunu oynamayı açıkçası parmağım hep acırdı atacağım zaman.

9-Saklambaç

En sevdiklerimden :)

10-Seksek

11-Sessiz Film

Tam bir aile oyunu fikrimce :)

12-Uzun eşek

14-Bezirganbaşı

En çok kızlar tarafından tercih edilen bir oyundu. Karşılıklı dizilir ve kollar havada ve ellerle birleşmiş vaziyette,Bezirganbaşı isimli bir şarkı söylenerek oynanırdı..

Bunlar benim oynadıklarımdı, okuduğunuz için teşekkürler :)

Keşke hep çocuk kalabilseydik


10|4
4836

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 35

Kızlar Ne Diyor 47

Yükleniyor... ;