Tertemiz Çamaşırların Sırrı Çözüldü! Öğrenmek İçin Bize Katıl!
Kapat

Bahane Bulanlara Gelsin! En Basit Anlatım ve Birkaç Madde İle Taciz Nedir, Suçlusu Kimdir?

kedikitapcay

Taciz

Sokakta, okulda, hatta evde... Sadece yedi harf: Tecavüz. Kapalı kapıların, ışığı sönük sokakların ardında olan bu olay gündemden düşmüyor. Herkes -hatta hayvanlar bile- cinsel istismara uğrayabiliyor. Bende bu konuda bir bence hazırlamak istedim. Yorumlarını lütfen eksik etmeyin.

Bahane Bulanlara Gelsin! En Basit Anlatım ve Birkaç Madde İle Taciz Nedir, Suçlusu Kimdir?

Taciz, tecavüz, istismar... Taciz kelimesi sözlük olarak "rahatsızlık verme, tedirgin etme" manalarına geliyor. Taciz birçok alana ayrılıyor: psikolojik, fiziksel, duygusal...

Türkiye, -maalesef- istismar konusunda listenin yükseklerinde yerini alıyor. Kadınlara, bebeklere, hayvanlara, hatta erkek çocuklarına yapılan taciz vakaları her geçen gün artıyor. Bu konunun gündemde olmasıyla beraber akıllara durgunluk getiren görüşler eksik olmuyor.

İşte bilimsel, psikolojik ve sosyolojik olarak tacizi ele alalım.

1) Tacizin Sosyolojik ve Psikolojik Sebepleri:

Öncelikle şunu belirteyim asla ama asla mağdur olan kişi suçlu konumuna düşmemelidir. Gece üçte dışarıda olması, tesettürlü olmaması, kahkaha atması onun tacize uğraması gerektiği anlamına gelmez. Evet, insan yapısı gereği, karşısındaki kişiden -sosyolojik olarak- etkilenir ama bu sınırlı bir olaydır. Tacizin sebebi aşk, hoşlantı ya da beğenme olamaz, bu psikolojiye aykırıdır. Davranış bozukluğu / antisosyal kişilik bozukluğu kapsamına girmektedir.

2) Taciz Durumuyla Karşılaşırsak...

S-u-s-m-a-y-ı-n! Ne olursa olsun. Bağırın hemde sonuna kadar. Ona hesap sorun, çünkü bu beden yalnızca size ait. Eğer başka birinin böyle bir durumu yaşadığına tanık olursak. Ona destek olun, hemde sonuna kadar. Psikolojik destek almasını sağlayın. Ona bedeninin sadece kendisine ait olduğunu anlatın. Ne olursa olsun, sessiz kalmayın.

Umarım böyle durumlarla karşılaşmayız. Olabildiğince kısa ve öz olsun istedim, umarım çomarlar anlamıştır. İyi günler.

Bahane Bulanlara Gelsin! En Basit Anlatım ve Birkaç Madde İle Taciz Nedir, Suçlusu Kimdir?
0
0
Görüşünü yaz

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

00

Kendi cinsiyetinde ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

YÜKLENİYOR...